Okřídlení mravenci: kde se berou a jak proti nim bojovat
Snad každý rok se během července a srpna vyrojí velké množství létajících mravenců, které dokážou znepříjemnit den na zahradě i doma. Víte, proč se okřídlení mravenci rojí v jednu chvíli a jak je ze svých zahrad a domácností dostat? Čtěte dál.
Mravenci s křídly zajišťují další silnou generaci jedinců
Okřídlení mravenci, kteří se během července a srpna rojí, jsou mladé královny a samci běžných mravenců. Protože jsou schopni létat v rojích, má královna možnost výběru jedince vhodného pro spáření. Mravenci se také míchají z různých mravenišť, a tak vzájemně vytváří nové geneticky silné generace mravenců. Z hlediska přírody je rojení okřídlených mravenců pozoruhodné. Pokud se však objevují v místech, kde bydlíme a trávíme volný čas, mohou nám být na obtíž. Mravence nemusíte hned hubit. Platí na ně podobné triky jako na běžné mravence a dají se i snadno odlákat.
Létající mravence vyženete z bytu kořením
Asi nejnepříjemnější situace nastane, když se létající mravenci v době rojení zatoulají přímo do vašeho bytu nebo rodinného domu. Už tak se v létě musíte vypořádat s nálety broučků, much, komárů nebo vos, teď vám k tomu ještě přibyli mravenci. Účinnou ochranou jsou samozřejmě sítě proti hmyzu, odlákat je však můžete i různými druhy aromatického koření.
Kuna v domě – boj s hlodavcem pomocí babských rad i moderních odpuzovačů
Myši, švábi, štěnice... Jak se zbavit domácích škůdců jednou provždy?
Chcete se zbavit hryzce? Zjistěte si o něm co nejvíce informací
Pokud kolem oken a dveří rozmístíte skořici, hřebíček nebo badyán, měli by se vašemu domovu vyhnout velkým obloukem. Mravenci nemají rádi silné vůně a koření je zpravidla odežene.
TIP: na okřídlené mravence fungují dobře také bylinky. Vyzkoušejte mátu, levanduli či eukalyptus. Použít můžete sušené byliny nebo třeba přírodní oleje nebo esence.
Okřídlení mravenci na zahradě či terase
Častěji se s okřídlenými mravenci setkáte na vašich zahradách, balkonech či terasách. Nemusí být na obtíž, na druhé straně létání opravdu velkého roje není dvakrát příjemné. Je však třeba říci, že jde o záležitost spíše krátkodobou, protože po spáření mladé královně křídla odpadnou. Po pár dnech tak už létající mravence nenarazíte. Hrozí však také riziko, že se na vaší zahradě rozšíří a budou tvořit větší a rozsáhlejší mraveniště.
S mravenci nemá význam bojovat na celém území vaší zahrady. Smiřte se s tím, že budou její součástí. Pěstováním aromatických bylin však můžete vytyčit oblasti, ve kterých by se neměli zdržovat. Mravenci nemají rádi zmíněnou bazalku či levanduli, poletovat a lézt pak nebudou ani kolem cibule nebo česneku. Vytvořte si kolem terasy bylinkovou zahradu, vysázejte aromatické rostliny kolem chodníčků nebo si postavte vyvýšené záhony. Výskyt mravenců se zřejmě výrazně omezí. Přesunou se do jiné části zahrady, kde se aromatické byliny a rostliny nebudou vyskytovat. Tam vám překážet nebudou.
TIP: proti mravencům skvěle funguje i medvědí česnek, pelyněk nebo citronová tráva.
Poslední záchrana – celer posypaný skořicí
Vyzkoušeli jste různé druhy aromatických bylin, ale mravenci stále létají ve velkém? Členům naší redakce se dobře osvědčil celer nakrájený na plátky a posypaný solí a skořicí. Celer má intenzivní aroma sám o sobě, skořice ji znásobí. Sůl se pak postará o rychlý odvod vody. Při jejím odpařování se budou uvolňovat i kýžená aromata. Celer umístěte tam, kde vás přítomnost létajících mravenců nejvíce obtěžuje.
Přečtěte si další články zaměřené na problematiku mravenců:
Diskuse k článku
David Baierle
Redakce Chytré-bydlení.cz
děkujeme za upozornění, překlepy jsme upravili. Věřte, že členové naší redakce věnují přípravě, sběru podkladů, předávání zkušeností a samotné tvorbě článků spoustu času a texty opakovaně čtou. Může se přesto stát, že nám něco unikne, jako v tomto případě. Za upozornění jsme proto rádi, přejeme hezký den
Redakce Chytré bydlení