Víte, jak se správně starat o koupelnový nábytek?
Koupelnový nábytek pomáhá dotvořit útulné, příjemné a praktické zázemí, jakým by tato místnost, ve které zpravidla každý den začíná i končí, měla být. Aby však sloužil dostatečně dlouho, je třeba věnovat mu odpovídající péči. Podmínky, které v tomto prostoru panují, nejsou zvláště příznivé. Vlhkost, voda a střídání teplot, to jsou zvláště pro dřevo faktory, co mohou i kvalitní koupelnový nábytek rychle znehodnotit.
O tom, že koupelnový nábytek je v moderní koupelně nepostradatelný jsme vás již informovali v tomto článku. Také jste se mohli inspirovat hity v tomto oboru pro letošní rok, na které jsme vás upozorňovali v článku „Koupelnový nábytek – trendy pro rok 2012“. V každém případě se však nevyhnete nutnosti o takový nábytek pořádně pečovat. Jak na to?
Koupelnový nábytek nesmí zůstávat mokrý
I když se v dnešní době vyrábí koupelnový nábytek z materiálů, kterým voda či vlhkost ze své podstaty nevadí, i tak není dobré nechávat ho zbytečně mokrý. Věnujte proto po každé koupeli či sprše několik málo vteřin tomu, abyste dané plochy vytřeli hadrem do sucha. S tímto doporučením samozřejmě úzce souvisí i nutnost větrání pokaždé, kdy se v koupelně vysráží voda, buď právě po koupeli, nebo třeba při sušení prádla. Pokud nevíte, jak efektivně tuto místnost větrat, můžete najít zajímavé informace v článku o koupelnovém ventilátoru ZDE.
Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky
Při úklidu koupelny bude třeba se o nábytek postarat více, než jen pouhým otřením hadrem. Nikdy ale nepoužívejte abrazivní či jinak agresivní přípravky, kterými byste povrch (plastový, dřevěný i skleněný) nenávratně poničili. Na skvrny kupte pouze k tomu určené výrobky, někteří konkrétní výrobci prodávají ke svému sortimentu speciální přípravky, u kterých se nežádoucího efektu nemusíte obávat. Nemáte-li nic po ruce a koupelnový nábytek je špinavý, se zaschlým mýdlem apod., vystačíte si provizorně i s přípravkem na mytí nádobí, který dokáže odmastit povrchy.
Nejen venkovní plochy však potřebují správnou péči. I ty vnitřní se zanášejí prachem a dalšími nečistotami. Nezapomeňte také pravidelně kontrolovat spoje a kování, například uchycení dvířek, poliček apod. Jakékoliv změny, které začne materiál vykazovat, řešte dříve, než se ještě více rozšíří (rez, plíseň apod).
Pravidelná a kvalitní péče o koupelnový nábytek znatelně prodlouží jeho životnost. I přes odolnost používaných materiálů se nelze spoléhat na to, že nábytek nepříznivé okolní vlivy zcela vydrží. Údržba navíc nezabere příliš času, zvláště, budete-li ji provádět každý týden alespoň jednou.
Diskuse k článku