Čeho se držet při zařizování malé kuchyně? Užitečná pravidla, která se vám budou hodit!
Zařídit malý prostor nemusí být noční můra. Když se jedná o kuchyni, často spojenou s jídelnou, může se tento úkol zdát příliš složitý. Přeci jen vybavit prostor, kde je místa na rozdávání a vy nemusíte počítat každý centimetr, je daleko jednodušší. My ale známe pravidla pro zařízení malé kuchyně, které se vám určitě budou hodit.
Využijte barvy ve svůj prospěch
Malé prostory si zaslouží opticky zvětšit. Toho můžete dosáhnout prostřednictvím vhodně zvolených barev. Využijte zejména světlé odstíny, kdy se nemusíte spoléhat jen na klasickou bílou (ačkoli právě ta je v posledních letech stále populárnější, pokud jde o nadčasové bydlení), ale i další světlé tóny.
Světlé barvy by se měly objevit na všech velkých plochách. Tím nemáme na mysli jen výmalbu stěn, ale světlý by měl být také nábytek do kuchyně, který zde tvoří nemalé zastoupení. Kuchyňská linka ve světlejším dekoru ve spojení s lesklými povrchy dokáže s optickým zvětšením místnosti hotové divy.
Nepřehlížejte podlahu
Zatímco s výmalbou nebo výběrem nábytku si dáváme záležet, jakmile dojde řeč na podlahu, většina z nás už jí nevěnuje tolik pozornosti. A to je chyba. Pokud zařizujete malou kuchyni, měli byste výběru podlahy věnovat dostatek času.
Můžeme-li doporučit, opět se vydejte cestou světlejších barev. Na první pohled se může světlá podlaha do kuchyně jevit neprakticky, ale i podlaha je velký prostor, který dokáže alespoň na pohled dodat kuchyni pár centimetrů k dobru. Záleží jen na vás, jestli zvolíte světlé dlaždice, linoleum nebo plovoucí podlahu.
Co nepotřebujete, toho se zbavte
Máte-li za úkol zařídit malou kuchyni, pamatujte, že zde není prostor na zbytečnosti. Vše, co do své kuchyně pořídíte, vybírejte s rozvahou. Dneska už je tolik možností, jak si zajistit pohodlí a přitom ušetřit místo.
Hodit se vám může multifunkční či dokonce skládací nábytek. Cenné centimetry může hravě ušetřit jídelní stůl, který se dá v případě, kdy u něho zrovna nebudete stolovat, snadno složit a přirazit ke stěně. Sklápěcí židle nebudou při běžném chodu překážet.
Správně rozvrhněte kuchyňské zóny
Především u malých kuchyní je důležité správně rozvrhnout tzv. kuchyňské zóny. Je velká chyba, že na ně většina lidí nemyslí – někteří pak dokonce ani netuší, že něco takového vůbec existuje. Měli byste vědět, že se kuchyně dělí na tři zóny – skladovací zóna, zóna na vaření a zóna mycí.
Tyhle tři zóny by u vás doma měly tvořit pomyslný trojúhelník. Jejich správné rozvržení vám při práci v kuchyni ušetří mnoho času a často i zbytečných kroků.
Vyhrajte si s osvětlením
Na práci v kuchyni je potřeba vidět. A u malých prostor to platí dvojnásob. Díky vhodně rozmístěnému osvětlení totiž nejenže na přípravu jídel dobře uvidíte (a předejdete nechtěným úrazům), ale zároveň přidáte pár užitečných centimetrů nad rámec. A prostor navíc se vždycky hodí.
Nejlepší je samozřejmě přirozené denní světlo, které lze v kuchyni doplnit několika bodovkami. Kuchyňské linky se často doplňují o led pásky, světla lze umístit nejen na desku za kuchyňskou linkou, ale i přímo do spodních skříněk. Často ani není třeba nic náročně vrtat – vystačíte si s oboustrannou lepicí páskou.
Využijte prostor na maximum
I když se na první pohled zdá, že vaše prostorově omezená kuchyně nenabízí tolik prostoru, kolik byste potřebovali, možná se na to jen díváte ze špatného úhlu. Většina lidí totiž využije jen prostor na podlaze, ale místo na stěnách zůstává nevyužité. A to je škoda.
Projděte slevové letáky a doplňte svoji kuchyni o praktické poličky, díky kterým můžete získat prostor navíc. Hodí se sem i různé závěsné systémy, které lze využít nejen na nádobí, ale i různé kuchyňské náčiní.
Diskuse k článku