Potravinový mol – jak ho účinně zlikvidovat?
Málokterý škůdce je v lidských obydlích tak vytrvalý jako potravinový mol, jehož úplné vyhubení může trvat i spoustu dlouhých měsíců. Ani důkladná a pravidelná prevence v podobě časté kontroly potravin nemůže zamezit jeho výskytu a rozmnožení. Existují různé způsoby, jak se molů zbavit. V tomto článku si tedy přiblížíme, v čem by měl boj proti nim spočívat.
Potravinový mol se v domácnostech objevuje poměrně často. Povětšinou se jeho zázemím stává mouka, strouhanka nebo rýže. Nevyhýbá se však ani vločkám, cukru, koření a dalším surovinám. Oproti molu šatnímu, o kterém si můžete přečíst ZDE, je dvakrát větší a na křídlech má tmavé hnědé nebo černé skvrny.
Jak se potravinový mol dostane do bytu nebo domu?
Potravinový mol (zavíječ moučný), se do obydlí dostává různými cestami, podobně jako mravenci. Někdy si ho domů sami přinesete s nákupem, jindy k vám jednoduše vletí oknem. Neobvyklé není ani jeho přestěhování od sousedů šachtou či stoupačkami. Obýváte-li byt nebo dům po někom, pak je možné, že se v něm potravinový mol vyskytoval už před vaším nastěhováním. Tak či tak je jeho přítomnost nežádoucí. Škoda, kterou dokáže napáchat, se může vyšplhat do vysokých částek. Napadené potraviny je totiž nutné vyhodit celé, protože kdekoliv v sáčku nebo nádobě mohou přežívat nakladená vajíčka.
Moly je třeba likvidovat důsledně a trpělivě
Jak už bylo nastíněno výše, likvidace molů není jednoduchá. Bez speciálních chemických přípravků se povětšinou neobejdete. Navíc je nutné obrnit se velkou dávkou trpělivosti a mít dostatek času. Nejprve je nutné uvědomit si, že o veškerou škodu se starají larvy. Poletující motýlci molů jsou v tomto ohledu nevýznamní, ti se starají pouze o další množení. Larvy tedy likvidují potraviny, kálí do nich a vytváří na nich typické drobné bílé pavučiny a chomáčky, podle kterých lze jasně poznat, že se v nich potravinový mol nachází. Občas se k těmto projevům přidá zápach, který připomíná hnilobu a zkažené jídlo.
Samotné hubení je možné shrnout do následujících bodů:
- důkladná kontrola potravin
- likvidace napadených balení
- vyčištění skříněk
- ošetření úložných prostor chemickými prostředky
Přípravky musí být bez obsahu insekticidů, zdravotně nezávadné a bez vůně. Na trhu jsou k dostání především spreje, které je nutné nechat určitou dobu působit. Poté je potřeba skříň opět vytřít. Při provádění této očisty je nutná důkladnost. Shluky vajíček se totiž mohou nacházet v rozích, případně škvírách. Dbejte také na to, aby prostor, do něhož vracíte zkontrolované potraviny, byl naprosto suchý. V rámci prevence je posléze možné pověsit (nebo nalepit) do skříněk papírky napuštěné feromony lákající samečky, kteří se na ně zachytí, a tak se dále nemohou starat o rozmnožování. Je ale potřeba uvědomit si, že dosah těchto pomocníků je poměrně velký, a tak může zbytečně lákat i moly od sousedů.
Potravinový mol patří k nejčastěji se vyskytujícím škůdcům v domácnostech. Jeho úspěšná likvidace je často obtížná a kroky nutné k vyhubení je potřeba mnohdy několikrát opakovat. Budete-li se ale soustředit na prevenci, která tkví v udržování čistoty a pečlivém uzavírání obalů, pak se riziko, že potravinový mol navštíví i vaši domácnost, výrazně sníží.
Diskuse k článku
JACOB