Koupelnové svítidlo musí být kvalitní a bezpečné
Správné osvětlení patří mezi základní aspekty funkčního interiéru. Výjimkou proto není ani osvětlení koupelny, kde se dennodenně vykonává všední hygiena. A nejen to. Moderní koupelna je místem vybízejícím k relaxaci, k níž patří i dostatečné světlo, co se plně podílí na celkovém pocitu z dané místnosti. Jak tedy vybrat koupelnové svítidlo?
Koupelna je místem, kde se vyskytuje voda a nadměrná vlhkost. Je tedy více než jasné, že vybrané koupelnové svítidlo musí splňovat vysoké nároky a požadavky na bezpečnost. V opačném případě je velké riziko, že bude koupelnové svítidlo příčinou nějakého nepříjemného úrazu. Do osvětlení koupelny je proto potřeba investovat nejen patřičné peníze, ale také čas, během kterého si seženete veškeré důležité informace sloužící pro orientaci v otázkách, jaké má být hlavní koupelnové svítidlo.
Nejdůležitější požadavek na koupelnové svítidlo je bezpečnost
Hlavním parametrem, jak už bylo nastíněno výše, je bezpečnost. V praxi to znamená, že dané koupelnové svítidlo musí disponovat dvojitým pláštěm speciálně upraveným tak, aby odolával vodě a vlhkosti. A tak existuje norma, která koriguje pravidla pro elektrické spotřebiče (i svítidla) určená pro koupelny. A je zcela jedno, zda se jedná o centrální typ osvětlení nebo o přídavné, které je často k vidění především po stranách zrcadel či nad nimi.
Důležité je i umístění a instalace
Všechny uvedené údaje úzce souvisí s výběrem místa, kde bude koupelnové svítidlo plnit svou funkci. K těmto účelům je prostor koupelny dělen do jednotlivých zón, které jsou vymezeny na základě rizik spojených s používáním elektrických spotřebičů v konkrétním prostoru. Každé koupelnové svítidlo tak musí být znatelně označeno, že je možné ho dlouhodobě využívat právě v této místnosti. Typ označení se také odvíjí od nastíněných zón. Ty jsou totiž rozvrhnuty na základě toho, v jaké vzdálenosti od hlavního zdroje vody (myšleno pro účely hygieny – vana, sprchový kout, umyvadlo) jsou. Pro každou zónu pak náleží svítidlo s konkrétním označením, že ve vybraném prostoru může být použito. A jaké jsou jednotlivé zóny?
- zóna 0 = prostor ve vnitřku vany či sprchové vaničky – zde se instalace svítidla nedoporučuje
- zóna 1 = prostor začínající u okraje vany nebo sprchového prostoru do výšky 2,25 m – zde se instalace svítidel nedoporučuje
- zóna 2 = prostor okolo vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m s výškou nad 2,25 m – zde se může koupelnové svítidlo umístit, ale nesmí být vystaveno tlaku vodního proudu
- zóna 3 = veškerý prostor mimo zónu 0,1 a 2 – koupelnové svítidlo nesmí být postříkáno vodou nebo vystaveno kondenzaci vodních par
Označení bezpečnosti osvětlení koupelny informuje o tzv. parametru krytí – značeno písmeny IP. Pro zónu 2 je tedy vhodné koupelnové svítidlo s hodnotou IP 44 až IP 66, pro zónu 3 pak IP 21 až IP 66. Co se týče instalace, ta by měla být přenechána odborníkovi, protože osvětlení koupelny vyžaduje porozumění jednotlivým zónám, kdy každá z nich představuje při instalaci určité riziko.
Koupelnové svítidlo nelze vybírat pouze na základě toho, jak vypadá. A už vůbec není dobré podceňovat jeho bezpečnost. Je nemyslitelné umístit do koupelny staré stropní svítidlo například z obývacího pokoje. Osvětlení koupelny výrazně ovlivňuje to, jak se v koupelně budete cítit. Nechcete-li tedy nic riskovat, určitě nezapomeňte na zásady, jimiž se instalace svítidel řídí. Ve výsledku pak získáte koupelnové svítidlo, u něhož se nebudete muset obávat nějakého problému.
Diskuse k článku