Konec neopravitelných spotřebičů: od roku 2021 bude oprava praček i myček jednodušší
Máte pocit, že se snad každý domácí spotřebič pokazí hned poté, co mu vyprší záruční lhůta, a podle slov techniků je prakticky neopravitelný? Na tento nešvar výrobců bílé techniky si dlouhou dobu stěžují spotřebitelé po celé Evropě. Zdá se, že Evropská komise stížnosti spotřebitelů vyslyšela a rozhodla se zakročit. Podle nově schváleného zařízení by měly být všechny domácí spotřebiče vyrobené od roku 2021 bez problémů opravitelné a náhradní díly by měly být dostupné po řadu let.
Opravitelnost spotřebičů sníží ekologickou zátěž
Enormní produkce domácích spotřebičů je velkou zátěží pro životní prostředí. Většina domácností totiž ve chvíli, kdy se jim některý se spotřebičů pokazí, ihned kupuje nový, protože cena za opravu je obvykle vysoká a nevyplatí se. A to samozřejmě hraje do karet i samotným výrobcům.
Evropská komise se rozhodla chránit peněženky spotřebitelů a současně snížit ekologickou zátěž tím, že podle nových pravidel budou muset být všechny spotřebiče opravitelné. Toto opatření společně se snižováním emisí i spotřeby energetické náročnosti elektrospotřebičů povede k omezení ekologické stopy, kterou za sebou necháváme.
Oprava rozbité myčky bude od roku 2021 jednodušší
Opravitelné spotřebiče – od roku 2021
Do roku 2021 mají výrobci elektrospotřebičů čas připravit se na nové nařízení a začít s vývojem zařízení, která půjdou bez problémů opravit. Pokud tak spotřebič pořídíte příští rok, s velkou pravděpodobností bude stále spadat do kategorie těžko opravitelných nebo neopravitelných výrobků.
Opravu spotřebičů zvládnou i drobní živnostníci
Nová pravidla prodeje spotřebičů zahrnují nařízení, podle kterých musí být přístroje opravitelné pomocí běžně dostupného nářadí. Techniku musí být navíc schopni opravit i drobní živnostníci a malé opravárenské firmy. S tím souvisí i povinnost dodávat ke spotřebičům podrobné servisní manuály.
Je totiž běžnou praxí, že pokud se elektrospotřebič dá opravit, je schopný servisní zásah provést jen autorizovaný servis, což cenu za opravu prodražuje a háže klacky pod nohy běžným elektroopravnám. Nově by bílá technika neměla být zkonstruována s použitím nýtů, ale obyčejných šroubů, aby se do jejich útrob mohl dostat každý. Nařízení by tak mělo umožňovat, aby si opravu spotřebiče mohl provést svépomocí i sám majitel, má-li na to dostatečné znalosti a zkušenosti.
Jaké spotřebiče půjde bez problémů opravit
Regulace se vztahuje zejména na výrobce velké bílé techniky. Od roku 2021 tak bude snazší nechat si spravit například ledničku, pračku, myčku, sušičku nebo troubu. Právě tyto spotřebiče patří do kategorie výrobků s vysokými pořizovacími náklady. Náhlá potřeba nákupu nové pračky nebo ledničky je pro rodinný rozpočet velkou zátěží. S možností jednoduché, a tedy i cenově dostupné opravy, bude riziko ohrožení napjatého rodinného rozpočtu podstatně menší.
Spotřebiče mají být nově opravitelné pomocí běžného nářadí
Na spotřebiče musí být náhradní díly dostupné řadu let
Pokud si v roce 2021 pořídíte nový spotřebič, ať už půjde o pračku, myčku nebo lednici, nemusíte mít obavy, že byste po několika letech nesehnali náhradní díly. I na to totiž nová vyhláška myslí. Evropská komise stanovila lhůtu pro dostupnost náhradních dílů na 10 let. Pokud si v roce, kdy nařízení vejde v platnost, koupíte nový spotřebič, náhradní díly seženete bez problémů pro daný model minimálně do roku 2031.
V minulosti se spekulovalo o tom, že někteří výrobci dávají do elektrospotřebičů „kazítka“, tedy drobná zařízení, které po dané době výrobek znefunkční. To se však nikdy neprokázalo. Je však jisté, že pro výrobce je výhodné, když bude životnost spotřebičů omezená, aby museli spotřebitelé nakupovat po krátké době přístroj nový, a tak záměrně používají méně kvalitní materiály. Věříme, že tomuto nešvaru bude od roku 2021 konec. Vyčkejme, jak bude nová vyhláška fungovat v praxi a jak na ni zareagují samotní výrobci spotřebičů.
Plánujete nákup nového spotřebiče? Přečtěte si některý s dalších článků:
Diskuse k článku