Písková filtrace do bazénu – je lepší než kartušová?
Není pochyb o tom, že se bazény staly oblíbenou součástí zahrad a dvorků a letní parné dny si bez bazénu mnozí nedokáží představit. Pro vodní radovánky je ale potřeba, aby voda byla kvalitní, a to nejen teplotou. Udržení čisté vody by se mohlo zdát úlohou vhodnou jen pro odborníka, ale je to mnohem jednodušší, než si myslíte. O vše se postará bazénová filtrace.
Pro udržení křišťálově čisté vody není důležité jen chemické čištění. Součástí každého bazénu musí být filtrace. Zastaralejší typ, tedy kartušová filtrace, ustoupil v oblíbenosti pískové filtraci. Ta je mnohem účinnější. I tak se ale někteří rozhodují, zda si přeci jen nevystačí s kartušovou variantou. Jak to tedy je?
Jak funguje písková filtrace do bazénu
Nikomu se nechce koupat v bazénu plném viditelných nečistot, s nimiž si chemie bohužel neumí poradit. Proto je filtr nezbytností, ať už se jedná o jakkoliv velký bazén. Voda je z něj čerpána a nasávána do hrubého předfiltru, kde se zachytí ten největší nepořádek. Poté putuje do filtrační nádoby a protečením přes jemný filtr s pískem se odstraní i ty nejmenší nečistoty. Zpět do bazénu se vrací tryskou.
Písková, nebo kartušová filtrace?
Každá z výše uvedených má své výhody i nevýhody. U pískové je hlavním kladem snadná údržba (stačí přibližně jednou za dva až tři roky vyměnit písek), naproti tomu pro kartušovou filtraci hovoří nižší pořizovací náklady. Druhá zmíněná se však už používá méně, neboť u pískové klesají i náklady na další bazénovou chemii, případně k ní snadno připojíte další příslušenství - bazénový vysavač, solární ohřev apod.
Podle čeho vybírat
Na trhu existuje velké množství druhů filtrací. Kromě ceny je mezi nimi jeden zásadní rozdíl, podle kterého byste se měli při výběru řídit. Tím je výkon, tedy to, jak rychle filtrace prožene obsah bazénu přes písek. Myslete na to, že v létě bude třeba filtraci používat každý den, a podle toho vybírejte. Pro nejběžnější nadzemní bazény pořiďte filtraci o minimálním výkonu 4 metry krychlové za hodinu. Dále pak platí přímá úměra – čím větší bazén, tím vyšší by měl být výkon filtrace.
Tipy pro čistý bazén
- Chystáte-li se odjet na delší dobu a po návratu byste bazén rádi využívali okamžitě, pak jej na to musíte připravit. Před odjezdem upravte hodnotu pH (ideálně na 7,2 až 7,6) a chloru (0,3 až 0,5 mg/l). Očistěte dno i stěny a pečlivě zakryjte bazén plachtou.
- K bazénové filtraci můžete použít UV lampu, která ošetřuje vodu s minimální pomocí chlóru.
- Čas od času se stane, že se voda neočekávaně zakalí nebo v ní vzniknou řasy. Okamžité řešení je jednoduché. Využijte flokulant, který nečistoty srazí, a ty se tak dají vysát. U řas použijte společně s přípravkem na jejich likvidaci.
Písková filtrace u bazénu je nezbytností, která musí sloužit déle než jednu sezonu. Proto se vyhněte levným čínským výrobkům a raději investujte. Kvalita filtrace se pak odrazí na menší spotřebě bazénové chemie a hlavně na bezproblémovém užívání.
Diskuse k článku