Koupelna musí být nejen funkční, ale také bezpečná
Aby byla koupelna místem, kde je možné provozovat potřebnou denní hygienu nebo se oddávat blahodárné relaxaci, musí mít odpovídající vybavení. To by tak mělo být nejen pěkné, funkční a kvalitní, ale také bezpečné. Jak zařídit, aby koupelna byla bezpečná pro děti, seniory i dospělé, a nestala se tak rizikovou místností, kde si lidé snadno ublíží?
Pohodlí je jedním z požadavků, které se ke koupelně obvykle vztahují, ne každý však pamatuje na to, že bezpečnost s ním úzce souvisí. Nejde však jen o konkrétní věkové skupiny, jejichž pozornost a opatrnost není dostatečná, i nenadálý úraz může každého natolik omezit, že najednou pozná, jak je jeho obydlí v tomto ohledu nevyhovující. Doporučení, jak mít koupelnu bezpečnou, jsou však poměrně jednoduchá.
Protiskluzové úpravy přijdou v koupelně vhod
Úraz, který se stane v prostorách koupelny, je povětšinou zapříčiněn uklouznutím. Především do van a sprchových vaniček se tak hodí speciální podložky, případně je možné investovat do vybavení, které bude mít protiskluzový povrch již od výrobce. Pokud máte na podlaze položené dlaždice, vyplatí se popřemýšlet o tom, zda by nebylo vhodné vyměnit je za bezpečnější varianty, případně je opatřit dodatečnými doplňky, které v tomto ohledu pomohou – různé speciálně upravené rohože. Pamatujte však na to, že do protiskluzových opatření je třeba vložit nejen dostatečné finanční prostředky, ale následně také čas strávený údržbou, která se zejména u dlaždic znatelně znesnadní.
Pomocné prvky ocení všichni
S uklouznutím souvisí i další doporučení, a to opatřit zdi madly a držáky, co pomohou nejen při vstupu do vany (sprchového koutu) i výstupu z ní, ale také při obyčejném svlékání nebo převlékání. U dodatečně kupovaných madel sledujte ergonomii a celkovou kvalitu zpracování a v neposlední řadě i to, jakým způsobem se madlo montuje na zeď. Pokud si s instalací nevíte rady, přenechejte ji odborníkům, dobré a stabilní upevnění je totiž u těchto držáků základ. Obdobně poslouží i sedátka do vany nebo sprchového koutu, která pomohou zejména lidem s pohybovým postižením, co nevydrží dlouho stát nebo u nich existuje riziko ztráty rovnováhy apod.
Koupelna nesmí být překážkovou dráhou
I když provedete na řádcích výše vzpomínané úpravy koupelny, budou vám k ničemu, bude-li místnost doslova překážkovou dráhou. Kbelíky, nádoby, mopy, smetáky, krabice s pracím práškem, to všechno může způsobit, že se návštěva koupelny stane nezvykle nebezpečnou. Pořiďte si proto dostatek úložných prostor (lépe se zaoblenými hranami) a všechny překážející věci do nich uložte. Nezapomeňte, že překážkou může pro mnohé být i obyčejný práh nebo hrana vany či vaničky u sprchového koutu. Myslete na členy vaší domácnosti a uzpůsobte jim prostory, v nichž se pohybují. Vaničky ke sprchovým koutům lze pořídit se sníženým okrajem, k vanám je možné pořídit stoličky nebo schůdky, které je samozřejmě nutné důkladně připevnit k podlaze.
Chcete-li, aby vaše koupelna plnila moderní nároky, myslete i na otázku bezpečnosti, která je pro komfort užívání stěžejní. Pohodlí a pocit jistoty, co dodatečnými úpravami získáte, ještě více dopomůže k celkové spokojenosti s vaším bydlením.
Diskuse k článku