Klimatizace do bytu pomůže zvládat letní horka
Klimatizace je zejména v parných dnech pomocníkem k nezaplacení. Díky ní se místnosti v bytě či kanceláře nestávají pekelnou výhní, ve které se těžce dýchá, natož provádí nějaká činnost. Klimatizace do bytu pomáhá zvládat působení vysokých teplot bez komplikací a obtíží. V současné době je oproti dřívějšku navíc multifunkční - zvládne například i větrat, zvlhčovat či ionizovat vzduch.
Klimatizace do bytu je řešením, pro které se rozhodují mnohé domácnosti, co se nechtějí nadále trápit vysokými letními teplotami nepatrně stoupajícími rok od roku. Trh s klimatizacemi je velmi obsáhlý, lze narazit na všemožné typy a druhy. Pro účely tohoto článku se však zaměříme na základní rozdělení, které spočívá v rozlišení klimatizačních jednotek dle toho, zda se jedná o jednodílné (kompaktní – mobilní, okenní), nebo o dělené (split, multisplit – nástěnné, kazetové, mezistropní atd.) systémy.
Jak vlastně klimatizace do bytu funguje?
Princip je založený na úpravě přiváděného vzduchu. Jestliže tedy chcete v létě v obydlí dosáhnout snesitelné teploty, klimatizace pomáhá odčerpávat nepříjemné teplo a dodávat místnostem chladnější vzduch, který je oproti původnímu stavu opravdovou úlevou.
Jednodílná klimatizace do bytu je levnější variantou
Co se týče četnosti využívání určitého druhu klimatizace pro bytové jednotky, k těm nejvyhledávanějším patří nedělená klimatizace do bytu, a to její mobilní obdoba, protože nevyžaduje odbornou montáž a je levná. Kompresor i výparník se nachází v jednom díle. Znamená to, že zařízení lze umisťovat dle aktuální potřeby a teplo je odváděno hadicí oknem ven. U jednodílných klimatizací okenních se zařízení montuje na okno, případně skrz zeď.
Výhody/nevýhody jednodílné klimatizace do bytu:
+ nízká cena
+ mobilita
+ snadná instalace
- hlučný provoz
- vysoká spotřeba energie
- nepraktické rozměry
Dělené klimatizace do bytu jsou účinnější
Dalším typem klimatizace do bytu je zařízení už na první pohled složitější svou stavbou – obsahuje vnitřní a vnější část – obě jsou vzájemně propojeny potrubím, skrze které proudí chladící médium. Ve vnitřní se nachází výparník, ventilátor a řídící elektronika a ve vnější části této klimatizace do bytu naleznete kompresor, kondenzátor a ventilátor. Vnitřní část jednotky lze umístit například na stěnu, pod strop apod. (od toho se pak odvíjí i jejich konkrétnější pojmenování). Je tedy jasné, že montáž budete muset nechat v rukou odborníků. Dělená klimatizace do bytu může být i tzv. multisplit, což znamená, že k jedné venkovní části náleží třeba tři vnitřní, které tak obstarají i několik místností najednou.
Výhody/nevýhody dělené klimatizace do bytu:
+ energeticky úsporná
+ tichý provoz
+ vysoká účinnost
- složitá instalace
- vysoká pořizovací cena
- nezbytné náklady pro montáž
Klimatizace do bytu má své specifické klady a zápory, díky nimž je tato investice pro některé smysluplná a pro jiné téměř nemyslitelná. Pokud však chcete uniknout letním vedrům, patří klimatizace do bytu k nejúčinnějším řešením nevyžadující žádnou námahu. Jestliže se pro toto zařízení rozhodnete, nezapomínejte ani na zásady při používání klimatizace do bytu, které vás budou chránit před případnými neduhy, které občasně používání klimatizace do bytu provázejí. Zde je jejich stručný výčet:
- pravidelná údržba a čištění náplně i zařízení jako takového je nezbytné
- nastavená teplota by neměla být o moc nižší, než je venkovní (doporučuje se rozdíl 5 až 7°C)
- cirkulace vzduchu vysušuje prostředí, je třeba hlídat vlhkost v místnosti
- v případě alergií či astmatu je vhodné pořídit filtry
Diskuse k článku