Možnosti na ekologické zateplení přírodními materiály
Zateplení domu vám dokáže ušetřit značné finance. Nejrozšířenější zateplovací materiál je minerální izolace nebo polystyren. Jde to však i přírodními materiály, které splní úlohu stejně, ale neškodí životnímu prostředí a neobsahují tolik chemikálií jako první zmíněné. Konkrétně se jedná o dřevovláknité desky, kokosová vlákna nebo ovčí vlnu.
Materiál pro zateplení musí mít určité vlastnosti, aby plnil svou funkci na sto procent. Tou hlavní je malá tepelná vodivost díky vysokému obsahu vzduchu. Díky vhodně zvolenému materiálu a správné instalaci pak můžete ve výsledku ušetřit nemalou částku.
Možností pro výběr tepelné izolace existuje nespočet. Běžným průmyslovým materiálem pro zateplení je minerální vata nebo polystyren. Na trhu existují i chytré novinky, které kombinují různé alternativy a často šetří nejen vaši peněženku, ale i čas. Trendem v technologii zateplování bytových budov i domů jsou panely z polyuretanové pěny, která neplesniví. Lze je aplikovat na jakékoli materiály, ať již cihlu, beton či dřevo. Termopanely BELAN slouží zároveň jako fasádní dekorace, jejich použitím se tak vyhnete dalším nákladům, které jsou spojené s nutností nákupu dokončovacích materiálů, např. na omítku.
My si teď však představíme další možnosti zateplení, při kterých využijete čistě přírodní materiály šetrné k životnímu prostředí.
Zateplení přírodními materiály – možnosti
Dřevovláknitá izolace
Jedná se o sendvičové desky s rozdílnými povrchy – jedna strana má flexibilní povrch, kterým se přikládá na podklad a vyrovnává jeho nerovnosti, druhý je naopak pevný a připravený na následné použití omítky. Kotví se hmoždinkami, díky jejichž dotahování a povolování se vyrovnávají nerovnosti povrchu až do rozdílu dvou centimetrů.
Desky se příliš nehodí do interiéru, snad jen jako izolace podlahy. Kromě tepelné izolace některé druhy zajistí i odolnost proti vodě, ohni nebo hluku. Oblíbená alternativa umělých hmot a minerálních vláken odpovídá parametrům ekologického bydlení a u novostaveb pomalu nahrazuje uměle vyrobený materiál.
Ovčí vlna
Ovčí vlna se může pochlubit podobnými vlastnosti jako minerální vata. Pohlcuje vlhkost (až 33% své váhy bez toho, aby byly narušeny izolační vlastnosti), dobře se s ní pracuje a je schopna regulovat klima místností. Velkým plusem je i její nehořlavost a samozhášivost, u vysokých teplot se pak škvaří. Ovce jsou neodmyslitelně spjaty s horami a nehostinnými podmínky, a možná právě proto je jejich upravená vlna používána často jako izolace u srubů. Nevýhodou může být cena, která dokáže rozpočet mnohonásobně navýšit.
Sláma a rákos
Zateplení přírodními materiály znali už naši předkové, proto je sláma léty prověřený materiál. V současné době by ale mohl být problém sehnat potřebné množství slámy. Kubík musí vážit přibližně 90 kilogramů, aby izolace byla skutečně platná. Jako nosný materiál se volí dřevo nebo polyetylenové provazy, protože samotné nosné balíky nejsou u nás standardně k dostání. Použití slámy nebo rákosu je náročné a práce s ním trvá déle, než s jinými materiály. Výhodou bývá nízká cena.
Konopí
Izolace z konopí zaručí vhodnou teplotu jak v zimě, tak v létě. Jejich hlavní výhodou je to, že se nestávají potravou pro škůdce – konopí neobsahuje nic, co by je lákalo. Izolace z konopí se hodí pro novostavby i starší domy. Nijak nedráždí alergiky, což u izolace ze slámy rozhodně neplatí. Konopná izolace má formu desek, které se usazují do ocelových nebo dřevěných rámů a jsou dostatečně pevné i pružné.
Zateplení přírodními materiály je prověřený způsob mnoha generacemi předků. Komplikací při použití může být riziko vlivu na alergie a také vyšší cena materiálu. Plusem je pak výborná prostupnost vzduchu a vodních par. Aby tedy nebyl váš dům jeden z mnoha zářičů tepla, můžete využít i ekologický způsob izolace.
Diskuse k článku