Projektor místo televize – dopřejte si zážitek jako v kině!
Patříte mezi milovníky filmů a rádi si užíváte promítání na velkém plátně? I když se televizory vyrábí ve stále větších úhlopříčkách a vynikají perfektní kvalitou obrazu, z hlediska diváckého zážitku mají od promítání na plátno daleko. Domácí kino si ale můžete snadno vytvořit i ve svém obýváku. Vyměňte televizi za kvalitní projektor a užívejte si zážitek jako v kině každým dnem. Aby ale výsledek stál za to, je potřeba vybrat vhodný typ projektoru.
Projektor na filmy se od kancelářského liší
Hned na začátku vás musíme upozornit, že s běžným kancelářským dataprojektorem si kvalitu filmů na plátně moc neužijete. Kancelářské projektory jsou totiž předurčené pro promítání prezentací a spíše statických prvků v menším rozlišení, a tak pro přehrávání filmů nejsou nejvhodnější. Musíte se poohlédnout po projektoru určeném přímo pro promítání filmů, který se bude vyznačovat vysokým rozlišením a také frekvencí, aby byly plynulé i velmi dynamické scény.
Minimem by měl být projektor s rozlišením Full HD, opravdoví fajnšmekři pak ocení 4K projektory, které jsou schopné přehrávat filmy i ve velmi vysokém rozlišení. Je namístě zmínit, že mnohé streamovací služby, kamery či mobilní telefony záznam či přehrávání 4K videa podporují. Rozhodně se tak nejedná o zbytečný přepych, který byste v praxi nevyužili. Do budoucna pak můžeme předpokládat ještě výraznější rozmach 4K rozlišení a možná i příchod nových formátů. Proto investici do profi projektoru zvažte, a to i za cenu investice v řádu desetitisíců korun.
Rekonstrukce panelákového bytu: obývací pokoj
Kuchyně propojené s obývákem jsou v kurzu. Inspirujte se 5 návrhy
Pro umístění projektoru potřebujete prostor
Zvažujete-li pořízení projektoru místo televize, zamyslete se, jsou-li k tomu uzpůsobeny i vaše prostory. Aby totiž úhlopříčka přenášeného obrazu byla dostatečně široká, musíte být projektor vzdálený několik metrů od plátna. V menších místnostech lze problém vyřešit pořízením projektoru s krátkou projekční vzdáleností, neobejdete se však bez kompromisů. Počítejte buď s vysokou cenou, nebo nevalnou kvalitou a deformací obrazu.
Ideálním místem pro uložení projektoru je strop. Problém nastává v případě, máte-li na něm zavěšený lustr nebo jiné svítidlo, které by obrazu zaclánělo. Umístění projektoru je proto vhodné řešit už při rekonstrukci nebo realizaci nového interiéru a přizpůsobit mu uložení světel. Projektor můžete také postavit na stůl nebo na polici za gaučem. Počítejte však s tím, že přístroj vyzařuje teplo a jeho ventilátor vytváří hluk. Umístěním projektoru za hlavou byste si tak zbytečně kazili divácký dojem.
Nespokojte se s bílou stěnou
Možná si říkáte, že budete obraz z kino projektoru promítat přímo na bílou zeď. Takové řešení má však svá úskalí – záře reflektoru odhalí jakoukoliv nerovnost, škrábanec nebo strukturu omítky. Doporučujeme proto investici do plátna. Nejpohodlnějším řešením je pořízení plátna v návinu vybaveného elektropohonem, který zajistí roztažení jen při využívání projektoru.
Pokud nechcete na zeď připevňovat plátno, lze stěnu opatřit také speciálním nátěrem. Ten jen matný, a tak zabraňuje odleskům a současně skrývá nedokonalosti omítky.
Pozor na omezenou životnost lampy
Máte-li ve zvyku pouštět televizor od rána do večera, jeho náhrada za projektor nemusí být nejrozumnější. Životnost TV obrazovky je totiž mnohem delší než životnost lampy. Její výměna pak může stát tisíce až desetitisíce korun. Zatímco standardní životnost TV se pohybuje kolem 60 000 hodin, u běžných projektorů je to asi desetkrát méně. Propočítejte si, kolik času budete trávit sledováním velkého plátna a snadno zjistíte, jak dlouho vám lampa projektoru vydrží. Pro několikahodinové přehrávání filmů je projektor ideální, pro nepřetržitý přenos obrazu však už méně.
Co si z toho všeho odnést? Velká úhlopříčka kvalitního projektoru určeného pro přehrávání filmů přináší neskutečný divácký zážitek. Hodí se však jen do přizpůsobeného prostoru a neobejde se bez kompromisů a vysokých počátečních nákladů.
Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku