5 tipů, jak postupovat při čištění sítí proti hmyzu
Sítě proti hmyzu zajišťují účinnou ochranu proti polétavému hmyzu, který během léta znepříjemňuje život mnoha domácnostem. Pokud sami sítě do oken používáte, jistě nám potvrdíte, že už po pár měsících jsou plné prachu, pylu, mrtvých mušek a jiných nečistot. Proto je dobré je alespoň dvakrát do roka vyčistit, aby zbytečně nekazily dojem při pohledu z okna. Ale jak? Přinášíme vám 5 tipů, jak sítě proti hmyzu účinně vyčistit a současně minimalizovat riziko jejich poškození.
1. Sítě vysajte pomocí vysavače na minimální výkon
Uvnitř miniaturních okének v síti se rychle usadí částečky prachu a jiných nečistot. Pokud byste síť začaly rovnou čistit kartáčem nebo hadrem, pravděpodobně byste některé části mřížky ucpali a špínu dostali pryč jen těžce. Skvělým pomocníkem je běžný vysavač, který si se špínou poradí. Nejprve je třeba okenní sítě demontovat a položit na pevný a rovný podklad. Poté se chopte vysavače, ale jeho výkon snižte na minimum. V opačném případě by mohlo dojít k vytržení sítě z rámu.
2. Odstraňte hrubé nečistoty pomocí kartáče
Vysavač si poradí se špínou, která byla na síti tvořila lehkou a volnou vrstvu. Se zapečenými a napevno přilnutými nečistotami si ale neporadí. Proto je třeba použít kartáč, který však musí být velmi jemný. Sežeňte si kartáč s jemnými štětinami a po povrchu sítě opatrně přejíždějte ze strany na stranu. Doporučujeme sítě kartáčovat nasucho, k mokrému čištění přistupte až v dalším kroku. Lokálně znečištěná místa zanesená hrubými nečistotami můžete vydrhnout starým kartáčem na zuby.
Vyrobte si sítě proti hmyzu a ušetřete i několik tisíc korun
Trápíte se v domě s komáry? Sítě do oken proti hmyzu jsou elegantním řešením
3. Proud vlažné vody dokáže divy
Teď přichází čas pustit se do mokrého čištění! Rámy se sítěmi přeneste do koupelny a opatrně opláchněte proudem vlažné vody. Dejte si pozor, aby proud vody nebyl silný – mohl by způsobit protržení sítě. Pro oplach nepoužívejte ani příliš horkou vodu, kvůli které by mohlo dojít ke zkroucení sítě nebo narušení povrchové úpravy.
Pro vyčištění zbytků nečistot opravdu stačí jen proud vody ze sprchové hlavice. Rozhodně nepoužívejte vysokotlaký čistič, se kterým byste spolehlivě poškodili jemnou tkaninu. Protože se sítě vyrábí z umělých materiálů, kontakt s vodou jim nevadí. Klidně můžete celý rám se sítí vložit do napuštěné vany nebo jiné nádoby a nechat špínu odmočit. Takový postup je však nutný obvykle jen v případě, že sítě nebyly čištěné několik let.
4. Naředěný saponát nebo mýdlová voda uvolní poslední zbytky špíny
Po mechanickém i mokrém čištění zůstaly na síti proti hmyzu ještě kousky nečistot nebo zbytky pylu? Nemějte obavy – síť snadno dočistíme pomocí mýdlové vody, případně naředěného saponátu, který zajistí uvolnění připečených zbytků. Doporučujeme používat přípravek s odmašťujícím efektem. Sítě jsou totiž velmi často umaštěné, a to jak poletujícím pylem, tak různými oleji (v případě, že se okno nachází poblíž kuchyňské linky). Vyhněte se však použití agresivních a silně koncentrovaných prostředků, které by mohly narušit povrchovou úpravu sítě.
5. Sítě vysušte na čerstvém vzduchu
Po plachu sítě zůstanou kapky vody v mřížce. Jak se vody zbavit? Stačí, když celý rám přenesete ven a položíte do horizontální polohy. Část vody odkape na zem, zbytek se odpaří. Vodu nevysušujte pomocí papírových utěrek – jednak je to neefektivní, jednak dochází k opětovnému zanesení sítě malými částečky odírajícího se papíru. Sluneční paprsky udělají veškerou práci za vás. Dejte si však pozor, aby sušení neprobíhalo v prašném prostředí. Na mokrou tkaninu se totiž prach nabalí mnohem rychleji.
Chcete se o problematice sítí proti hmyzu dozvědět více informací? Přečtěte si některý z dřívějších článků:
Diskuse k článku