Pro ekologické praní je nejvhodnější mýdlo, přírodě ušetříte spoustu námahy
Že se někdo rozhodne prát ekologicky neznamená, že každou sobotu vezme koš prádla a jde k nejbližšímu potoku. Zima – nezima tam máčí oblečení ve vodě a buší jím o kameny. Tak to opravdu nefunguje, vše je mnohem jednodušší. Ekologické praní má tři hlavní aspekty: omezení používání chemických prostředků, snížení spotřeby vody a úsporu energií.
Mezi nejkritičtější látky v pracích prostředcích patří fosfor, který v přírodě zanechává značné následky. Dnes se už se v drtivé většině nepoužívá (možná v některých laciných přípravcích), avšak stále jsou prostředky plné dalších složek, jenž třeba vodu značně poznamenávají: od tenzidů, až po různá plnidla a parfémy.
Proč nejsou pro ekologické praní vhodné prací prášky?
Pokud začnete shánět informace o škodlivosti pracích prášků, tak narazíte na velké množství poznatků o znečišťování přírody, způsobování alergií a v poslední řadě i o tom, jak umí ničit oblečení. Rizikem jak pro naše zdraví, tak pro následky v přírodě, je používání chlóru jako bělidla.
Jako nejvhodnější se jeví mýdlo, které však není vhodné do automatických praček, čili v současnosti se rozhodně masově nerozšíří. Ve vodě se rozkládá rychle a biologicky se tak mění na látky v přírodě běžné. O tom, jak si doma levně vyrobit mýdlo, jsme se již zmiňovali zde.
Druhy pracích prášků nejen pro ekolorické praníJak poznáme ten sprá
Univerzální prací prášky – slouží pro praní bílého i barveného prádla, a to v jakékoliv pračce, ale také pro praní v ruce. Používají se od 30°C do 95°C.
Prací prášky na bílé oblečení – obsahují bělící složky, které by barevné prádlo poškodily.
Enzymatické prací prostředky – nejšetrnější, ale ne automaticky ekologické, i když obsahují jen přírodní enzymy (z rostlin nebo žuvočihů). Účinné jsou pouze v teplotě vody do 60°C a kromě hedvábí a lnu se mohou používat na všechny druhy látek.
Prášky pro nízké teploty – určeny pro praní jemných tkanin
Do zakouřeného prostředí se na praní záclon dají sehnat také speciální prášky, které následně zabraňují opětovnému usazování nečistot.
Prášky na oděvy pro kojence – velmi jemné a šetrné (i tak se ale mohou objevit alergie)
Ekologické praní: Jak prát a přitom být ohleduplný k přírodě
- pro praní používejte mýdlo vždy, když to bude možné
- dávkujte jen potřebné množství prášku (čím tvrdší voda, tím je ho pro dobré vyprání potřeba více)
- zkuste využívat měkkou dešťovou vodu
- silně znečištěné oblečení před praním namáčejte
- prášek sypte rovnou do bubnu
- energii můžete šetřit tak, že nebudete prát na 90°C, protože většinou stačí 40°C
- změkčovače, rozjasňovače a aviváže jsou těžko odbouratelné a na čistotu prádla nemají vliv
- používejte raději sypké, než tekuté prostředky
Na ekologicky šetrné praní myslete už na nákupech a vybírejte výrobky označené právě logem, jenž zaručuje vhodné vlastnosti prostředku. Ideální jsou tedy ty, které se rozloží na neškodné látky.
Diskuse k článku