Nadzemní, nebo zapuštěný bazén?
Když už se rozhodnete, že chcete mít na zahradě bazén, čeká vás zodpovězení nejdůležitější otázky, a to zda pořídíte zabudovaný (zapuštěný) nebo nadzemní typ. Oba mají své výhody a nevýhody, na které je třeba nahlížet racionálně s ohledem na to, co od bazénu očekáváte a jak moc ho budete (a kdo s vámi) využívat.
Venkovní bazény se základně rozlišují podle toho, zda jsou nadzemní nebo zapuštěné, zabudované. To ovšem nejsou jediné parametry, podle kterých se můžete rozhodnout. Dále budete řešit třeba velikost, tvar nebo i materiál a potřebné doplňky. I přesto zásadní otázkou zůstává, zda tedy volit zabudovanou nebo nadzemní variantu. A my vám pomůžeme tento rébus rozluštit. Sepsali jsme vám základní pro a proti jednotlivých řešení.
Nadzemní bazén a výhody/nevýhody
Zapomeňte na obyčejné nafukovací bazény, kde si maximálně tak smočíte nohy. Na trhu jsou aktuálně k dostání nadzemní bazény, které se sestavují z laminátových či plechových dílců s konstrukcí nebo které jsou tvořeny pevnou fólií a horním dílem, který se nafoukne a sloupec vody pak zvedne stěny bazénu. Výhodou je rychlá montáž a samozřejmě i nižší pořizovací náklady. Jelikož ale bazén není zasazen do země, kde půda pomáhá izolovat, a tak udržovat teplotu vody, je voda v něm vystavována častějším výkyvům teplot, čímž může docházet k jejímu rychlejšímu znehodnocování. Další nevýhodou je, že nadzemní bazény jsou v omezené nabídce z hlediska velikosti a tvarů. Není však nutné jakkoliv stavebně do pozemku zasahovat a v případě stěhování si bazén jednoduše vezmete s sebou do nového domova.
Zapuštěný bazén a výhody/nevýhody
U bazénů zapuštěných do země se může výsledná cena podle velikosti a materiálu vyšplhat až na desítky nebo stovky tisíc korun. Mezi ty nejlevnější materiály patří plast, u něhož však hrozí popraskání či jiné poškození. Dále se zabudované bazény vyrábí ze speciálních fólií případně plechů. Lze také koupit luxusní celokeramické bazény. K hlavním výhodám zapuštěného bazénu se řadí především komfort, jaký poskytují. Také nenarušuje linie a celkový vzhled pozemku, na němž je umístěn. Na zimu se dá jednoduše zazimovat a netřeba řešit jeho odstěhování ze zahrady jako u prvního typu.
Nikdy nezapomínejte na vhodnou údržbu
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ bazénu, nezapomeňte na to, že je nutné se o něj starat a pořídit k němu určité doplňky, aby bylo jeho užívání snadné a bezpečné. Přečtěte si proto o tom, jak vám pomůže plachta na bazén, jak důležité jsou schůdky, nebo že příprava bazénu na sezónu je neméně zásadní jako jeho zazimování.
Diskuse k článku
Mára