Octomilky: Jak se zbavit malých mušek, které sedají na potraviny
Octomilky patří mezi nejotravnější hmyz, který se v našich domácnostech vyskytuje. Společně s mouchami a komáry znepříjemňují bydlení a pro mnohé se stávají noční můrou. Octomilky jsou malé a mohlo by se zdát, že nám zase až tak neškodí, jsou ale přenašeči bakterií, plísní i chorob, navíc kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy. A ty už doma vůbec nechceme! Jak se zbavit octomilek? Stačí dodržovat pár zásad, nalákat je a zlikvidovat.
Octomilka – malá muška, která hledá vše, co kvasí
Octomilky, lidově označované jako vinné, octové či ovocné mušky, si rády pochutnávají na sladkém a milují vše, co kvasí. Ve velkém se slétnou ke sklenici se sladkou vodou, sklenici vína nebo k nahnilému ovoci. Octomilky se k vám dostanou oknem, ale jsou schopny v krátké době naklást velké množství vajíček, takže si potomky vychovají u vás doma. Octomilky proto zlikvidujte dříve, než se ve velkém rozmnoží.
Vinné mušky sice na první pohled příliš nepřekáží, ale v domácnosti nemají co dělat. Způsobují totiž rychlejší degradaci potravin, navíc přenáší plísně, kvasinky a hnilobu. Jak s octomilkami bojovat a zbavit se jich jednou pro vždy? Na octomilky s plácačkou na mouchy nechoďte, vymyslete sofistikovanější řešení.
Stačí nechat pár hodin ležet sklenici s vínem a octomilky budou u vás.
Prevence na prvním místě
Pokud nechcete mít doma octomilky, musíte udělat vše pro to, aby k vám vůbec nechtěli. Důležité je udržovat čistotu a pravidelně vynášet koše, to ale rozhodně nestačí. Máme pro vás desatero pravidel pro prevenci proti výskytu octomilek:
-
Postarejte se o vnější čistotu domácnosti – utírejte podlahy, nenechávejte nahnilé ovoce na kuchyňské lince, utírejte prach.
-
Postarejte se o vnitřní čistotu – zkontrolujte odpadkové koše, pokud se v nich nachází zbytky potravin, koš vysypejte. Zkontrolujte také spižírny a skříně s potravinami.
-
Ovoce, které rychle podléhá zkáze a brzy začíná kvasit, uschovejte do lednice.
-
Sirupy, džusy a jiné sladké nápoje uchovávejte v dobře těsnicích uzavřených nádobách.
-
Často otírejte kuchyňskou linku, stačí malá kapka sladké šťávy a octomilky si vás brzy najdou.
-
Odpady pravidelně důkladně čistěte. Používejte čas od času přípravky pro čištění dřezů, například louh.
-
Öctomilky mohou naklást vajíčka i do mokré hlíny, proto pokojové rostliny zbytečně nepřelévejte.
-
Schovávejte zbytky jídel. Nedojedli jste oběd či koláč od snídaně? Schovejte jídlo do lednice nebo do krabiček s dobrým těsněním.
-
Rádi pijete víno? Nenechávejte v místnostech sklenice s nedopitým vínem. Ovšem i v prázdných sklenicích a lahvích od vína zůstávají zbytky sladké vinné šťávy. Proto prázdné lahve od vína ihned vyhazujte a sklenice oplachujte.
-
Často větrejte a vytvořte průvan, který octomilky nesnáší.
Nenechte ovoce a zeleninu shnít. Shnilé potraviny jsou jasnou pozvánkou pro octomilky!
Jak se zbavit octomilek – snadný boj s nezvanými hosty
Pokud se u vás octomilky objevily i přes dodržování výše uvedeného desatera, je na čase s nimi zatočit. Octomilky rozhodně nezlikvidujete plácačkou na mouchy. Musíte na ně sofistikovaněji. I zde je hned několik možností, pojďme si některé představit.
Lapač na octomilky – funguje naprosto stejně jako klasické mucholapky. Lapače jsou napuštěny látkou která octomilky přiláká. Ty se na něj přilepí a zahynou. Lapače ale nejsou zrovna estetické, proto se hodí spíše na chaty a do míst, kde na ně není vidět.
Elektrický lapač na hmyz – na trhu jsou k sehnání i elektrické lapače na hmyz včetně octomilek. Tyto lapače vyzařují světlo, které octomilky přiláká. Některé elektrické lapače pak zabijí hmyz elektrickým proudem, jiné je nasají do zásobníků.
Hřebíček a česnek – octomilky můžete vyhnat ze svého domova pomocí koření. Dobře na ně působí hřebíček a česnek. Kolem oken a na kuchyňskou linku umístěte malé misky s rozmačkaným česnekem a několika hřebíčky. Octomilky vás brzy opustí a přeletí jinak, kde jim to bude vonět lépe.
Nalákat a vysát – zatímco při prevenci děláme vše pro to, aby se u nás octomilky nevyskytly, když už se vyskytnou, chceme, aby se ukázaly všechny. Proto jim připravte pořádnou hostinu, nachystejte na talíř čerstvé ovoce, džus či trochu vína. Jakmile se všechny octomilky slétnou, jednoduše je vysajte vysavačem.
Past na octomilky – na octomilky můžete připravit jednoduchou past. PET lahev rozřízněte v půlce a naplňte ji sirupem nebo džusem. Překryjte listem papíru a udělejte do něj spoustu malých dírek. Octomilky k lahvi přilétnou, dirkou projdou ke šťávě a z lahve už nevyjdou. Past s octomilkami pak jednoduše vyhodíte, resp. Šťávu vylijete do záchodu.
Masožravé rostliny – masožravky si s octomilkami snadno poradí. Navíc jsou zajímavým doplňkem každého bytu a dají se pořídit za pár korun.
Nebojte se octomilek, zbavit se jich není vůbec těžké. Je ale důležité zakročit včas, než začnou klást vajíčka a začnou se množit ve velkém.
Diskuse k článku