Nástrahy proti mravencům a jejich typy
Mravenci patří mezi drobný hmyz, který dokáže znepříjemnit život. Objevuje se v domácnostech, na zahradách i ve skleníku a vyhnat jej dá pořádně zabrat. Problematice boje proti mravencům se věnujeme dlouhodobě a sami jsme si vyzkoušeli mnoho způsobů, jak s nimi bojovat. S mravenci doma, na zahradě i ve skleníku můžete zatočit běžně dostupnými přípravky (mátou, lógrem od kávy, citronem či octem), stejně tak můžete sáhnout po komerčně dostupných insekticidech. Právě na ty se na následujících řádcích zaměříme.
„Domečky“ na mravence hubí celá hnízda
Jedním z oblíbených prostředků určených k boji s mravenci jsou tzv. „domečky“. Jde o krabičky naplněné imidaklopridem nebo jinou chemickou látkou, která drobný hmyz úspěšně zahubí. S oblibou se používají v rodinných a bytových domech, skladech i komerčních objektech.
Pro mravence je obsažená látka žádanou potravou. Dělnice, které domeček naplněný granulemi objeví, je následně zanáší do hnízd. Proto dochází k vyhubení všech členů kolonie včetně larev a královen. Ke kompletní likvidaci hnízda dojde přibližně za měsíc od položení nástrahy. Krabičky s jedem umísťujte tam, kde se mravenci objevují v největší míře – do cestiček, otvorů, spár apod.
Jed ve formě gelu
Na trhu narazíte na prostředky pro hubení mravenců, které mají podobu hustého gelu. Opět slouží k vyhubení celého hnízda, protože jej dělnice do hnízd rychle donesou. Chutná jim a voní, protože obsahuje cukrové složky. Jde o přípravek vhodný nejen do vnitřních, ale také venkovních prostorů. Hodí se tam, kde hrozí případné rozfouknutí sypkých nástrah. Gel proti mravencům můžete aplikovat přímo do cestiček, do spár, stejně tak i za nábytek nebo pod kuchyňskou linku. S oblibou se gely používají také do skleníků nebo na terasy.
Granulované nástrahy
Cenově dostupnou a účinnou variantou nástrah proti mravencům jsou granule. Fungují na stejném principu jako domečky vyplněné chemickými prostředky k hubení, je však na vás, kde a v jakém množství granule umístíte. Jsou určené zejména pro použití ve vnitřních prostorách. Vyzkoušet je můžete i do skleníků, na balkony, terasy, příjezdové cesty nebo pěšiny, počítejte však s rizikem odfouknutí a snížení účinnosti po navlhnutí. Doporučujeme pořizovat nástrahy s obsahem hořkých činidel, které eliminují riziko požití člověkem nebo psy, kočkami a dalšími mazlíčky.
Sprej proti mravencům
S mravenci zatočíte také použitím sprejů určených k jejich hubení. Chemický prostředek se pomocí mechanického rozprašovače nanáší přímo do cestiček, škvír, štěrbin a různých zákoutí, kde se mravenci hojně vyskytují. Slouží k jejich okamžité likvidace, stejně jako prevence proti dalšímu výskytu.
Na trhu narazíte na různé typy postřiků proti mravencům. Většina z nich je univerzální a určená jak pro použití ve vnitřních, tak venkovních prostorách. Hodí se proto i na zahrady a do skleníků. Zpravidla však slouží k lokálnímu vyhubení, nikoliv likvidaci celého hnízda. Doporučujeme používat přípravky bez obsahu syntetických látek. Kvalitní postřiky osahují pyrethrin z květů kopretin a různé rostlinné oleje.
Lepová past
Další možností, jak bojovat proti mravencům a dalšímu hmyzu, je nastražení lepových pastí. Princip je jednoduché – plocha opatřená netoxickým lepidlem je natolik přilnavá, že se z ní mravenci nedostanou a uhynou. Na stejném principu fungují dobře známé mucholapky. Lepové pasty se prodávají ve formě tekutého přípravku, které se rozetře na libovolnou pevnou podložku (karton, plech, dřevotřískovou desku, plexisklo). Jde o vhodné řešení tam, kde se z různých důvodů nesmí používat účinnější chemické přípravky.
Nenechte si ujít další články zaměřené na boj proti hmyzu:
Diskuse k článku