Odvlhčovače vzduchu zatočí s vlhkostí v koupelnách i sklepech
Přílišná vlhkost vzduchu v místnostech nedělá dobře našemu zdraví a ani domu samotnému. Kromě toho, že není příjemné klima, vznikají i plísně, případně reziví vše, co může. Vysoká vlhkost se neobjevuje jen na stavbách nebo po povodních, ale v některých oblastech je celoroční. Zkušenosti s ní mají i ti, kdo bydlí v nedostatečně izolovaných objektech. Odvlhčovač vzduchu ale může pomoci třeba jen při malování...
Odvlhčovače se dají najít také pod označením „vysoušeče vzduchu“ a často se lze setkat s názorem, že stejnou úlohu zastanou jen radiátory nebo přenosná topení. Rozhodně tomu tak není, protože vysoušeče mají až o 60% vyšší účinnost.
K čemu jsou dobré odvlhčovače vzduchu
- snížení vzdušné vlhkosti, která škodí: vysoká vzdušná vlhkost poškozuje zdi, má neblahý vliv na dřevo, kde může docházet ke hnilobě; v takovém prostředí se daří i roztočům a dalším škůdcům
- zabraňují vzniku plísní a rezivění; nadměrnou vlhkost poznáte např. i na odlepování tapet ze zdí
- vlhkost má vliv na naše zdraví: alergie, kožní nemoci, revma, záněty kloubů...
- používají se v novostavbách, v místnostech, kde se skladují potraviny nebo třeba jen po malování
- skvěle poslouží i v boji s vlhkostí v koupelnách, prádelnách a sklepech
Jak fungují odvlhčovače vzduchu
Vzduch z místnosti je odvlhčovačem vzduchu nasáván, ochlazován pomocí chladící jednotky a ohřátý vypouštěn zpět – při cestě se alekondenzuje vlhkost a kapky mizí v odvodňovací nádobě či nádrži.Dle ceny odvlhčovače můžete očekávat další funkce navíc – rychlost ventilace, nastavení optimální vlhkosti apod.
Druhou variantou u odvlhčovače vzduchu je absorbční technologie, kdy je vlhkost pohlcována absorbentem (nižší výkon, ale zase tišší chod).
Cena vysoušečů, neboli odvlhčovačů vzduchu je tak různá: za ty nejlevnější určené pro domácí použití zaplatíte od patnácti stovek. Profesionální, určené do velkých prostorů, se cenově pohybují kolem desítek tisíc. Vyplatí se ale investovat – cena přístroje je totiž rozhodně nižší, než případná sanace zdiva.
Jak vybrat kvalitní vysoušeč vzduchu
Kromě výkonu samotného přístroje je důležité zohlednit i velikost místnosti. Častou chybou je umístění vysoušeče do velkého prostoru, kde je téměř bez šance, i když menší místnosti by odvlhčil bez problému.
Dále je pak vhodné zaměřit se na:
- výkon (výrobci udávají hodnotu odstraněné vody ze vzduchu za 24 hodin; roli však hraje nejen procento vlhkosti, ale
- i teplota prostředí)
- vzduchový výkon (odvlhčovač by měl být schopen přečerpat veškerý vzduch v místnosti dvakrát do hodiny)
- senzory vlhkosti (některé přístroje umožňují nastavení požadavku na dosažení ideální vlhkosti, kdy se při jejím dosažení vypnou)
- objem nádrže u kondenzačních přístrojů (čím větší, tím méně často kontrolujete nádobu a méně) často vyléváte
- další funkce navíc (ionizátor vzduchu, čistička vzduchu...)
Odvlhčovače vzduchu mohou být dalším řešením, jak se zbavit plísní z koupelny a sklepů. Zvláště u starých domů se jedná o účinnou pomůcku. Využití ale mají mnohem širší. Některé z vysoušečů jsou ale náročnější na energii, což znamená vyšší náklady. Je to tedy něco za něco.
Více o vlhkosti v bytech a domech najdete zde:
Udržet v bytě optimální vlhkost není jednoduché
Jak odstranit plíseň ze zdí?
Diskuse k článku
Lenka