Krmení pro ptáky aneb Jak nejlépe prostřít ptačí krmítko
V zimním období, především pokud je zima tuhá a dlouhá, potřebují některá lesní zvířátka pomoci od hladu. Například přezimující ptáci se nemohou kvůli zmrzlé půdě dostat ke své obvyklé potravě. Pokud si na okno nebo na strom na zahradě pověsíte ptačí krmítko a pravidelně budete ptáky krmit, pomůžete tak před hladověním a strádáním mnohým ptáků jako třeba sýkorkám, pěnkavám, kosům, vrabcům i drozdům.
Základem je dobrá stavba a umístění ptačího krmítka
Ptačí krmítko by mělo být především na vhodném místě, a to například na okenním parapetu nebo viset alespoň 1,5 metru nad zemí a daleko od stromů. Pokud krmítko zavěsíte na strom, kočka se k němu snadno dostane a vy jí tak přichystáte skvělou ptačí hostinu.
Krmítko by mělo být také dostatečně prostorné, aby se na něj vlezlo několik ptáčků a mohli si v klidu vychutnat připravené pohoštění. Dřevěné krmítko je pro ptáky příjemné, především na něm totiž nekloužou drápky. Střecha krmítka musí krmení chránit před sněhem a vlhkem a měla by ho proto celé přesahovat. Vhodné je také krmítko, které má dno opatřené ohrádkou. To proto, aby semínka nepadala na zem a nestala se snadnou návnadou pro kočky.
Jaké ptačí krmení je nejvhodnější
A nyní k tomu zásadnímu. Čím vůbec ptáčky krmit, abychom jim spíše nevhodně zvoleným krmením neublížili? Chybu určitě neuděláte, pokud sáhnete po semínkách slunečnice, prosu nebo loji. Strava pták však může být přes zimu na ptačím krmítko mnohem pestřejší. Sypat na krmítko pro ptáky můžete také:
- mák
- pšenice
- lněné semínko
- sezamové semínko
- jádra lískových a vlašských ořechů
- ovesné vločky
- řepka
- nakrájená jablka
- strouhaná mrkev
- neslané sádlo
- kousky syrového masa
- míchané směsi pro zimní krmení ptáků
Co na krmítko pro ptáky naopak rozhodně nepatří
I když to s krmením ptáčků myslíme dobře, někdy se stává, že do krmítka pro ptáky dáme něco, co jim spíše ubližuje. Aby si ptáci v krmítku pochutnali a neměli zdravotní potíže, nedávejte do něj především:
- zkažené a plesnivé pečivo
- čerstvé pečivo
- kuchyňský odpad a zbytky z kuchyně
- těstoviny
- slané a kořeněné výrobky
- uzeniny
- kousky masa na oleji
Mnozí lidé také často do krmítek dávají staré pečivo. To by ale nemělo být správně součástí ptačí hostiny. Pečivo je totiž příliš slané a obsahuje mnohé látky, které by ptáci konzumovat raději neměli.
Jaké ptačí krmivo je pro koho tou pravou pochoutkou?
Ne všichni ptáci mají stejné chutě a ne všichni si pochutnají na stejném ptačím krmení. Abyste věděli, čím uděláte konkrétním ptáčkům největší radost, přinášíme pár tipů.
- Semena obilovin- pěnkavy, strnadi, dlaskové, vrabci, kosy
- Olejnatá semínka (například slunečnice a lůj)- sýkorky, strakapoud, brhlík, šoupálek
- Bobulovité plody a nakrájená jablka- drozdi, kosy, kvíčaly
A nejsou to pouze ptáci, které v zimě strádají hlady. Pomoci můžete také lesní zvěři, která se také v zimě bude v krmlcích těšit například kaštanům nebo kablkům, které jim přinesete. Přečtite si proto náš článek o krmení lesní zvěře, abyste věděli, na čem si zvířátka mohou smlsnout.
Diskuse k článku