Dámský pisoár je zajímavou alternativou na festivaly i do přírody
Pamatujete na Vieweghovu knihu Biomanželka? Známý český spisovatel v ní satiricky popisoval počínání své ženy, ze které se v krátkém čase stala alternativní žena, tedy biomanželka. Kromě duly přítomné u porodu, manželských radovánek podle měsíčního svitu a zdravé organické stravy, jeho manželka vyzkoušela také dámský pisoár. S kamarádkami se zkrátka jednoho dne rozhodla, že se chtějí v základní lidské potřebě přiblížit mužům, a tak manželům nezbylo než jen koukat a nevěřícně kroutit hlavou.
Pánský pisoár asi nikoho nepřekvapí. Muži ho na toaletách používají zcela běžně a výhod má tento důmyslný systém hned několik. Díky pisoárům se ušetří místo na toaletách, kam se tím pádem vejde více pánů, a tak se u dveří netvoří takové fronty. Ostatně tak tomu bývá právě na dámských toaletách.
To dámský pisoár má o poznání kratší historii. Vznikl teprve nedávno a veřejnosti byl poprvé představen na největším evropském veletrhu zdravotní techniky a vytápění ISH ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1999. Prototyp prvního pisoáru pod názvem Lady P. tam představila německá firma Sphinx, a už tehdy u všech přítomných vzbudil tento revoluční pomocník velký zájem.
Dámský pisoár jako prostředek emancipace žen
Za vznikem prvního prototypu pisoáru pro dámy stojí především ženská emancipace. Ženy dnes dělají téměř všechno co muži. Mohou pilotovat letadlo, hasit požár, pracovat v elektrárně nebo pomáhat chránit stát v armádě. Co jim ale oficiálně bylo ještě donedávna nepřístupné, bylo právě močení ve stoje. A tak ženy přemýšlely, jak se mužům i v tomto ohledu přiblížit, až vznikl právě pisoár v dámské verzi.
Kromě feministických důvodů měly ženy pro vývoj pisoáru i další spíše osobnější motivy. Jedním z nich je určitě hygiena. Za vše mluví přeplněné festivaly, koncerty nebo trhy. Na těch se mobilní záchody často krčí jen v omezeném množství, zato s pořádnou frontou netrpělivých žen. A tak by pisoáry pro ženy byly zajímavou a rychlejší variantou, jak se těchto nekonečných front zbavit.
Dámský pisoár má jednoduché použití
Dámský pisoár byl do této chvíle vyvinutý celkem ve dvou provedeních. Prvním modelem je klasický keramický pisoár, který se zavěsí na stěnu a má stejný způsob užití jako pánský model. Žena k pisoáru přistoupí a vykoná potřebu, aniž by si musela sedat na studené prkénko. Metoda je o poznání rychlejší než návštěva ženských kabinek, protože eliminuje tvořící se fronty. Proto se tyto pevné pisoáry nejvíce hodí na zděné dámské toalety, kam míří hodně žen, ale kabinek je nedostatek. Případně najdou tyto ženští pomocníci využití také na jednorázových akcích, kde se vyskytuje hodně lidí, jako jsou festivaly a podobně.
Druhým typem dámského pisoáru je pomocník určený na cesty. Pisoár, který svým tvarem připomíná tvarem nebo nálevku je většinou vyrobený ze silikonu a měří zhruba 13x10x5 centimetrů. Používá se nárazově všude tam, kde pro ženu není příjemné nebo možné klasicky podřepnout. Žena si tuto pomůcku přiloží na intimní partie a ve stoje a v klidu vykoná potřebu. Tato kapesní metoda je nejvíce vhodná do těžkého terénu, na hory, nebo například na festivaly. Díky malé velikosti žena dámský pisoár jednoduše uschová v kabelce a případě potřeby využije. Eliminuje tak nutnost sedat si na nehygienické a mnohdy nevábné prkénko. Za myšlenkou tohoto praktického modelu patrně stojí ženy, jenž pracují v armádním prostředí, a pro které bylo často nemožné normálně a v klidu vykonat potřebu.
Znáte čurokap?
A u pisoáru na cesty ještě chvíli zůstaneme. V České republice se totiž tento model prodává, a to pod vtipným označením čurokap. Tento název vymyslely české feministky spojením dvou slov - čůrat a okap. Čurokap vypadá jako trychtýř a prodává se jak v silikonové, umělohmotné, tak papírové podobě. Zakoupit se dá v army shopech, ve specializovaných prodejnách nebo na internetu. A na některých kurzech vás lektorky dokonce naučí, jak si čurokap sami a jednoduše můžete složit z papíru.
Jaký má dámský pisoár výhody?
- přizpůsobuje se plně ženské anatomii a nezatěžuje tolik oblast kloubů jako klasické toalety
- pisoár existuje ve dvou variantách, jedna je zabudovaná, druhá se dá vzít snadno všude s sebou
- cestovní varianta může ušetřit mnoho starostí ženám, které se pohybují v terénu, jako jsou například ženy v armádě
- ani u jedné z variant pisoáru nemusí ženy sedat na studené prkénko a ušetří si i trable s hygienou
- Jaký má dámský pisoár nevýhody?
- pro ženy může být nepříjemné stát v řadě vedle dalších žen
- jedná se o revoluční pomůcku, a tak na ní většina žen nemusí být ještě připravená
- hodně mužů i žen vnímá dámský pisoár jako čistě emancipační prostředek, a tak mohou jeho používání odsuzovat
- pisoár může být těžší zakoupit, jelikož se nejedná o příliš rozšířenou ženskou pomůcku
Dámský pisoár má nejistou budoucnost
Mnoho žen se při představě močení ve stoje jen oklepe, a tím dámský pisoár i pomyslně hodí přes palubu. Pro jiné ženy ale tato pomůcka představuje zajímavou alternativu, jak se na cestách a v terénu cítit lépe. Obecně lidé na všechno nové a alternativní pohlížejí spíše s despektem. I menstruační kalíšek byl ještě před 15 lety označován jako pomůcka vhodná jen pro eko ženy a alternativní matky. A dnes ho používají i dámy, které mají k zelenému smýšlení hodně daleko. Zda čeká pisoár pro dámy slibná budoucnost, se tak ukáže až za několik desítek let.
Diskuse k článku