Louh neboli hydroxid sodný a čištění odpadu a WC v koupelně

Louh neboli hydroxid sodný a čištění odpadu a WC v koupelně

Organické nečistoty, zvířecí srst, chlupy, nehty či vlasy mohou způsobit ucpání odpadu v koupelně, na toaletě i v kuchyni. Tyto nečistoty vytvoří odolnou a pevnou zábranu, kvůli které bude průtok vody prakticky nemožný. Ucpané toalety a odpady jsou běžnou praxí a jednou se objeví v každé domácnosti. Pokud běžné mechanické čištění nezabere, je třeba přistoupit k hrubé síle, k chemii. K čištění odpadu se používají různé přípravky na bázi roztoku hydroxidu sodného (louhu), hydroxid sodný lze použít i napřímo. Víte, jak louh používat a jak při jeho použití chránit své zdraví?

Co je to hydroxid sodný?

Hydroxid sodný neboli louh je silně zásaditá anorganická sloučenina, která je v čistém stavu bílá ve formě malých peciček. Hydroxid sodný musí být uchován v pevných a hermeticky uzavřených obalech, a to z důvodu pohlcování oxidu uhličitého ze vzduchu a vzniku uhličitanu sodného. Louh má široké využití v chemickém průmyslu, používá se například k výrobě mýdel, v textilním průmyslu či při úpravách pitné vody. V domácnostech je louh využíván především k čištění vodovodních odpadů a trubek. Snadno si poradí s organickým materiálem různého druhu a ucpaný odpad během několika minut opět zpřístupní.

Čištění odpadu s přípravky na bázi louhu

Vyzkoušeli jste ucpaný odpad nebo toaletu vyčistit ručně pomocí zvonu a kýžený výsledek se nedostavil? Pak na řadu může přijít chemie. K čištění můžete využít jeden z mnoha čisticích prostředků na bázi louhu. Je však třeba mít na paměti, že nešetrné využití chemických přípravků může odpad nenávratně poškodit. Alcaplast, největší český výrobce sanitární techniky, proto doporučuje spíše upřednostňuje mechanické čištění před chemickým. Pokud máte doma jeden ze sifonů od břeclavské firmy, žádnou chemii ani potřebovat nebudete. Lze jej snadno vyjmout a mechanicky vyčistit.

Pokud se přece jen rozhodnete pro využití chemických přípravků, vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu. Jednotlivé produkty se mohou způsobem užití mírně lišit. Kromě tekutých přípravků jsou na trhu i produkty v granulované či mikrogranulované podobě. Pro maximální čisticí efekt je dobré odpad nejprve prolít horkou vodou, následně nasypat či nalít uvedené množství přípravku, nechat chvíli působit a následně opět prolít horkou vodou. Při použití čisticích roztoků dbejte maximální ostražitosti.

Hydroxid sodný na silně ucpané odpady

Pokud je vaše toaleta, dřez nebo odpad v koupelně velmi silně ucpaný a přípravek na bázi roztoku louhu nepomohl, můžete využít i hydroxid sodný v jeho čisté podobě. Postup aplikace je stejný jako v případě roztoku, vyžaduje se však mnohem větší obezřetnost. Čistění odpadu s hydroxidem sodným může být nebezpečné, proto je-li to možné, dejte přednost méně nebezpečným a méně agresivním roztokům louhu.

Při čištění louhem i přípravky vznikají výpary, proto je třeba místnost řádně odvětrávat. Louh reaguje na horkou vodu agresivně a po zalití začne bublat a prskat, proto je třeba dobře ochránit svou pokožku a všechny sliznice. Při manipulaci s louhem se oblečte do starého oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami, nasaďte si gumové rukavice a ochranné brýle. Horkou vodu nalévejte do odpadu z dostatečné vzdálenosti.

Louh zabere tam, kde zvon už nepomáhá. 

Hydroxid sodný a první pomoc při zasažení

Hydroxid sodný může způsobit vážná poranění očí, pokožky i horních cest dýchacích. Proto je důležité v případě jakéhokoliv vnějšího či vnitřního kontaktu co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. V případě pozření nevyvolávejte zvracení, nikdy se nepokoušejte neutralizovat kyselou látkou ani nepodávejte aktivní uhlí. Pijte vodu či mléko. Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. V případě kontaktu s očima vymývejte po dobu 15 minut vlažnou vodou a vyhledejte očního lékaře. Totéž platí při postižení kůže, postižené místo omývejte vlažnou vodou a následně vyhledejte kožního lékaře.

Hydroxid sodný reaguje pouze s organickými nečistotami, z chemického hlediska tak nemusíte mít obavy, že by vám trubky „rozežral". Problém však může nastat u velmi starých vodovodních odpadů, u kterých se používalo plastové potrubí, které nebylo odolné vůči vysokým teplotám. Při kontaktu louhu s vodou dochází k chemické reakci a vzniká velmi vysoká teplota, která může staré potrubí poškodit. U trubek z polypropylenu však žádné riziko poškození nehrozí, tam s použitím louhu nemusíte mít obavy.

Co všechno louh odstraní

Hydroxid sodný je skvělý pomocník při odstranění veškerých organických nečistot, které vedly k ucpání toalety, dřezu či odpadu v koupelně. Poradí si se zbytky jídel, které zůstaly ucpány ve dřezu, s chomáči vlasů, s nehty, srstí psů, koček a dalších zvířat i s ucpaným toaletním papírem. Díky odstranění nečistot také zabrání nepříjemnému zápachu, který z odpadu vychází. Louh je také ideálním pomocníkem pro případy, kdy voda z odpadu odtéká velmi pomalu. Na případ, kdy je dřez, umyvadlo či toaleta zalita vodou a neodtéká, je třeba uplatnit jiné postupy, především mechanické vyčištění odpadu po rozšroubování.

Právě mechanické vyčistění odpadu je podle odborníků z Alcaplastu nejšetrnějším způsobem, jak sifon zbavit vlasů a jiných nečistot. Většinu z nich zachytí už sítko na vodní zápachové uzávěře, díky snadné odjímatelnosti celého systému navíc sifon dokonale vyčistíte bez použití jakékoliv chemie. Pro vyčistění odpadního potrubí poté stačí využít pomůcky na protažení zanesených trubek.

Čištění odpadu s biologickými přípravky

Pokud vám použití hydroxidu sodného přijde příliš agresivní a zdraví nebezpečné, můžete vyzkoušet jeden z mnoha čističů na biologické bázi. Jde o čištění odpadu živými bakteriemi, které požírají usazený tuk a preventivně chrání odpad před ucpáním. Jedná se o šetrné řešení, které má však význam pouze při prevenci. Se silně zanesenými a ucpanými odpady si neporadí. Pokud se tedy chcete použití louhu či jiných chemických přípravků vyhnout, průběžně se o odpady starejte a používejte přípravky s živými bakteriemi, které budou nánosy průběžně odstraňovat.

Při dodržování základních bezpečnostních pravidel nemusíte mít z používání louhu a podobných přípravků obavy. Vždy postupujte podle instrukcí, uvedených na konkrétním přípravku, a nezapomínejte důkladně odvětrávat místnost.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...