Osvětlení interiéru pomocí LED pásků
Osvětlení pomocí LED pásků je velmi oblíbené. Používá se pro navození atmosféry, k dekorativním účelům, ale také ke kompletnímu osvětlení pracovních prostorů. LED pásky jsou z hlediska ceny stále dostupnější a vyrábí se v mnoha provedeních, různých výkonech i barvách. Chcete si i vy osvětlit svůj interiér pomocí svítivých diod? Máme pro vás veškeré důležité informace, díky kterým si pásky vyberete správně a sami si je nainstalujete.
Kde všude najdou LED pásky své uplatnění
Hlavní předností LED pásků je jejich univerzálnost. Délku si totiž můžete upravit sami podle svých potřeb, ze zadní strany jsou navíc pásky opatřeny lepicí plochou, díky které je snadno během vteřiny umístíte na jakékoliv místo. LED pásky se využívají nejčastěji v interiéru, existují však i vodotěsné typy, díky kterým je můžete použít i ve vlhkém prostředí včetně venkovních prostorů.
Diodové pásky se používají k dekorativním účelům, oblíbené jsou například pro podsvícení obývákových stěn či televizorů. Diody existují v různém barevném provedení, takže mohou vytvořit intimní atmosféru v ložnici nebo relaxační atmosféru v koupelně. Na trhu jsou však i výkonné LED pásky, díky kterým můžete jednoduše osvítit i velké plochy. Dnes je běžné, že se tento typ osvětlení používá i pro nasvícení kuchyňských linek, ale i kanceláří či jiných malých i velkých místností.
Použití LED pásků se hodí do moderních interiérů.
Jak vybrat LED pásek
Než se pustíte do nákupu LED pásku, musíte vybrat správný typ, který bude odpovídat vašim potřebám. Na trhu je celá řada druhů lišících se mnoha parametry – barvou, stupněm krytí, výkonem, svítivostí, velikostí apod. Zaměřme se na nejdůležitější parametry, které vás při výběru budou zajímat.
LED pásky mohou být i vodotěsné
Jedním z důležitých parametrů při výběru LED pásku je stupeň krytí. Označuje stupeň ochrany před působením vnějších vlivů a také před elektrickým proudem. Na trhu se setkáte nejčastěji s LED pásky s následujícím stupněm krytí:
-
IP20 – jsou chráněné proti úrazu elektrickým proudem při dotyku, ale vůbec nejsou chráněné vůči vodě či vlhkosti. Jedná se o nejnižší stupeň krytí, hodí se do interiérů všude tam, kde je sucho a bezprašné prostředí.
-
IP65 – tyto LED pásky jsou navíc chráněny proti vniknutí prachu a také proti vodě stříkající ze všech úhlů. Hodí se pro použití do koupelen či nad kuchyňské linky.
-
IP67 – kromě výše uvedeného jsou chráněny i proti ponoření do vody, takže se hodí například i pro osvětlování bazénů či hydromasážních van.
LED pásky – jednobarevné i RGB
Důležitým parametrem při výběru LED pásků je samozřejmě i barva světla. Dnes jsou na trhu diody v různých barevných odstínech, od bílé přes žlutou až po modrou, zelenou či fialovou. Stále oblíbenější jsou LED pásky osazené RGB diodami, které umožňují libovolné nastavení barev. K tomu se používají buď speciální moduly s různými programy, nebo dálkové ovladače, díky kterým si barvu osvětlení snadno nastavíte podle aktuálních potřeb.
Takové LED diody dnes v páscích nenajdete. Používají se miniaturní SMD.
Svítivost a výkon
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru podle konkrétního způsobu využití je svítivost a výkon osvětlení. Svítivost se označuje v lumenech na metr (lm/m). Čím nižší hodnota, tím dioda méně svítí. Pásky o svítivosti kolem 300 lm/m se hodí jen jako dekorativní světlo, hodnota kolem 600 lm/m je střední a je vhodná jako doplňkové světlo, při svítivosti kolem 1200 lm/m už diodami osvítíte i pracovní plochy (např. kuchyňskou linku) a nejvyšší diody 1900 lm/m jsou vhodné i pro osvětlení celých místností.
Čím vyšší svítivost, tím vyšší výkon. LED pásky se prodávají nejčastěji právě podle označení výkonu. Nejnižší výkon 4,8 W/m odpovídá svítivosti 55-300 lm/m, naopak nejvýkonnější opásky 20 W/m odpovídají svítivosti 1950-2100 lm/m.
Vyberte správný zdroj napájení
Pořízení LED pásku je jedna věc, důležité je ale také vybrat kvalitní a dostatečně silný zdroj napájení. Některé mudly diodových pásků jsou už vybaveny zdrojem, v takovém případě stačí připojit zařízení do zásuvky. Pokud však budete pořizovat pásky samostatně, musíte k nim pořídit zdroj.
Vyrábí se v mnoha provedeních, od levných adaptérů po výkonné zdroje napětí. Obecně platí, že čím delší a výkonnější pásek pořídíte, tím musí být i zdroj výkonnější. Vždy počítejte alespoň s 20% rezervou. Pokud například budete mít 2metrový pásek o výkonu 14,4 W/m, pořiďte zdroj o výkonu kolem 35 W.
Diodové pásky jsou moderním cenově dostupným zdrojem osvětlení, který přináší řadu výhod. Pokud se při výběru budete rozhodovat podle výše uvedených parametrů, pořídíte takové LED pásky, které budou odpovídat vašim požadavkům. Přečtěte si také náš článek o WiFi zásuvkách, díky kterým vytvoříte chytrou domácnost během chvilky a za pár korun.
Diskuse k článku