Termostatická baterie přináší úsporu nejen při sprchování
Jedním z důležitých požadavků plnících představy o moderním bydlení je i snižování nákladů na běžný provoz domácnosti. Výraznou položkou bývají účty za spotřebu vody. Je spousta cest, jak s ní neplýtvat, ne vždy jsou ale uživatelé schopni své předsevzetí o šetření udržet. Termostatická sprchová baterie je ale k tomu ve své podstatě velmi nenásilně a nenápadně donutí.
Termostatická baterie je pro mnoho lidí vítanou technologií. Vždyť spousta domácností chce šetřit, jen zkrátka neví, jak na to. Tato vodovodní baterie slibuje úsporu šplhající ve své hodnotě až k desítkám procent. Pokud tedy bydlíte v domě či bytě, kde je dodávka teplé vody řešena centrálním zásobováním, nebo si ji sami ohříváte v bojleru, pak nemusíte váhat. Ve všech dalších případech by termostatická baterie nemusela být tolik účinná, protože k tomu, aby bezchybně fungovala, potřebuje stabilní a nepřerušovanou dodávku teplé vody.
Jak termostatická baterie funguje?
Hlavní práce této vodovodní baterie spočívá v míchání teplé a studené vody, aby posléze vytékala z kohoutku už v požadované teplotě. A co více – navolenou teplotu je schopná termostatická baterie udržet i po přestávkách, které během koupele uživatel dělá, či dlouhodobě během celého dne. Měla by také řešit problém, který znají především obyvatelé panelákových domů, kdy někdo spláchne záchod a ve sprše najednou teče příliš horká voda. Toho dosahuje termostatem, který je schopen korigovat výkyvy tlaku v potrubí.
Nejlevnější termostatická sprchová baterie začíná s cenou na zhruba 1300 Kč. |
Termostatická sprchová baterie je bezpečná
Termostatická sprchová baterie také pomáhá v otázce bezpečnosti. Ocení ji tak především domácnosti s malými dětmi, které tak rády otáčejí kohoutky a pákami. Díky hranici 38 °C není možné, aby došlo k opaření. Pokud by uživatel chtěl teplotu vody vyšší, pak je třeba (u většiny baterií tohoto typu) zmáčknout příslušné tlačítko a pootočit, což je úkon, který ratolesti nezvládnou (obdobně jsou chráněny uzávěry chemikálií).
Není to ale jen ochrana před malými dětmi. Kolikrát se stane, především v sprchových koutech menších rozměrů, že si uživatel nechtěně otočí páku baterie a začne mu vytékat příliš horká či studená voda. Součástí baterie je navíc i ovládací prvek, jímž lze regulovat průtok, tudíž v případě potřeby ještě více šetřit.
Výhody/nevýhody:
+ úspora vody
+ vyšší bezpečnost
+ komfort ovládání
- vyšší pořizovací cena kvalitních typů
- nemusí být všude tak účinná (velké výkyvy tlaku)
- nutnost přenastavovat pro různé uživatele
Moderní typy termostatických baterií posouvají hranice úspor ještě dál, protože mají přednastavenou dobu, po kterou voda poteče (například 2 minuty), nechcete-li se omezovat, pak si vystačíte se základním druhem, který je možné pořídit nejen do sprchy, ale také k vaně. Odpadá tak nutnost regulovat a zdlouhavě nastavovat teplotu vody, při čemž jí spousta odteče zcela zbytečně a bez využití.
Diskuse k článku