Jak obložit koupelnu – návod krok za krokem
I když se v moderních interiérech koupelen stále častěji objevují i jiné materiály než jen klasické obklady z keramiky či porcelánu, i tak patří obkladačky ke stálicím, které v trendy provedení splňují i přísné estetické nároky dnešní doby na bydlení. Abyste dosáhli perfektního výsledku, nesmíte podcenit samotný proces obložení. Pokud vás tedy čeká rekonstrukce koupelny, nebo právě budujete zcela novou, a chcete si s mnoha věcmi poradit sami, pak vám jistě přijde vhod návod, který najdete v dnešním článku.
Rekonstrukce koupelny je spojená s mnoha méně i více náročnými postupy. Některé vyžadují zásah odborníka, jiné zvládnete svépomocí. Obkládání se řadí právě mezi takové činnosti, při kterých si vystačíte se zručností v kombinaci s potřenými nástroji, materiálem a dostatkem času.
Co si na obkládání koupelny připravit?
Tak jako u spousty jiných realizací, i při této vám pomůže důkladná příprava. Vyhnete se tak situacím, kdy v půlce určitého kroku zjistíte, že vám k dokončení něco chybí. Také nezapomeňte promyslet, do jaké výšky a jak chcete koupelnu obložit. Všechny nástroje a materiály si proto nachystejte několik dní dopředu, abyste případně zjistili, co je ještě nutné dokoupit. Co si tedy určitě musíte obstarat, než se do obložení koupelny pustíte?
- obklady do koupelny (moderní jsou velké formáty, více si můžete přečíst ZDE)
- lepidlo
- spárovací hmotu + křížky k přesnějšímu spárování
- stěrku a hladítko na spárování
- penetrační nátěr
- nástroje na úpravu podkladu
- řezačku (lze i zapůjčit v půjčovnách stavebního nářadí)
- vodováhu + olovnici
- zednickou lžíci
- tužku či křídu
- ozubenou stěrku
- nádobu na lepidlo a nátěr + nástroj na míchání (nejlépe vrtačka s nástavcem)
1/ Začněte důkladnou přípravou podkladu
Prvním krokem je kvalitní příprava podkladu. Je třeba odstranit nerovnosti a celkově povrch vyrovnat. Nezapomeňte ani na důkladné očištění od prachu, pavučin atd. Poté se doporučuje natřít stěny penetrací. Tím se zajistí rovnoměrná savost podkladu, která je velice důležitá.
2/ Měřte a kontrolujte
Poté přichází na řadu přesné zaměření. Pamatujte na zlaté pravidlo – dvakrát měř a jednou řež. Zde se to opravdu vyplatí. Využijte vodováhu a olovnici, abyste měli jistotu, že výsledek nebude křivý. Dělejte si tužkou nebo křídou značky, klidně na více místech, budete-li obkládat s různými formáty, nakreslete si na stěny přesné rozvržení. Čím lépe se budete při lepení orientovat, tím rychleji vám půjde práce od ruky a její výsledek bude plnit očekávání. Chcete-li se co nejvíce vyhnout řezání, pak si vše propočítejte v násobcích rozměrů obkladu s ohledem na rozměry spár. Vodící čáru si narýsujte zhruba v úrovni očí, od té pak budete pokračovat nahoru a další řadu zpět dolů. Také se nesmí obkládat z rohu do rohu, ale z prostředku stěny dále.
3/ Nanesení lepidla
Nyní podle návodu na balení připravte lepidlo. Pamatujte však na to, že rychle tvrdne, a tak ztrácí své vlastnosti, tudíž ho míchejte postupně v několika dávkách, aby vám jedna vydržela zhruba na 20 minut.
4/ Obklady lepte opatrně
Lepidlo nanášejte na zeď pomocí zednické lžíce a poté ho roztírejte ozubenou stěrkou. Množství volte tak, aby bylo možné po této aplikaci přilepit asi 3 až 4 obkladačky. Dlaždici uchopte tak, abyste ji mohli po celé ploše opatrně přitisknout do vrstvy lepidla, které musí být pod celou dlaždicí. Poté opatřete rohy spárovacími křížky. Neustále mějte při ruce vodováhu, abyste mohli kontrolovat, zda je vše nalepeno rovně. Pokud ne, posouvejte dlaždici opatrnými „klouzavými“ pohyby (případně můžete využít gumové kladívko, máte-li ho).
5/ Odstraňte zbytky lepidla
Jakmile koupelnu obložíte, jak jste měli v plánu, nezapomeňte vlhkým hadříkem nebo houbičkou odstranit lepidlo, což by bylo po jeho zaschnutí náročné. Nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, kterými byste dlaždice poškrábali.
6/ Se spárováním vyčkejte na druhý den
Po lepení je nutné počkat, až hmota řádně zaschne. Konkrétní údaje byste měli nalézt v návodu použití daného lepidla. Obecně se doporučuje počkat minimálně 24 hodin. Poté zkontrolujte, zda se v mezerách neobjevilo lepidlo. Pokud ano, opatrně ho vyškrábejte. Jakmile budou spáry čisté, je pravý čas na jejich vyplnění spárovací hmotou. Ta je v dnešní době nabízena v pestré paletě několika desítek odstínů, a tak se již nemusíte spokojit pouze s bílou nebo šedou. Tu je pak třeba nanášet gumovou stěrkou. Lehkými šikmými tahy (diagonálně proti poloze spár) roztírejte materiál přes obkladačky. Jakmile vše zaschne, odstraníte přebytečnou hmotu na dlaždicích mokrým pěnovým hladítkem. Na závěr vyleštíte do sucha hadrem, co nepouští chloupky.
Obložit koupelnu správně a s co nejlepším výskledkem, to vyžaduje zručnost a trpělivost. Odbytý postup se přímo promítne na vzhledu koupelny, ve které jsou obklady jedním z dominantních prvků, zvláště vsadíte-li na pestré a nápadné barvy v oblíbené kontrastní kombinaci s neutrálními tóny. Pokud si na to netroufáte, raději využijte služeb odborníků, kteří disponují profesionálním vybavením a samozřejmě zkušenostmi, díky čemuž je zpravidla zaručen kvalitní a pěkný výsledek.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku