Jak na opravu dřeva pomocí tmelu
Dřevo jako přírodní materiál pracuje. Je proto přirozené, že se na něm po letech používání začnou objevovat praskliny. Někdy tyto drobné vady materiálu vypadají esteticky a do rustikálního stylu zapadají, na nábytku v moderně zařízením interiéru však ruší a snižují estetickou hodnotu. Praskliny ve dřevu přitom můžete opravit jednoduše, a to pomocí speciálního tmelu. Poradíme vám, jak postupovat.
Proč zamaskovat praskliny ve dřevu
Důvodů, proč se pustit do překrývání prasklin a trhlin ve dřevu, je několik. Tou hlavní je samozřejmě vzhled – viditelné narušení jinak hladkého a krásně opracovaného povrchu dřeva zkrátka do moderního nebo minimalisticky řešeného interiéru nepasuje. Oprava prasklin má však i praktický význam. Do prasklin na stole nebo kuchyňské lince se snadno dostanou drobné nečistoty a zateče voda. Čištění a údržba dřevěného nábytku s trhlinami je tak pracná a časově náročná. Po vyplnění mezer tmelem tyto problémy odezní.
Stylové koupelnové doplňky mohou být i dřevěné
Nátěr kovů: jak zabránit korozi
Oživte starou kuchyň! Pusťte se do lakování dvířek i výměny dřezu
Vybíráme vhodný tmel na dřevo
Na trhu narazíte na různé typy tmelů. Mohou být vyrobeny na různé bázi, nejčastější jsou silikátové, silikonové, polyesterové nebo akrylátové. Konkrétní tmel zvolte podle materiálu – na dřevo používejte tmely k tomuto účelu určené a vyhněte se sklářským tmelům nebo tmelicím pastám na kovy a jiné materiály. V místech, kde dochází k mechanickému namáhání a ohybům, upřednostněte elastický tmel, který je vhodný pro zacelení dilatačních spár.
Pokud byste použili tvrdý a pevný tmel, mohl by po čase začít praskat. Pro zatmelení mezer v nenamáhaných částech dřeva naopak upřednostněte tvrdý, který se snadněji opracuje a zachová si svůj tvar a rozměr po celou dobu používání. Nakonec se musíte rozhodnout, v jaké formě tmel na dřevo použijete. Časté jsou typy v plechovkách, kartuších i plastických hranolech připomínajících plastelínu.
Dejte si čas s výběrem vhodného odstínu
Pokud nebudete dřevo překrývat neprůhlednou barvou, dejte si záležet na správném výběru odstínu. Tmely na dřevo se vyrábí v mnoha odstínech a často napodobují svou barvu přirozené probarvení konkrétního typu dřeviny. V případě plastických tmelů je možné zkombinovat světlejší a tmavší odstíny a namíchat je na míru tak, aby byly barvě dřeva co nejpodobnější. Výběr vhodného odstínu je důležitý i v případě, budete-li dřevo ošetřovat lakem, lazurou či jinou povrchovou úpravou, u které zůstane struktura materiálu viditelná. Při výraznější odchylce odstínu by byly místa vyplněná tmelem viditelná na první pohled.
Postup tmelení prasklin ve dřevu
Pokud jste pořídili správný typ tmelu odpovídajících odstínu, je čas pustit se do samotného tmelení. Postup je následující:
1. Příprava podkladu
Než se pustíte do tmelení, dřevo očistěte a odmastěte. Na zašpiněném povrchu by špatně držel. Pokud budete opravovat větší trhliny nebo místa, ze kterých vyčuhují třísky, místo zbruste a přebytečný materiál odstraňte.
2. Nanesení tmelu špachtlí
V dalším kroku je třeba vyplnit praskliny tmelem. K tomu použijte špachtli – naneste na ni menší množství tmelu, zatlačte jej co nejhlouběji do mezery a opatrnými pohyby tam a zpět stahujte přebytečnou vrstvu.
3. Vytvrzení a přebroušení
Jakmile budete mít praskliny perfektně vyplněné, nechejte tmel vytvrdit. Doba tuhnutí a vytvrzování se u různých výrobků liší, řiďte se proto pokyny na obalu. I když jste špachtlí přebytečnou vrstvu tmelu odstranili, nebude v dokonalé rovině s okolím. Proto je potřeba místo s tmelem přebrousit pomocí brusných papírů různého zrna (od nejhrubšího po velmi jemné). Po pečlivém zbroušení bude dřevo s tmelem v rovině. Na dotek bude krásné hladké a jemné, okem pak původní místo praskliny jen tak nenajdete.
4. Finální povrchová úprava
Dřevo můžete následně ošetřit povrchovou úpravou dle výběru. Tmely lze překrývat laky, lazurami, vodou ředitelnými barvami i sytými krycími nátěry různé báze.
Opravený dřevěný nábytek vám bude dělat radost ještě dlouho. Vy ani vaše návštěvy nepoznají, že byl dříve nábytek plný prasklin, vrypů, úlomků či jiných nedostatků. Přečtěte si i další články zaměřené na práce se dřevem:
Diskuse k článku