Jak vybrat zátěžový koberec?
Zátěžový koberec je podlahovou krytinou, kterou je možné položit i v prostorech s vysokou mírou provozu, aniž by došlo k brzkému zničení, poškození či opotřebení. Zátěžový koberec je proto využíván v obchodech, kancelářích, školách, výjimkou však není ani domácí použití na chodbách, v předsíních či pracovně, kde se obyčejný typ neosvědčil.
Zátěžový koberec splňuje svými vlastnostmi, plynoucími mimo jiného z kvality použitého materiálu, vysoké nároky na životnost podlahoviny. Oproti běžnému typu se osvědčí všude tam, kde je podlaha ve velké míře namáhána a předpokládá se její velké opotřebení. Jaké je základní rozlišení a na co se zaměřit, když si budete zátěžový koberec pořizovat?
Zátěžový koberec – základní rozlišení
Z praktického hlediska je možné rozdělit zátěžový koberec do dvou základních kategorií, a to na zátěžový koberec s gumou a na zátěžový koberec bez gumy. Prvně uvedený typ nemusí být celoplošně podlepen (jen v určitých místech), u druhého je třeba počítat s nutností podlepení, jinak by docházelo ke shrnování. Podle toho, do jakých prostor je zátěžový koberec určen, je možné rozeznat polozátěžový koberec vhodný do bytů či domů, vysokozátěžový koberec (hotely, školy, kanceláře) a extrémně zátěžový koberec, který nezklame v kinech, restauracích či obchodních domech. Je tedy jasné, že v běžné domácnosti postačí první nebo druhý typ. Třetí zmíněný druh by tak byl zbytečně nákladnou investicí.
Jak poznat kvalitní zátěžový koberec?
Při výběru zátěžového koberce je vhodné sledovat údaje o kvalitě a struktuře materiálu, z něhož je vyroben. Zaměřte se proto především na:
- gramáž
- hustotu vpichu
- výšku kobercového vlasu
- typ materiálu
- typ podkladu
Gramáž koberce informuje o tom, jaké množství materiálu je použito na 1m2. Z čehož vyplývá i přímá souvislost mezi hodnotou gramáže a zhodnocením celkové kvality zátěžového koberce – čím vyšší gramáž, tím kvalitnější koberec. Stejnou úměru lze vypozorovat i u hustoty vpichu. Co se týče výšky vlasu, ta není u zátěžového koberce velká. Materiál, ze kterého je zátěžový koberec vyroben, ovlivňuje nejen životnost koberce, ale také podmínky údržby. Nejkvalitnější a nejdražší je samozřejmě přírodní materiál – vlna. K těm levnějším se řadí především polyamidová a polypropylenová vlákna, přičemž lepší volbou je polyamid, případně kombinace těchto materiálů.
Podklad zátěžového koberce je neméně důležitou součástí, protože se přímo podílí na tom, s jakou rychlostí bude stoupat míra opotřebovanosti koberce. Podklad může být z gumy (často), latexu nebo filcu (spíše pro běžné koberce). Pro kvalitní zátěžový koberec bývá užito podložky typu „actionback“, která zajišťuje vysokou odolnost vůči opotřebení od koleček židlí apod.
Zátěžový koberec je dobrou volbou do místností, které jsou užívány stylem, co klasické podlahoviny ničí. I když přináší různá omezení v podobě nevelké barevné škály a vzorů nebo namáhavější údržby, je jeho obliba stále větší. Zátěžový koberec se totiž osvědčí i na terase, v autě či v garáži.
Diskuse k článku
monika