Jak odstranit rez z kovů s pomocí kuchyňských přípravků
Kovy, které jsou dlouhodobě vystaveny vlhkosti nebo přímému kontaktu s vodou, začnou po nějaké době rezivět. Zjistili jste, že vám doma začalo rezivět nářadí, kování, ocelové konstrukce nebo části strojů? Pokud není vrstva rzi velká a výrazně nenarušila materiál, můžete se pustit do jejího odstraňování. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak odstranit rez z kovů během chvilky a jak materiál preventivně ošetřit, aby k dalšími vzniku koroze nedocházelo.
Jak se zbavit rzi pomocí domácích přípravků
Červenohnědý povlak na kovových materiálech jednou za čas potrápí snad každou domácnost. Objevuje se v koupelnách, kuchyních i dílnách. Pokud rez objevíte brzy, zvládnete její odstranění i bez větší fyzické námahy a bez použití chemických přípravků. Často si přitom vystačíte s přípravky, které určitě máte ve své domácnosti. Pojďme se na některé z nich blíže zaměřit.
Jedlá soda
Jedlá soda je dobrým pomocníkem při čištění domácnosti a využijete ji i při odstraňování rzi. Jak ji používat, aby byl účinek co nejsilnější? Doporučujeme připravit si hustou pastu, kterou vytvoříte smícháním většího množství sody s vodou. Máte-li pastu připravenou, naneste silnější vrstvu na zrezivělé místo a nechte přibližně 15 minut působit. Zbytky rzi dočistěte starým zubním kartáčkem nebo drsným kartáčem. Odstraňujete-li rez z pochromovaných materiálů, vyhněte se použití ocelového drátěného kartáče, který může vrstvu chromu nenávratně poškodit. Po pečlivém vydrhnutí zbytky sodové pasty opláchněte teplou vodou a kov vysušte.
Kolové nápoje
Nejedna hospodyňka sáhne při čištění domácnosti po Coca-cole nebo jiném kolovém nápoji. Ty totiž obsahují kyselinu fosforečnou, která si poradí s různými nečistotami včetně rzi. Odstraňování rzi pomocí kolových nápojů je dobré zejména u menších kovových dílů, například háčků, šroubů nebo matek. Ty stačí na 24 hodin ponořit do coly a vyčkávat. Kyselina udělá svou práci – jakmile za den kovový díl vytáhnete, pravděpodobně nebude po rzi ani památky.
Narezlé šrouby zkuste očistit pomocí Coca-Coly
Kyselina citronová
Menší vrstvu rzi dokáže spolehlivě odstranit i kyselina citronová, případně čerstvá citronová šťáva. Pro zefektivnění účinku můžete kyselinu citronovou smíchat se solí. Tu pak můžete na zrezivělá místa nanést rozprašovačem, v případě malých dílů je můžete opět do roztoku ponořit a nechat několik hodin působit.
Ocet
Stejně jaké kyselina citronová pomáhá při odstraňování rzi také lihový ocet. Postup je i v tomto případě stejný – na zrezivělá místa ocet nanese, nechejte působit a opláchněte, případně dočistěte kartáčem.
Domácí prostředky si s poradí jen s malou vrstvou rzi. Odstraňování silné vrstvy, která se na materiálu tvořila několik let, je však mnohem větší výzvou. V takovém případě budete muset sáhnout po chemických prostředcích určených pro odstraňování rzi a také po mechanických pomůckách – brusném kotouči, ocelovém kartáči apod. V takových případech je však odstraňování rzi často účinné jen po nějakou dobu. Kov může být narušen a rez se na něm může tvořit i poté – bohužel často i pod vrstvou barvy. Konstrukce znehodnocené rzí byste proto v některých případech měli vyměnit za nové, zejména jsou-li nosné nebo velmi zatěžované.
V mnoha případech je bohužel rez neodstranitelná - nezbytná je výměna celé konstrukce.
Ochranu před rzí zajistí stabilizátory koroze
Pokud se vám podařilo vrstvu rzi ze zábradlí, mříží, kování a dalších kovových částí odstranit, můžete jako ochranu použít speciální stabilizátory koroze. Jedná se o nátěry, které zabrání dalšímu vytváření rzi, současně fungují jako základní nátěrová vrstva. Stabilizátory nejen že stabilizují rez, ale také uzavřou povrch proti působení vlhkosti. Riziko opětovného výskytu rezavých míst tak podstatně snížíte.
Podařilo se vám odstranit rez pomocí kuchyňských prostředků, nebo jste museli sáhnout po silnějších chemických čističích? Podělte se se svými zkušenostmi na našem Facebooku. Nenechte si ujít ani další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku