Rekonstrukce panelákového bytu: dětský pokoj
Vybudovat dětský pokoj v paneláku může být až nadlidský úkol. Vždy samozřejmě záleží na dispozicích konkrétního bytu, na velký dětský pokoj ale zpravidla místo není. Jak během rekonstrukce panelákového bytu vytvořit pro své ratolesti samostatný nebo propojený pokoj, aby se mohli učit, odpočívat a hrát si? Máme pro vás několik tipů, se kterými rekonstrukci zvládnete co nejlépe.
Dětský pokoj může být malý
Pokud máte malý byt, nemusíte zoufat. I když se budete muset uskromnit a uvolnit část svého prostoru dětem, dětský pokoj vybudujete i v menších bytech. I v tom nejmenším bytě by měly mít děti alespoň svůj koutek na hračky, školáci pak stůl na psaní úkolů a učení. Je na vás, chcete-li pokoj pro děti zcela oddělit od své ložnice nebo obývacího pokoje, nebo se spokojíte se sdílenými prostory.
Soukromí je velmi důležité, proto dbejte na to, abyste vy i vaše ratolesti měli trochu soukromí a koutek jenom pro sebe. Pokud bojujete s prostorem, umístěte do pokoje jen nezbytně nutné prvky (postel, skříň, stůl, hrací plochu…) a klidně pořiďte kompaktní skládací verze. Oblíbené jsou například sklápěcí postele, které se během dne sklidí a dítě si ve volném prostoru bude hrát. Večer se pak opět složí a tím se vytvoří ideální prostor pro kvalitní spaní.
¨
Dětský pokoj se bez hraček neobejde
Postavte příčku a dětský pokoj oddělte
Pokud to dispozice alespoň trochu dovolují, postavte během rekonstrukce panelákového bytu samostatný dětský pokoj. Pokud máte zbytečně velkou místnost, nebojte se v bytě postavit další dělicí příčku a vybudovat tak samostatnou místnost. Do dětského pokoje se může vstupovat z obývacího pokoje, kuchyně, eventuálně i ložnice rodičů.
Toto řešení je však vhodné jen v krajních případech. Sádrokartonovou nebo pórobetonovou příčku postavíte během pár dní a vytvoříte samostatnou místnost, ve které budou mít děti dostatek soukromí.
Dvě děti? Pořiďte dvoupatrovou postel
Kvalitní spánek je důležitý pro děti i pro dospělé. Výběr postele pro děti rozhodně nepodceňujte. Musí být pevná, dostatečně dlouhá, bezpečná a ideálně i s úložným prostorem. Pokud budou dětský pokoj obývat dvě děti, nebraňte se pořízení dvoupatrové postele.
Problém může nastat jen v bytech s nízkými stropy, ty jsou ale obvykle dostatečně vysoké. Vyberte bytelnou těžkou dvoupatrovou postel, která nevrže. Pokud se bojíte o zdraví dětí, pořiďte speciální síť, která zabrání případnému riziku vypadnutí z horního lůžka.
Dvoupatrové postele pro větší počet dětí
Zaměřte se na možnosti úložného prostoru
Dětský pokoj v paneláku musí být kromě postele vybaven také pracovním stolem, plochou na hraní a zejména dostatečným množstvím úložného prostoru. Nakupte prostorné skříně, ale i úložné boxy, speciální úložné sítě a box na zeď, nezapomínejte na prostor pod postelí. Je normální, že děti mají hodně hraček, oblečení a všeho možného, takže se smiřte s tím, že dětský pokoj v paneláku nebude pravděpodobně vypadat čistě a harmonicky.
Barvy, dětské dekorace a hračky jsou důležité
Při zařizování dětského pokoje v paneláku si uvědomujte, že jej vybavujete dětem a ne sobě samým. Úpravy s nimi konzultujte, snažte se do nich vžít a myslete i na bezpečnost a praktičnost. Estetickou stránku můžete nechat z větší části na nich. Zeptejte se dětí, jakou barvu pokoje by chtěli, jaké dekorace, pohádkové nebo filmové postavy mají rádi, bez jakých hraček se neobejdou. Dětský pokoj má být pro dítě místem odpočinku, relaxace a bezpečí. Proto mu jej k tomu upravte.
Dětský pokoj? Nezapomeňte na koberce a odhlučnění
Děti jsou plní energie, dovádí, křičí, dupou a skáčou. Pokud si nechcete rozházet vztahy se svými sousedy a současně chcete mít sami trochu klidu, pořiďte jim do dětského pokoje koberce, které část hluku odtlumí. Do podlahy a na stropy můžete během rekonstrukce panelákového bytu umístit odhlučnění. Obvykle se používají izolační desky, folie nebo vaty. Pokud budete v bytě budovat novou dělicí příčku, nezapomeňte na kvalitní dveře s těsněním, které část hluku také utlumí.
Stavba dětského pokoje v panelákovém bytu není z technického hlediska příliš náročná. Obtížné je ale plánování, rozvržení v místnosti a odhlučnění. Než se do rekonstrukce pustíte, vše si důkladně promyslete a načrtněte. Nezapomeňte si přečíst další díly našeho seriálu o rekonstrukci panelákového bytu:
II. díl – Rekonstrukce koupelny a toalety
III. díl – Rekonstrukce obývacího pokoje
Diskuse k článku
Michala Dobenková