Měřič spotřeby elektrické energie odhalí největší „žrouty“ elektřiny
Pokud máte pocit, že vaše výdaje za spotřebu elektrické energie jsou příliš vysoké, měli byste si udělat přehled o reálné spotřebě jednotlivých přístrojů. Za tímto účelem se využívají měřiče spotřeby elektrické energie do zásuvky, které odhalí ty největší žrouty elektřiny. K čemu všemu se dá měřič spotřeby využít, jakými vlastnostmi by měl vynikat a podle čeho jej vybírat? Právě na to se zaměříme.
Jak používat měřič spotřeby elektrické energie
Měřič spotřeby elektrické energie do zásuvky je elektronické zařízení, které je určené ke krátkodobému i dlouhodobému měření odběru elektřiny u konkrétních domácích spotřebičů. Měřič se po prvotním nastavení připojí do zásuvky a k němu se následně připojí zařízení, které se má měřit. Pokud máte podezření, že některý z domácích spotřebičů má příliš velký odběr, připojte k němu měřič a po nějaké době odečtěte hodnoty.
Průběžně můžete také vystřídat několik spotřebičů a vyhodnotit, který z nich je energeticky nejnáročnější. Na to můžete zareagovat například snížením frekvence používání přístroje, případně jeho náhradou za energeticky úspornější zařízení.
Co vše zjistíte z výsledků měření
Měřiče spotřeby elektrické energie odhalí řadu zajímavých údajů, se kterými můžete dále pracovat. U kvalitnějších přístrojů můžete přednastavit i cenu energie, a tak se z měření dozvíte nejen spotřebu energie v kWh za libovolné období, ale i výdaje v korunách. Měřič spotřeby umožňuje zobrazit, kolik energie dané zařízení spotřebovalo, ale umí i předpovídat výdaje za den, měsíc i celý rok.
Na displeji měřicího zařízení se zobrazuje také příkon spotřebiče, díky čemuž snadno zjistíte, jestli reálně odpovídá příkonu, který udává výrobce. Výrazně vyšší nebo naopak nižší spotřeba může znamenat závadu na zařízení. Měřiče také zpravidla zobrazí dobu, po kterou je spotřebič v provozu, v paměti pak uchovává maximální výkon, zátěž i provozní napětí.
Chcete reálné výsledky měření? Pořiďte si dražší měřič
Na trhu narazíte na měřiče v různých cenových hladinách. Ty nejlevnější pořídíte už od stokoruny, nepočítejte však s velkou přesností. Chcete-li mít reálné výsledky, investujte do dražšího přístroje, který kromě větší přesnosti vynikne i řadou doplňujících funkcí.
Levné měřiče umožňují připojení jen jednoho přístroje, měřiče střední třídy pak měření 2 přístrojů. Chcete-li dlouhodobě sledovat odběry většího množství domácích přístrojů, můžete si pořídit měřiče se 4 a více zásuvkami. Současně budete měřit třeba lednici, televizi, rychlovarnou konvici a další přístroje.
Při výběru měřiče se zaměřte na měřicí výkon
Kromě přesnosti a počtu funkcí byste měli při výběru nového měřiče spotřeby elektrické energie do zásuvky sledovat zejména rozsah měřicího výkonu. Ten se udává v rozmezí od nejnižšího do nejvyššího možného měřicího výkonu.
Například rozsah 5 a 4000 W udává, že měřič zřejmě nezaregistruje odběry spotřebičů o výkonu pod 4 W a neumožňuje připojení přístrojů výkonnějších nad 4kW. Připojení zařízení s vysokým výkonem může znamenat zničení měřiče, proto si vždy zjistěte, jak výkonné spotřebiče budete připojovat a zohledněte to při nákupu měřicího zařízení.
Některé spotřebiče jsou velkými žrouty energie. Které to jsou? To snadno zjistíte i bez měřiče. V pokračování článku jsme pro vás vybrali několik domácích spotřebičů, které se na účtu za elektřinu projeví v největší míře.
KTERÉ SPOTŘEBIČE ODEBÍRAJÍ NEJVÍCE ELEKTŘINY
Nenechte si ujít další články zaměření na úsporu v domácnosti:
Diskuse k článku