Jak odstranit vodní kámen?
Vodní kámen je problém, který se vyskytuje především v koupelně, na toaletě a v kuchyni. Jeho tvorbu a usazování nejvíce ovlivňuje tvrdost vody. Obvykle nezbývá nic jiného, než boj proti vodnímu kameni vést pravidelností čištění a používáním účinných prostředků, které si s ním skutečně poradí. Lze se vodního kamene natrvalo zbavit? Jaké existují možnosti?
Nežádoucí povlaky je zpravidla nutné řešit u všech spotřebičů, které vodu využívají ke svému chodu. Jedná se tedy především o pračku, myčku nebo rychlovarnou konvici. Vodní kámen se samozřejmě objevuje také ve WC mísách, umyvadlech a vanách. Důvod vzniku vodního kamene je jednoduchý. Je to výsledek usazování hořčíkových a vápenatých solí při odpařování vody.
Vodní kámen není jen estetický problém
Spousta lidí považuje vodní kámen především za problém estetický, bohužel mohou být ale následky jeho usazování mnohem závažnější, protože dotčené spotřebiče dokáže poškodit. Rychlovarná konvice, na jejímž dně je vrstva vodního kamene, musí tuto „bariéru“ překonávat, tudíž vodu ohřívá mnohem déle, čímž se zkracuje celková životnost výrobku. V pračce může vodní kámen způsobit zadření součástek, u myčky neprůchodnost trysek apod. Netřeba ani připomínat zdravotní souvislosti. Vodní kámen je totiž příhodným zázemím pro tvorbu a množení bakterií. Vodovodní baterie či umyvadlo, které hyzdí vodní kámen, jsou tak hygienicky nebezpečné.
„Vodní kámen zvyšuje spotřebu energie.“
Čím a jak odstranit vodní kámen?
Odstranit vodní kámen může být poměrně náročné. Existuje množství návodů, některé se tradují z generace na generaci a dají se zařadit do kategorie tzv. babských rad, kterých nejedna hospodyňka v domácnosti ráda využívá pro jejich jednoduchost. V tomto ohledu tak pomůže kyselina citronová, ocet či jedlá soda rozpuštěná v teplé vodě.
Prodávají se však i speciální přípravky, jimiž lze vodní kámen na různých místech rozpouštět a odstraňovat. Těchto pomocníků existuje celá řada, některé jsou určené pro provoz konkrétních spotřebičů, jiné lze využít univerzálně na plochy, na nichž se vodní kámen pravidelně usazuje.
Tvorbu vodního kamene je možné omezit
Správně zvolenou prevencí lze tvorbu vodního kamene i zcela omezit. Prodávají se přístroje, které se instalují k vodovodním rozvodům a s využitím elektromagnetického pole upravují vodu tak, aby se z ní vodní kámen netvořil. V praxi to znamená, že takové zařízení rozkládá rizikový hydrogen uhličitan vápenatý. Ochranu domácnosti před vodním kamenem je možné uskutečnit i chemickou cestou, kdy lze využít přípravky změkčující vodu, případně ošetřující povrch ploch tak, že se na nich kámen neusadí.
S nešvarem, který se nazývá vodní kámen, si lze poradit. Stačit jen zvolit správnou formu boje a prevence. Předcházení samotného vytváření se jeví jako nejefektivnější možnost, jak nedat vodnímu kameni šanci.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku
Jana D.