Umělé i přírodní koupelnové světlo
Koupelnám a jejich vybavení je věnována stále větší pozornost. Každý se chce cítit příjemně, čemuž se přizpůsobuje prostor moderním zařízením v podobě masážních sprchových koutů, van nebo dokonce domácího wellnes. Všichni ví, že do koupelny patří speciální odolný nábytek a také kvalitní podlaha, která odolá vodě. Nezbytností je i odvětrávání. Ale co dostatek světla? Správné osvětlení, které dokáže divy je opomíjeno.
Ve starších domech a bytech je jasně vidět, že dříve se koupelnám vyčleňovala až druhořadá místa, kam nemůže proniknout potřebné množství denního světla a ani s umělým osvětlením to nebylo zrovna ideální. Dnes už je ale spousta možností, jak si s takovým problémem poradit.
Více světla do koupelny
Okno slouží nejen k větrání, ale také k přívodu toho nejlepšího světla – máte-li jej v koupelně, vyhráli jste. Dříve byly nejpoužívanější rozměry koupelnových oken 40x40cm, dnes už se výrobci (a ani majitelé bytů) nebojí a okenní výplně jsou k dispozici v mnohem větších rozměrech. Pokud tedy chystáte rekonstrukci, určitě se nebojte jejich zvětšení. Mimo to pak budete moci do koupelny umístit i živé pokojové květiny, které místnost oživí nečekaným způsobem.
Kouzla světlíků
Denní světlo lze přivést i pomocí odrazu – k tomuto účelu slouží světlíky (Světlovody: přesun denního světla kam je třeba). Ideální místo pro jeho vyústění je nad zrcadlem. Vyhrát si můžete s více malými otvory místo jednoho velkého, případně je můžete rozmístit po celém stropu místnosti. Navíc se jedná o úpornou metodu řešení osvětlení.
V panelákových koupelnách, kde tohoto způsobu nejde využít, se používá zajímavý trik: strop se sníží zapuštěnou skleněnou výplní o několik centimetrů, ta je pak prosvícena žárovkami nebo zářivkami co s co nejvěrnější barvou denního světla. Výsledkem je tzv. falešné okno.
Skleněné plochy dovnitř i ven
Dalším způsobem, jak dostat do tmavé koupelny více světla, je použití skleněných ploch: jak těch, které směřují do interiéru, tak průhledů ven. Jedná se například o luxfery, případně okno umístěné vodorovně až pod strop. Záleží na tom, jak moc si můžete dovolit s ohledem na soukromí.
Mnohdy pomůže i takový detail, jakým jsou skleněné dveře, případně skleněná stěna, jestliže koupelna sousedí například s ložnicí.
TIPY:
- nebojte se využít LED světel nebo LED pásů pro nasvícení vany, sprchového kout a polic. Prostor se jednak z útulní, vzniknou zajímavé efekty, ale přibude i světla.
- zajímavým řešením jsou i světelné zdroje u podlahy. Také se nemusí jednat o nijak výkonné žárovky, postačí ty s nejnižší svítivostí
Koupelnové světlo nemusíte zanedbávat, řešení jsou totiž jednoduchá a v případě světlíků i úsporná. Nebojte se využít kombinace stropních svítidel s bodovým a nástěnným osvětlením – více zdrojů světla je ideální řešení do každé koupelny. Nezapomeňte ale, že koupelnová svítidla musí splňovat bezpečnostní normy pro styk s vodou!
Diskuse k článku