Montáž oken: pozor na nejčastější chyby
Kdo už okna někdy měnil, pak jistě bude souhlasně pokyvovat hlavou při konstatování, že okna jsou tak trochu alchymií. První pochybnosti nastávají už při výběru dodavatele a pokračují až do doby, než jsou definitivně usazena. Při montáži odbornou firmou existuje jen malá pravděpodobnost, že by profíci práci zfušovali. To spíše kutilové se nevyhnout základním chybám, jenž mohou mít vliv na celkovou funkčnost okna.
V první řadě se liší montování oken do novostaveb a starších objektů. V tom prvním případě je o mnoho jednodušší. Kategorie sama pro sebe je potom montáž střešního okna, které vyžaduje jednak zručnost a jednak i poctivě odvedenou práci s odbornými znalostmi.
Rozdíl mezi novostavbou a rekonstrukcí
U starých staveb nelze jednoznačně určit kvalitu ostění před vyjmutím oken. Proto je nevyhnutelné použít montážní pěnu jako tepelnou izolaci a také membránové folie zevnitř i z venku, a to po celém obvodu. Bez některé součásti by hrozilo zatékání, profukování a vlhké rohy.
U novostaveb je ostění nové, propracované a bezchybné – tzn. hlavně rovné. Postačí tedy impregnovaná kompresní páska, jenž spolehlivě nahradí tepelnou izolaci, parotěsnou a vodotěsnou zábranu.
Nejčastější chyby u montáže oken
Zaměření oken
U novostaveb je to až v situaci, kdy je známa skladba podlahy a omítek (včetně izolace). Okenní otvory musí být omítnuty do pravého úhlu a chybět nesmí váhorys ve výšce jednoho metru od podlahy pro správné zaměření.
Co způsobuje špatnou tepelnou izolaci
Moderní doba sice znamená rychlé postupy, ale ty nejsou vždy to nejlepší, protože se zapomíná na některé podstatné detaily. Otvor pro okno je potřeba řádně očistit od prachu a nečistot a před aplikací PU pěny je potřeba jej navlhčit, aby proběhlo přilnutí k podkladu. Způsobit to může i nekvalitní strukturu PU pěnu, což zhoršuje izolační vlastnosti.
Pěna bývá také to jediné, co se používá – ovšem nikdo už nemyslí na parotěsnost. Jelikož je ale nasákavá, vlhkost může nadělat pěknou paseku (například se jedná o rezavění kování, absorbce vlhkosti do materiálu okna nebo vlhnutí ostění.
Pevná fixace
Potřeba je kvalitní kotvící materiál (PU pěna se nepočítá) a prostor přibližně uprostřed šířky střeny (neplatí ale u pasivních a nízkonergtických domů). Důležité je i vycentrování, aby okno perfektně zapadalo do rámu a nikam nezatékalo.
Problémy montáže střešních oken
Střešní okna jsou samy o sobě problematickou součástí staveb. Rizikové okamžiky jsou ale stejné, jako v předchozím případě – provedení je jen náročnější na zručnost.
- upevnění a vyrovnání rámu okna
- napojení hydroizolační folie na rám okna
- tepelná izolace s parotěsnou zábranou tak nesmí chybět ani tady.
Co nemá vliv na funkčnost okna je kvalita a způsob položení střešní krytiny.
Pozdější odstraňování vad kvůli neodborné manipulaci není rozhodně levnou záležitostí. Kupříkladu špatné dovírání oken ale nemusí být jen chybou vadné montáže oken – problém se může vysktynout i přímo na oknech, a to vinou nekvalitního materiálu a zpracování. Setkat se s tím lze hlavně u levnějších oken, na která se tedy vyplatí dávat pozor.
Diskuse k článku