Přikrmování srnčí zvěře aneb Jak ne/krmit lesní zvěř
Na zimu se krajina kolem nás halí do krásné bílé peřinky. Ovšem to, co je pro člověka na první pohled krásné, může být pro lesní zvířátka nebezpečné. V zimě jim totiž počasí ztíží jejich životní podmínky, především shánění potravy. Proto se mnoho myslivců a dalších lidí vydávají v zimě hojně do lesa na krmení lesní zvěře. Například přikrmování srnčí zvěře v zimním období je významnou pomocí.
Krmení lesní zvěře v zimním čase je velkou pomocí
Pravidelné krmení lesní zvěře je nezbytné hlavně nyní, v mrazivém počasí. Pokud se k zimnímu počasí přidá námraza, ocitá se dostupná potrava pro lesní zvěř pod nepropustnou krustou ledu. Přikrmování lesních živočichů se tak najednou stává životně důležité. Jak a čím lesní zvěř ale krmit, abychom jí spíše neublížili a nepřivodili zdravotní potíže? Existuje široká řada krmiv, které jsou při krmení lesní zvěře v zimě potřebná. A jaká krmiva můžeme lesním zvířatům v zimě v období krize podávat, abychom jim zpestřili jídleníček a zahnali hlad?
Přikrmování lesní zvěře: co zvířátka potřebují
Ne všichni dobře vědí, jaké krmivo lesní zvěř v zimním období potřebujete. Můžeme dát při přikrmování srnčí zvěře k dobru i brambory nebo pečivo? Ano. Například brambory lze lesní zvěři nosit jen v případě, kdy mrzne a nečekáme oblevu, jelikož ve vlhku brambora nabobtná a může způsobit zdravotní potíže. Suché pečivo také můžeme z domu vzít, ale v žádném případě nesmí být plesnivé nebo něčím namazané či plněné. Nejlépe uděláte, když do krmelce lesní zvěři donesete:
- Jadrná krmiva- mezi ně řadíme semena jako jsou kaštany, žaludy, bukvice, oves, ječmen, pšenice, žito, kukuřice
- Dužnatá krmiva – brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny
- Objemová krmiva- jetel, seno, vojtěška, sušené větvičky stromů jako jsou duby, lípy, vrby apod.
- Soli- hlavně kuchyňská sůl v kuse nebo lize je pro lesní zvěř ideální, jelikož tak dolní potřebné minerály
Tím vším je možné lesní zvěř v zimě krmit. Pokud se i vy rozhodnete jít do lesa a do krmelců připravit zvířátkům něco na zub, neváhejte a vydejte se na procházku. Nejenže si pročistíte hlavu a dáte tělo do pohybu, ale pomůžete tak mnohým lesním živočichům, jako například daňkům, jelenů, srnčí zvěři. V našich lesích se nachází především srnčí zvěř. Pojďme si tedy ukázat, jak na přikrmování srnčí zvěře.
Přikrmování srnčí zvěře aneb jak to chodí u krmelce
Kritická doba nastává pro srnčí zvěř hlavně v prosinci až únoru. Nabídka lesní potravy je neuspokojivá, a tak jsou mnohdy zvířata závislá na lidské pomoci. Proto je přikrmování srnčí zvěře v zimě nezbytné. A jaká základní pravidla u přikrmování srnčí zvěře byste měli znát?
Aby zvířátka zbytečně neokusovala dřeviny v bezprostřední blízkosti, je potřeba, aby dostávala krmení pravidelně a v dostatečném množství. Dužnaté krmivo se dává do krmelců menší množství, to proto, aby je zvířata stihla během pár dní sníst a neměla zažívací potíže. Pokud budou zvířata chodit k prázdnému krmelci a jednou za čas se v něm objeví jídlo, budou o potravu mezi sebou bojovat, čímž si mohou přivodit i nějaké to zranění.
Diskuse k článku