Návod: Jak vyčistit toustovač v 5 snadných krocích
Máte před sebou zašlý toustovač, který na pohled nevypadá nejlépe? Čím dříve se do jeho čištění pustíte, tím méně práce budete mít s údržbou. Stačí…
Malé kuchyňské spotřebiče dokážou ušetřit spoustu času a usnadnit práci. Toustovače, topinkovače, mixéry – všichni tito pomocníci však vyžadují pravidelnou údržbu a čištění. Často se na nás obracíte s dotazem, jak co nejsnadněji vyčistit toustovač, který je po delší době používání plný připečených zbytků, mastnoty a kdoví čeho ještě. Přinášíme vám návod, díky kterému vyčistíte toustovač rychle v 5 snadných krocích.
5 kroků na cestě za čistých toustovačem
Máte před sebou zašlý toustovač, který na pohled nevypadá nejlépe? Čím dříve se do jeho čištění pustíte, tím méně práce budete mít s údržbou. Stačí postupovat v 5 následujících krocích:
1. Zapněte toustovač naprázdno
Zaschlé a zatuhlé zbytky potravin a tuků se budou z toustovače čistit těžce, navíc riskujete poškrábání tenké teflonové vrstvy. Před samotným čištěním proto na 5 až 10 minut zapněte toustovač naprázdno. Tuky zkapalní a z pečicí plochy se uvolní. Před čištěním jej nezapomeňte vytáhnout ze zásuvky.
2. Vrstvu nečistot setřete papírovou utěrkou
Poté, co se usazené zbytky nečistot nahřály, půjdou z větší části setřít obyčejnou papírovou utěrkou. V tomto kroku nepoužívejte vodu ani jiné čističe, jen několika tahy setřete vnitřní plochy toustovače. Mastnota se nasaje do utěrky a viditelné nečistoty budou pryč.
3. Nastříkejte na pečicí plotny ocet nebo čistič
Po vyčištění hrubých nečistot je třeba odstranit i ty zbytky usazenin, které jsou k povrchu silně připečené. V takovém případě doporučujeme na pečicí plotny nastříkat chemický čistič určený pro čištění trub, grilů či jiných mastných povrchů. Šetrnější, ovšem také účinnou metodou, je použití obyčejného lihového octa. Naneste jej na povrch pomocí rozstřikovače a nechejte působit do druhého dne.
4. Toustovač omyjte a dočistěte houbičkou
Poté, co necháte ocet nebo čistič 24 hodin působit, se můžete pustit do dočištění. Opět použijte papírové utěrky a zbylé nečistoty dočistěte navlhčenou houbičkou. Vyhněte se použití drátěnek a dalších ostrých předmětů, které by teflonový povlak poškodily.
5. Toustovač dosušte papírovými utěrkami
V posledním kroku všechny části toustovače dosušte pomocí papírových utěrek. Než jej opět připojíte do zástrčky, nechejte ještě pár hodin samovolně vyschnout. V opačném případě by se mohly kapky vody dostat k elektrickým kontaktům a způsobit zkrat. Uvidíte, že toustovač bude opět vypadat jako nový a připravené pokrmy budou mnohem chutnější a hezčí na pohled.
Na co si dát při čištění toustovače pozor
Čištění toustovače není žádná věda. Dejte si pozor zejména na použití ostrých předmětů, které často způsobí nevratné poškrábání povrchu. Pokud dojde k narušení teflonové vrstvy, budou se pokrmy vždy připékat. Dojde-li k oloupávání teflonu, který se začne objevovat i na hotových pokrmech, budete jej muset vyhodit do kontejneru na elektroodpad a porozhlédnout se po novém. Toustovač nikdy nečistěte v zapnutém stavu a po čištění jej poprvé zapněte až poté, co bude dokonale suchý.
Další tipy pro snadné čištění toustovače
Chcete si čištění toustovače o nejvíce usnadnit? Pokud se porozhlížíte po novém spotřebiči, pořiďte model s vyjímatelnými plotnami. Díky tomu je můžete čistit přímo ve dřezu pod tekoucí vodou, a to bez rizika namočení elektrických kontaktů ve spotřebiči. Přímo v toustovači pak můžete pokrmy zapékat v kombinaci s pečicím papírem, díky kterému se nebudou žádné zbytky potravin připalovat. Toustovač pak bude v podstatě bezúdržbový.
Přečtěte si další články zaměřené na domácí spotřebiče:
Diskuse k článku