Podlahy do garáže – srovnání různých druhů materiálu
Jaká podlaha je do garáže nejlepší? Takovou otázku si pravděpodobně kladete, pokud vás čeká rekonstrukce nebo realizace nové garáže. Požadavky na podlahovou krytinu jsou specifické, protože musí odolat silnému zatížení při parkování automobilu, navíc musí odolávat střídání teplot. V garáži lze použít různé druhy podlah, každý typ má své výhody, ale také nevýhody. Pojďme si představit různé materiály a srovnejme je.
Zámková dlažba se hodí do garáží bez základové desky
Při výběru vhodného materiálu pro podlahu garáže je třeba vybírat také podle samotného typu garáže a vlastnostech podkladu. V klasických garážích, které jsou součástí domu, bývá vybudovaná betonová základová deska. Pokud ale stavíte samostatně stojící garáž, například ocelovou, dřevěnou nebo montovanou, základní deska z betonu pod ní vybudovaná zřejmě nebude.
Chcete-li se vyhnout betonování, můžete i pro garáž použít zámkovou betonovou dlažbu, která vyniká snadnou a rychlou montáží i dobrou zatížitelností. Zámková dlažba se pokládá na štěrkové lože. O způsobu realizace zámkové dlažby jsme již psali, pokud vás tedy zajímá více informací, rozhodně si náš starší článek přečtěte.
Podlaha do garáže z epoxidových pryskyřic
Vraťme se zpátky ke klasickým garážím, u kterých je základní betonová deska vybudovaná a kde se řeší její vhodné krytí. Velmi oblíbeným způsobem realizace podlahy je aplikace epoxidové pryskyřice. Ta vyniká zajímavým lesklým vzhledem, pestrou nabídkou barevných odstínů a při správném provedení i mnohaletou životností. Epoxidové pryskyřice se musí nanášet na vyrovnaný povrch bez viditelných trhlin a dalších vad. Mezi nevýhody pak patří náročnější aplikace a větší kluznost povrchu. Podlahy z epoxidových pryskyřic jsou také náchylnější na kontakt s chemikáliemi.
Polyuretanové nátěry na podlahy
Betonovou podlahu v garáži můžete opatřit i polyuretanovým nátěrem, který vyniká protiskluzností a vysokou odolností proti mechanickému poškození. Ve srovnání s epoxidovými nátěry ale bývají dražší. I v tomto případě je třeba materiál nanést na suchý, rovný a čistý podklad. Skvěle se udržují, jsou pružné a neprosákavé. Společně s nátěry epoxidových pryskyřic se řadí mezi tzv. lité podlahy, které lze aplikovat i na stěnu či sokly a ochránit tak před vlhkostí i obvodové zdi v garáži.
PVC zámková dlažba do garáže
Na trhu narazíte také na systémy zámkových dlažeb z PVC. Jejich předností je vysoká mechanická odolnost proti opotřebení, skvělá odolnost vůči chemikáliím, a především snadná opravitelnost. V případě poškození povrchu stačí jen vyměnit poškozený díl. Zámková PVC dlažba dobře vypadá a její realizace zabere jen několik hodin. Příprava betonového podkladu nevyžaduje zvláštní péči, což výrazně urychlí pokládku. PVC dlažby se používají jak v domácích garážích, tak průmyslových a firemních objektech i obchodech.
Podlaha do garáže z gumových rohoží
Hledáte rychlý a levný způsob realizace podlahové krytiny v garáži? Vhodným řešením pro vás mohou být gumové nebo vinylové rohože, které se prodávají srolované. Stačí je rozvinout a položit, v případě poškození je snadno vyměníte. Gumové rohože jsou odolné, snadno se čistí a udržují, ve srovnání s jinými typy krytin ale nevypadají zrovna působivě.
Pokud tak vaše garáž slouží současně jako průchod do domu, pak dejte přednost estetičtějším typům podlah. Výrobci rohoží však sortiment neustále doplňují také o různé barevné kombinace či vzory, takže i vzhled můžete alespoň částečně přizpůsobit svým potřebám. Gumové či vinylové rohože také nejsou vhodné pro velké zátěže, po nějaké době se začnou deformovat.
Kamenný koberec do garáže
Oblíbeným způsobem realizace podlahy v garáží je vytvoření tzv. kamenného koberce. Jedná se o kamínkovou podlahu, která je složena ze směsi malých různě barevných kamínků spojených pryskyřicí. Kamenný koberec je velmi odolný, mrazuvzdorný a pevný, navíc skvěle vypadá. Vyniká nadprůměrnou životnosti, je odolný vůči solím i chemikáliím. Pokud hledáte kvalitní a zejména dobře vypadající materiál, pak je kamenný koberec ideální volbou. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady.
Diskuse k článku