Zašlé spáry na obkladech a dlažbách? Přinášíme 5 tipů, jak jim vrátit původní vzhled
Březen je ideálním měsícem na pořádný jarní úklid. Co takhle začít s koupelnou? Pokud si o vyčištění přímo říkají spáry ve vaší koupelně, následujících 5 tipů vám přijde vhod.
Obklady a dlažby jsou krásné, odolné a snadno se udržují. Mají však jednu slabinu – spáry. Spárovací hmota je na rozdíl od keramiky porézní, a tak se poměrně jednoduše zašpiní. Pokud se i vám na obkladech nebo dlažbách vyskytují zašlé spáry, nevěšte hlavu. Naštěstí existuje několik triků, jak se těchto nečistot zbavit a obklady a dlažby opět vrátit do původního stavu. Na následujících řádcích se dozvíte 5 tipů, jak vyčistit zašlé spáry na obkladech a dlažbách a získat tak zase dokonalý vzhled vašeho interiéru.
1. Sáhněte po parním čističi
Čištění spár pomocí parního čističe je snadné a šetrné k samotné spárovací hmotě, obkladům i dlažbám. Spáry tak vyčistíte, aniž byste museli používat silné chemikálie. Postup je následující:
Skleněné obklady do koupelny pomohou dotvořit výjimečnou atmosféru místnosti
Tři tipy, jak z koupelny vytvořit nádherné a praktické místo
- Připravte si parní čistič a zkontrolujte, zda je nádoba na vodu plná a zda je přístroj správně zapojený. Nasaďte vhodný nástavec s úzkou trubicí či kartáčem.
- Parní čističem projeďte po celé délce spáry, dokud se nečistoty nerozpustí. Čištění může trvat desítky vteřin.
- Po dokončení čištění utřete násadu i samotné spáry suchým hadříkem, abyste odstranili zbytky nečistot.
- Na konci procesu důkladně opláchněte spáry vodou. Odstraníte tím zbytky vodního kamene, chemie a usazených nečistot.
- Nechte spáry vyschnout a poté můžete pokračovat v dalších úklidových pracích
- Při používání parního čističe se vždy řiďte pokyny výrobce a buďte opatrní, abyste se vyhnuli popálení párou nebo vodou. Doporučujeme při práci používat ochranné rukavice a brýle.
2. Použijte prostředek na čištění oleje a mastnoty
Pokud jsou vaše spáry zašlé olejem nebo jinými nečistotami, sáhněte po přípravku na čištění olejů a mastnoty. Tento druh znečištění se nejčastěji objevuje v kuchyních, kde je obklad použitý za kuchyňskou linkou. Čističe jsou obvykle dostupné ve spreji. Stačí je tak na spáry nastříkat, nechat pár minut působit a poté setřít. Při silnější vrstvě usazenin můžete spáry dočistit starým zubním kartáčkem. Po čištění nezapomeňte spáry omýt čistou vodou.
3. Připravte si čistič z jedlé sody
Jedlá soda je účinným prostředkem pro odstranění zašlých nečistot z vašich spár. Připravte si směs jedlé sody a vody tak, že rozmícháte lžíci sody ve sklenici vody. Čím větší nečistoty ve spárách máte, tím více sody budete potřebovat. Směs jedlé sody a vody naneste na spáry a nechte působit po dobu několika minut až hodin. Čas působení můžete prodloužit, pokud je nečistota velmi odolná. Nakonec spáry důkladně opláchněte vodou a spáry otřete dosucha.
4. Sáhněte po speciálním čističi na spáry
Na trhu jsou k dispozici i silné chemické prostředky, které jsou přímo určené pro čištění spár. Pokud tak čištění párou nebo jedlou sodou nepřineslo kýžený účinek, sáhněte po chemii. Některé prostředky jsou ve formě sprejů, jiné v podobě per, kterými jednoduše po spáře přejedete a necháte lokálně působit. Počítejte však s tím, že cena kvalitních čisticích prostředků se pohybuje v řádu stovek korun. Po čištění pak nechejte místnost dobře vyvětrat, abyste nevdechovali chemické látky, které se z čističe budou při odpařování uvolňovat.
5. Staré spáry přemalujte speciálním nátěrem
Pokud se vám nepodaří vyčistit zašlé spáry ani účinnou chemií, nezbývá, než obklady a dlažby přespárovat, nebo přetřít. Druhé řešení je mnohem snazší a rychlejší. Pořiďte si speciální barvy na spárovací hmoty a pomocí aplikátoru nebo štětečku spáry přetřete. Můžete použít původní barvu spáry, nebo vzhled obkladů a dlažeb proměnit volbou zcela jiného odstínu. Výběr je jen na vás!
Přečtěte si i další články o údržbě a úklidu obkladů, dlažeb či koupelny:
Diskuse k článku