Oprava spár v koupelně a jejich obnova v několika krocích
Pokud je to už nějaký ten pátek, co proběhla výstavba nebo rekonstrukce vaší koupelny, pravděpodobně už máte zašlé, špinavé, nebo dokonce poškozené spáry. Nevzhledné plesnivé spáry na obkladech a dlažbách zbytečně degradují celkový dojem z koupelny, vzhledem ke vzniku plísní mohou být i zdraví škodlivé. Máme pro vás jednoduchý postup, jak opravit spáry v koupelně, případně je vyčistit a obnovit.
Pokud se spárovací hmota drolí, udělejte spáry znovu
Jednou z nejčastějších chyb při poškození spár v koupelně je jejich nedostatečná oprava. Pokud se spárovací hmota začala drolit a vypadávat, budete muset udělat spáry znovu. Rozhodně nemá cenu vypadlou část zalepit novou spárovací hmotou a o zbytek se nestarat. Za chvíli by se vydrolila taky a s ní i další části starých spár. Spáry mohou začít praskat, vypadávat a drolit se z různých důvodů. Někdy je příčinou „usedání“ domu, jindy za to může nesprávný postup při předchozím spárování.
Přečtěte si také, jak opravit betonovou podlahu
Jak opravit spáry ve 4 krocích
Nejlepším způsobem, jak opravit nevzhledné a viditelně poškození spáry, je odstranit je a obklady a dlažby vyspárovat znovu. I když se jedná o časově i řemeslně náročnější práci, zvládne ji i zkušenější kutil. Opravené spáry vám pak budou opět sloužit řadu let. Přinášíme vám jednoduchý návod ve 4 krocích, díky kterému zvládnete opravu spár během jednoho odpoledne.
1. Odstranění starých spár
V první řadě je třeba samozřejmě odstranit staré spáry. Pokud jsou hodně popraskané a vypadávají, bude odstraňování jednoduché, u pevnějších částí pak budete muset použít více síly. Pro odstranění starých spár se používá speciální nůž. Pokud jsou původní spáry vyplněny tvrdou maltou nebo jiným typem pevné spárovačky, můžete použít multifunkční vibrační brusku. Při odstraňování staré spárovací hmoty si dejte pozor, abyste nepoškodili samotné dlažby a obkladačky.
2. Odstranění zbytků po spárovací hmotě
Pokud se vám podařilo ze spár dostat spárovací hmotu, postarejte se o odstranění všech zbytků a nečistot. Vyfoukejte je, případně vysajte. Novou spárovací hmotu nanášejte, až budete mít jistotu, že jsou spáry čisté po celé své ploše.
3. Nanesení kvalitní spárovací hmoty
Nezbývá než se pustit do nanášení nové spárovací hmoty. Do místnosti s vysokou vlhkostí, kterou koupelna bezpochyby je, doporučujeme používat kvalitní voděodolné silikony. Snadno se s nimi manipuluje, navíc obsahují speciální složky, které zabraňují tvorbě plísní. Tato schopnost však účinkuje jen určitou dobu, potom se i na kvalitních silikonech mohou objevit plísně, které je třeba odstraňovat. Na trhu jsou různé typy materiálů, oblíbený je například Ceresit na spáry.
4. Uhlazení spárovací hmoty houbou a vytvrdnutí
Po nanesení spárovací hmoty ji uhlaďte houbou a nechejte zatvrdnout. Po několika hodinách bude vaše koupelna vypadat opět jako nová, spáry budou čisté a bílé (eventuálně jiné barvy v závislosti na typu hmoty).
Obnovení zašlých spár
Pokud spáry v koupelně vypadají zašle a jsou špinavé, ale ne poškozené, můžete se pustit do jejich obnovy. Za tím účelem můžete využít speciální čistič spár, což je chemický prostředek, který oživí zašlé spáry a zbaví je plísní. Na trhu jsou různé čističe spár, vždy dodržujte postup uvedený na obalu a dejte si pozor na opatrnost při manipulaci. Obvykle se jedná o nebezpečné chemikálie, které při kontaktu s pokožkou nebo sliznicemi mohou způsobit zdravotní komplikace.
Zašlou spárovací hmotu, kterou už není možné více vyčistit, můžete také opatřit novým nátěrem. Na trhu jsou speciální barvy na spáry, které se nanáší štětcem nebo houbičkou. Po zaschnutí získají spáry matný vzhled. Přebytečnou barvu, které se dostala na obklady či dlažbu, pak snadno odstraníte navlhčenou houbičkou.
Přečtěte si i další články o rekonstrukcích a opravách, které zvládnete sami:
Diskuse k článku