Fenomén s názvem umakart: opravdu mu už odzvonilo?
Původně se jednalo o obchodní značku, která se však vžila jako označení izolační a krycí hmoty. V našich končinách se stal nesmírně populární kolem poloviny 40. let 20. století, a proto se vžil jakožto symbol doby. Umakart se v současnosti už příliš nevyskytuje, nahradily jej nové a moderní materiály, přesto tvrzenému papíru s umělou pryskyřicí nadobro neodzvonilo.
Umakart znamenal rychlou, levnou a snadnou výstavbu koupelen a k nalezení byl v naprosté většině panelákových koupelen. Dnes už však nevyhovuje v žádném směru: hygienickém ani estetickém. Navíc není ani příliš praktický.
Nový povrch na umakart? Jen těžko...
Mnoho kutilů se při rekonstrukcích snaží jít co nejjednodušší cestou, což znamená pouze překrytí umakartových desek další vrstvou. Má to však jeden velký háček – drtivá většina materiálů na něm nedrží a dříve či později to sami poznáte. Stříkané tapety nemají dlouhou životnost, stejně jako přilepené dlaždice nebo nová omítka – vše postupem času popraská, oloupe se a opadá.
Jediným (i když ne zcela stoprocentním) řešením mohou být speciální lepidla na umakart, jimiž se dají přilepit například PVC folie. Lepidlo musí být extrémně odolné, aby jej nezničila stále přítomná vlhkost a kapky vody.
Když už, tak rekonstruovat pořádně a pustit se do kompletního odstranění umakartu a vytvoření nové stěny – ze sádrokartonu, sádrovláknitých desek nebo pórobetonu, který však nemusí vyhovovat kvůli váze.
Co je umakart: umakart je v podstatě umělý karton – papír tvrzený pryskyřicí vložený do ocelového rámu. Tak se tvořily desky, z nichž se snadno budovalo. Souvisí s nimi však více nevýhod, než má kladných vlastností. Jsou nestabilní, vlivem vlhkosti se prohýbají a ztrácí pevnost. Izolační vlastnosti se dostávají k nule, protože ve vzniklých spárách se drží voda a vznikají plísně. |
Umakart nezmizel, setkáte se s ním i dnes
Moderní technologie však z umakartu udělaly odolný materiál, který má stále své využití – pro vnitřní prostory nábytku nebo jako desky pro stoly. Nevadí jim kontakt s horkými nádobami, odolávají oděru, chemikáliím, mohou přijít do kontaktu s potravinami a ceněnou vlastností je také jejich tvrdost.
Škála dekorů a typů je dnes už mnohem širší, i přesto by se do umakartové koupelny už nejspíše nikdo nepustil. Proto jej nechme tam, kde mu to teď sluší – jako doplňkovému materiálu v nábytkářství. Řadou úprav a vylepšení z něj totiž vzešel dnes hojně využívaný materiál – laminát, jehož využití je téměř nekonečené. Druhů existuje celá řada, některé jsou však umakartu blíže, než by se mohlo na první pohled zdát.
Diskuse k článku
Jana Košková