Pokládka koberce nemusí být noční můrou
Koberce jsou příjemným dekoračním doplňkem interiéru, který zbaví podlahu nepříjemného chladu. Aby však vypadal dobře, nekrčil se a nesunul, je třeba provést jeho pokládku detailně a důmyslně. Pokud jste se rozhodli, že ji uskutečníte svépomocí, určitě vám pomůže dnešní článek s cennými radami, jak na to.
I když se pokládkou koberců zabývají odborné firmy, mnozí lidé volí cestu užití vlastních dovedností, a to především kvůli finanční úspoře. Minimální cena za položení koberce totiž začíná minimálně na částce 100 Kč/m2. Kvalitně položený koberec plní svou funkci podlahové krytiny, skvěle vypadá, není náročný na údržbu a uchová si svou životnost v plném rozsahu.
Nejprve si připravte pomůcky a prostor
V místnosti, kde se chystáte položit koberec, je potřeba uvolnit veškerý prostor, případně se také postarat o kompletní odstranění staré krytiny. Je vhodné zkontrolovat také případné nedostatky podlahy a pokusit se je opravit, aby koberec ležel na rovné ploše. Nezbytnosti jako nože a nůžky, pásky, lepidlo, lišty, pásky, metr, tužku a další mějte nachystané pohromadě a vždy je tam také po použití vracejte. Jen tak předejdete situaci, že pod kobercem něco zapomenete.
U větší místnosti koberec celoplošně přilepte
Místnosti, jejichž velikost je do zhruba 20 m2, nevyžadují lepení koberce, ty větší ano. Předejde se tím následnému zvlnění koberce a posunům, které ho mohou znehodnotit. Vždy je však nutné promyslet si, jestli bude koberec na daném místě dlouho, nebo hrozí jeho výměna či odstranění v horizontu několika měsíců, v takovém případě s lepidlem nespěchejte. V menších prostorách si vystačíte s upevněním koberce v rozích místnosti pomocí oboustranné kobercové pásky. Metodou bez lepidla se zabývá i tento článek.
První položení „nanečisto“ a počáteční seříznutí
Po rozbalení koberce přijde na řadu jeho první volná pokládka, při které dojde ke srovnávání a případnému podlepení rohů páskou, u které se prozatím nesundá vrchní ochranná folie. Koberec je nutno v rozích pečlivě přitlačit, aby přiléhal těsně a přesně. Až bude sedět tak, jak má, tupou stranou nože či nůžek vytlačte přehnutí u stěn, aby se mohly posléze lépe odřezávat přebytky.
Řezání koberce je nutné provádět ostrým nožem na koberce a s pomocí lišty, která pomůže přitlačit si pořádně koberec ke stěně, v této chvíli také přichází na řadu specifická vyříznutí koberce kvůli neodstranitelným překážkám. Okraje je možno začistit, případně skrýt pod lištu, aby vypadal koberec co nejlépe.
V případě, že k upevnění koberce využíváte kobercové pásky, pak po splnění nastíněných postupů odstraníte její vrchní folii a koberec v daných místech na ni přitlačením přilepíte.
Položení koberce je záležitostí, která vyžaduje trpělivost a přesné měření. Není to však nic, co se nedá zvládnout. Pokud si však nejste jisti svými schopnostmi a chystáte se instalovat koberec z drahého materiálu, jediným doporučením je přeci jen oslovit pokladačskou firmu.
Zajímavé tipy:
- vždy nakupujte s rezervou
- vysazením dveří si ulehčíte práci
- pokud můžete, nechte koberec aklimatizovat po dobu minimálně 12 hodin (u těch s přírodními vlákny 24 hodin), až poté řešte seříznutí rohů a u obvodu
- efektivní zakončení okrajů koberce představují lepící plastové profily, na něž se lepí proužky z pokládaného koberce, přičemž profily se následně upevní na stěnu
- celoplošné lepení pomáhá koberci vyrovnávat se s působením střídání teplot a kolísání vlhkosti
- lepidla bez rozpouštědel jsou pro fixaci koberců lepší variantou, která snižuje riziko toho, že dojde k poškození koberce
Diskuse k článku