Principy Feng Shui bydlení pro obývací pokoj nastolí v místnosti harmonii
Učení Feng Shui pomáhá nastolit v interiéru harmonii. Vychází z principů fungování životních energií, které je třeba korigovat, aby byly vytvořeny ideální vazby mezi prostorem, jeho vybavením a lidmi, kteří se v něm pohybují. Pokud se metody Feng Shui následují při zařizování obývacího pokoje, pak je možné vytvořit místnost, která bude praktická i příjemná.
Obývací pokoj je podle Feng Shui místností příležitosti, kde se často odehrává spousta důležitých životních momentů. Scházejí se zde členové domácnosti, hostí se návštěvy. Obývací pokoj je zkrátka prostorem, kde se budují a utužují různé vztahy. I z toho důvodu mu Feng Shui věnuje tolik pozornosti. Jaký by měl tedy podle tohoto prastarého umění být?
Obývací pokoj – centrum společenského života domácnosti
Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, Feng Shui chápe obývací pokoj jako místnost příležitostí. Musí být tedy útulná a přívětivá, aby se v ní lidé cítili uvolněně a byli naladěni na pozitivní vlnu. Toho lze dosáhnout mnohými metodami, avšak v první řadě je rozhodující tvar i umístění pokoje v rámci stavby. Co se týče tvaru, ten by měl být rozhodně pravidelný, pokud není, je třeba tyto nedostatky dorovnat umístěním zrcadel a dostatečným počtem zdrojů světla, samozřejmě nejlépe toho přirozeného. Pokud se jedná o umístění obývacího pokoje v rámci bytu nebo domu, odborníci doporučují orientovat ho na jihozápad, jihovýchod či západ. Neméně vhodná je orientace směrem na sever.
Dalšími často vzpomínanými aspekty Feng Shui bydlení je čistota a pořádek. Harmonie obývacího pokoje na nich přímo závisí, stejně jako u jiných místností, které jsou zařizovány s ohledem na pravidla Feng Shui bydlení.
Feng Shui bydlení klade důraz na barvy
Jelikož jsou barvy činiteli, co dokážou ovlivňovat lidskou psychiku, zaměřuje se na ně i učení Feng Shui, které upřednostňuje nenásilné a příjemné odstíny. I když se v obývacím pokoji často setkávají lidé, kteří svými energiemi podporují proudění pozitivních toků a zabraňují narušení zvenku, je příhodné vymalovat stěny například žlutou či zemitými tóny – hnědá, béžová, písková apod. Dále je pak doporučována oranžová, meruňková či broskvová. V žádném případě se podle Feng Shui nehodí na stěny obývacího pokoje modrá, zelená nebo například červená barva.
Rozmístění nábytku podle Feng Shui
Stěžejním prvkem obývacího pokoje je nábytek sloužící k sezení. Pohovka či křesla nesmí být umístěna tak, aby se na nich sedělo zády ke dveřím, což může vyvolávat nepříjemné a negativní pocity ohrožení či strachu. Principy Feng Shui bydlení dále doporučují, aby při posezení každý viděl na dveře a jednotlivé kusy sedacího nábytku byly rozmístěny do tvaru osmiúhelníku či kruhu, což navozuje žádané pocity bezpečí a intimity. Nevhodné je proto klasické uspořádání sedací soupravy do rovné linie, kdy všichni sedí vedle sebe a před sebou mají televizor. Stůl musí být kvalitní, pevný a čistý, pokud se na něj umístí živé květiny, podpoří se jeho energie působící na lidské zdraví. Nábytek je dle Feng Shui vhodné přiblížit ke stěnám. Je také dobré vyvarovat se ostrým hranám. Do středu obývacího pokoje nepatří žádné kousky vybavení, protože se zde nachází zóna štěstí, které je třeba nechat volný prostor, aby v ní mohly proudit energie.
Principy Feng Shui bydlení upřednostňují přírodní podlahu
Chcete-li váš obývací pokoj zařídit podle zásad Feng Shui bydlení, pak zapomeňte na koberce, minimálně na ty velké, které jsou položeny po celé ploše místnosti. Pokud i tak chcete podlahu takto ozdobit, volte raději několik menších kusových koberců, jimiž se tok pozitivní energie příliš nezpomalí. Ideální jsou na zemi dřevěné parkety. Zvolíte-li kámen nebo dlažbu, bude obývací pokoj působit dynamickým dojmem.
A co doplňky?
V otázce útulnosti je třeba ještě zmínit doplňky. Ty Feng Shui uznává jako nezbytný prvek, nicméně obdobně jako u nábytku jich nesmí být přespříliš. Výborné jsou hodiny symbolizující harmonii a řád, dále pak obrazy s příjemnými a nerušivými motivy. Nezapomínejte ani na živé květiny a rostliny, raději takové, co mají zaoblené listy. Vyvarujte se užití sušených druhů. Na okna umístěte závěsy, a to raději těžší a z příjemné látky. Takové totiž pomáhají dotvořit pocity pohodlí. Pokud nejsou zataženy, měly by být svázány. Nikdy je neroztahujte tak, aby látka tvořila rovnou plochu. S tímto souvisí i doporučení Feng Shui pro záclony, které by tedy měly být vždy nařasené.
Zásady Feng Shui bydlení jsou v dnešní hektické době hojně vyhledávané. Každý totiž chce, aby jeho obydlí bylo místem, kde může hluboce relaxovat a oddávat se odpočinku, který je důležitou součástí spokojeného života. Nechte si i vy inspirovat tipy Feng Shui pro obývací pokoj a vytvořte si v této místnosti plnohodnotné zázemí pro příjemný život.
Diskuse k článku