Kuchyně je podle Feng Shui centrem obydlí
Rozhodnutí, která je potřeba učinit při zařizování domácnosti, se odvíjí od spousty parametrů. Záleží nejen na velikosti celého prostoru, ale také na tom, co uživatelé od jednotlivých místností očekávají. Někomu stačí, aby řešení bylo praktické, jiní zase vyhledávají originalitu a pěkný vzhled. Pravidla umění Feng Shui pomáhají navodit v obydlí klid, harmonii a inspirující atmosféru.
Kuchyně je často považována za srdce celého domu nebo bytu, jelikož slouží nejen k přípravě pokrmů, ale v případě umístění jídelního stolu i k setkávání celé rodiny u dobrého jídla nebo jen tak. Pokud se budete řídit doporučeními vycházejícími z principů Feng Shui, které cílí na nerušené plynutí energií, stane se kuchyně místností, v níž se každý bude cítit uvolněně a příjemně. Jaká je kuchyně podle Feng Shui?
Kuchyně je centrem domova
Feng Shui pokládá kuchyň za privilegovanou místnost a spojuje ji s blahobytem a zdravím, protože se ní setkávají dva nejdůležitější živly – oheň a voda. Z toho důvodu je zcela nezbytné, aby v ní byl udržován pořádek, čistota a svěžest, čímž se také dovnitř naláká žádoucí energie utvářející harmonii a klid. V kuchyni podle Feng Shui se musí dobře cítit nejen ten, kdo připravuje pokrm pro ostatní, ale i ti, kteří ho posléze budou konzumovat. Jsou-li prvky kuchyně uspořádány v souladu, pak se i v jídle odráží pozitivní energie, která je jedním ze základních požadavků na Feng Shui bydlení.
Umístění kuchyně a její tvar
To, v jaké části domu nebo bytu se kuchyně nachází, považuje umění Feng Shui za stěžejní faktor, od kterého se posléze odvíjí, zda bude vytvářené prostředí příznivé, nebo nikoliv. Nesmí proto být u vstupních dveří, případně u místnosti, která slouží jako vstup do obydlí. Ideálně je kuchyně podle učení Feng Shui umístěna ve středu stavby, a to tak, aby její vstup nebyl naproti ložnici či již zmiňovanému vchodu. Ostatně – dveře je vhodné zajistit pro kuchyni dvoje, aby důležité energie mohly bez problémů proudit. Pokud je kuchyně prvním místem, které lze spatřit při vstupu do domu nebo bytu, pak Feng Shui předpokládá, že obyvatelé těchto prostor budou mít problémy s hmotností nebo správnou životosprávou.
Co se týče tvaru, měla by být tato místnost čtvercová, případně mnohoúhelníková. Vylučuje se tvar do písmene „L“ či polokruhovité řešení. Pravidelnost tvaru podporuje obranu před pronikáním a ukrýváním negativního působení, které by bylo velmi nesnadné odstranit. Taktéž je třeba zmínit, že podle Feng Shui musí být kuchyně v případě dvoupatrového rodinného domu v přízemí.
„Kuchyně musí být dle pravidel Feng Shui prostorná, s dostatkem přirozeného světla a s možností kvalitního odvětrávání.“
Jak podle Feng Shui rozmístit spotřebiče a nábytek?
Neméně důležitými faktory jsou i samotné spotřebiče a nábytek. Kolem stolu je nutné nechat dostatečný volný prostor, aby trávení času v těchto místech bylo příjemné a pohodlné. Je také dobré zajistit, aby nikdo, kdo u stolu sedí, nebyl zády ke dveřím, protože taková poloha způsobuje pocity nebezpečí a ohrožení, tedy takové, co jsou v kuchyni zcela nežádoucí. Feng Shui také ukládá, že pro přípravu jídla je mnohem lepší plynový sporák, potažmo „živý“ oheň jako takový. V rámci Feng Shui bydlení není možné upravovat jídlo pomocí elektrického spotřebiče, čímž také eliminuje možnost užívat v kuchyni mikrovlnou troubu. V okolí sporáku či trouby by se také neměla nacházet zóna určená k odpočinku či relaxaci. Aby nedocházelo ke konfliktům energií ohně a vody, je příhodné vyvarovat se tomu, aby se dřez a sporák (nebo jiný zdroj tepla) nacházely blízko sebe.
Feng Shui vyzdvihuje barvy a vůně
Barvy jsou ve filozofii Feng Shui považovány za činitele, kterými lze mnohé ovlivnit. Jejich působení na psychiku je zřejmé a hluboké. Nevhodné jsou proto chladné barvy, například modrá, šedá, černá, na druhé straně se však nedoporučují ani oblíbená červená nebo oranžová, což jsou odstíny vzbuzující vášeň. V kuchyni by tak zbytečně zintenzivňovaly již tak silné působení energie ohně. Osvědčenými barvami zůstává bílá symbolizující čistotu, nejlépe v kombinaci se světlými, teplými a pastelovými odstíny. Stejných pravidel Feng Shui je třeba se držet i v otázkách zařizování jídelního koutu či jídelny.
Žádanou atmosféru pomáhají navodit i vůně. K těmto účelům se proto doporučuje, aby se v kuchyni nacházely nějaké živé rostliny a květiny, které navíc podporují proudění pozitivních energií. Feng Shui také předpokládá umístění mísy s ovocem, a to přímo na kuchyňský stůl nebo okenní římsu, kde bude dobře viditelná.
Feng Shui je uměním, jehož principy se poslední dobou často připomínají. Moderní doba se totiž často obrací k východní filozofii a moudrům, která jsou v mnohých případech doslova nadčasová. Feng Shui je proto spoustou lidí považováno za ten nejlepší návod, jak si zařídit obydlí tak, aby bylo opravdovým domovem, kde vládne harmonie a který je zázemím pro kvalitní odpočinek.
Diskuse k článku