Jak vybrat vysokotlaký čistič
Vysokotlaké čističe odstraní během několika minut silnou vrstvu špíny z podlahy, fasády, plotu i karoserie automobilu. Pokud přemýšlíte nad pořízením tohoto šikovného pomocníka, dejte si na výběru záležet. Na trhu narazíte na vysokotlaké čističe v různých cenových hladinách, které se liší svým výkonem, tlakem, rozsahem funkcí i nabídkou příslušenství. Vždy se zamyslete nad tím, co od nového vysokotlakého čističe očekáváte a vystačíte-li si s hobby přístrojem, nebo budete vybírat z profi řad.
Tlak, průtok vody a délka pracovního cyklu
Při výběru vysokotlakých čističů se orientujte podle tlaku, průtoku vody a délky pracovního cyklu. Pokud chcete využívat čističe doma či na zahradě, vystačíte si s hobby zařízeními s nižším tlakem i průtokem. Naopak při častém využívání v oblasti stavebnictví či čištění budete muset sáhnout po výkonnějším modelu. U hobby zařízení bývá tlak wapek v rozmezí 110 až 160 barů. Tyto čističe pak mají průtok vody 440 až 650 litrů za hodinu.
Vždy platí, že čím vyšší tlak a průtok, tím rychlejší a snadnější bude proces čištění. Délka pracovního cyklu pak určuje, jak dlouho může zařízení běžet v kuse. U levnějších zařízení je tato doba jen 30 minut, kvalitnější pak můžete v kuse používat i 90 minut. Přístroje mají zabudované tepelné pojistky, díky kterým se zařízení po určité době vypne, a zabrání se tak jejímu přehřátí.
Zaměřte se na kvalitu čerpadla
V případě hobby zařízení není zase tak důležitý výkon, jako spíš kvalita zpracování čerpadla. Čím vyšší kvalita, tím vysokotlaký čistič déle vydrží a bude vám dobře sloužit řadu let. Nejlevnější čističe mají čerpadla zhotovená z plastu. Při občasném použití je však i tvrdý plast dostatečně odolným materiálem. Kvalitnější přístroje pak mají čerpadla vyrobená z hliníku či mosazi, která bez problémů zvládnou i vyšší frekvenci používání a hrubší zacházení. I v kategorii hobby čističů na tyto čerpadla narazíte.
Vysokotlaký čistič s ohřevem vody pro dokonalé čištění
V kategorii profesionálních vysokotlakých čističů se setkáte i modely, které umožňují přímý ohřev vody. Tyto vysokotlaké čističe se využívají nejčastěji v profesionálním odvětví, protože jsou schopny při stejném tlaku i průtoku vyčistit plochu lépe a rychleji. Za takové zařízení však zaplatíte desítky tisíc. V kategorii hobby čerpadel však narazíte na čerpadla, která umožňují napojení na zdroj vody až do teploty 50 °C. I doma tak můžete dosáhnout lepšího výsledku čištění.
Nezapomínejte na příslušenství
Při výběru nového vysokotlakého čističe se nezaměřujte pouze na výkon a kvalitu konstrukce. Důležité také je, jaké příslušenství obsahuje v základu a je-li možné dokoupit rozšířené doplňky. Většina čističů je v základu vybavena podvozkem, dvěma tryskami, hadicí a nádobou na saponát. Některé modely umožňují dodatečné pořízení různých typů trysek, kartářů, prodlužovacích násad, nástavců na mytí střech a podobně.
Výběr samotného vysokotlakého čističe necháme samozřejmě na vás. Nezapomínejte však, že na trhu narazíte na výrobky rozdílných kvalit a vlastností. Vždy vybírejte podle svých potřeb, intenzity a frekvence využití a konkrétnímu účelu.
VYSOKOTLAKÉ ČISTIČE NADCHNOU VŠESTRANNOSTÍ
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku