Spolehlivá, ekologická a moderní izolace, to je pěnové sklo
Trendy ve stavebnictví přinesly před několika lety novinku – pěnové sklo, které se může chlubit těmi nejlepší vlastnostmi. Jedná se o ekologický materiál, který se používá stále častěji i proto, že vyjde až několikrát levněji, než klasicky používaný polystyren. Často se v souvislosti s pěnovým sklem využívá přívlastku „revoluční izolace.“
Kvalitní izolace domu je nezbytností. U nových staveb, ať už klasických domků nebo těch pasivních, je s izolací počítáno od prvních příprav. Pěnové sklo se však dá použít i v případě, že jen rekonstruujete a chcete odlehčit peněžence – aktuálním nákupem levnějšího materiálu i v budoucnu při placení účtů.
Co je pěnové sklo?
Pěnové sklo je vyráběno ze stejných surovin jako klasické sklo (tzn. křemičitý písek, vápenec, soda, živec, přidává se i samotné odpadní sklo). Finálním produktem je rozemletý prášek, jenž je zpěněn přidáním uhlíku a upraven do kvádrů. Materiál se následně nařeže na desky či skořepiny.
Jedná se o novinky, neboť ve velkém se začalo pěnové sklo produkovat až v roce 2009. Pro stavební účely je nejvíce ceněna jeho lehkost, kterou dosahuje díky velké poréznosti.
Vlastnosti pěnového skla
Skvěle drží teplotu, takže pro termoizolační použití je jako dělaný. Je zcela nehořlavý, vynikající výsledky má také co se týká hydroizolace, protože nenavlhne. Vlivem teplot nemění tvar, nevadí mu extrémní plusové, ani minusové hodnoty. Nezapáchá, odolává bakteriím, což znamená, že nehrozí hniloba. Rozhodně se v něm neusadí ani nezvaní hosté, jakými bývají drobní hlodavci či hmyz.
Jedná se o vysoce ekologický materiál, který má nahradit často používaný pěnový polystyrén. Vyplatí se dokonce i finančně, podle některých zdrojů je až čtyřikrát levnější. Navíc jej lze recyklovat.
Použití pěnového skla
Využít ho můžete jak při stavbě nových domů, tak při rekonstrukci. Možnosti jsou široké: používá se pro různé typy konstrukcí (např. pro hutněnou podkladní vrstvu betonových základových desek), kde se využijí jak izolační, tak nosné vlastnosti. Dále najde uplatnění v izolacích podlah, stropů či teras, v konstrukcích střech (ideální je pro ploché střechy se zelení) nebo při budování podzemních garáží.
Nejmodernější izolace vyhovuje všem požadavkům nových staveb. Nepoškozuje životní prostředí a zároveň poskytuje maximální funkčnost. Pěnové sklo také v některých případech představuje jedinou alternativu k izolačním materiálům z umělých hmot, konkrétně k extrudovanému polystyrénu. Navíc je také lehký a konstrukci tak nezatěžuje jen minimálně.
Diskuse k článku