Kdy je vhodnější upřednostnit umělý ratan před přírodním?
Vypadá to jako ratan, ale není to ratan. Řeč je o nábytku a bytových doplňcích vyrobených z umělého ratanu. Stejně jako ten pravý se hodí do vnitřního i vnějšího prostředí, je stejně odolný, vzhledově vypadá stejně, avšak jednou drobností se liší. Samozřejmě, jako napodobenina má nižší cenu. Otázka je tedy nasnadě – brát nebo nechat ležet?
Může mít napodobenina vůbec nějakou výhodu proti originál? V tomto případě ano. Týká se to hlavně obtížnosti údržby v exteriéru, kam se přírodní ratan zrovna moc nehodí. Vystavit na náročné podmínky drahý nábytek se nechce každému – vhodnější je proto umělý, snadno omyvatelný.
Umělý ratan
Zahradní nábytek na otevřenou plochu se nejčastěji vyřeší pořízením nevzhledného plastového, případně chladného a nepohodlného nerezového či hliníkového. A přitom existuje možnost spojení pěkného, příjemného i odolného v jednom – umělý ratan. Dalším důvodem, proč se rozhodnout pro „náhražku“ je také cena, jenž je mnohem příznivější.
Porovnání přírodního a umělého ratanu
Vzhled a dojem
Nábytek z obojího je vyráběn stejně, tedy alespoň co se „tkaní“ týká. Mohou mít různé tvary, styly a vzhled. Jediné, co by se dalo umělému ratanu vytknout, je schopnost navodit stejnou atmosféru, jako je tomu u dražší varianty. Avšak to už je otázkou preferencí každého.
Komfort
Pokud se sedací nábytek vyznačuje krásou, avšak není pohodlný, tak nějak ztrácí svůj význam. Do obou je potřeba použít polstrované polštářky, díky nimž netušeně oživíte prostor. Není potřeba to brát tedy jako nevýhodu, ale jako jedinečnou možnost měnit barvy dle nálady a příležitosti.
Trvanlivost
Správná péče prodlouží životnost oběma druhům; do venkovního prostředí se však doporučuje umělý ratan. Přírodnímu nesvědčí vysoká vlhkost, navíc pokud se delší dobu nachází v mokrém prostředí, hrozí napadení plísněmi. Rádi by se do něj také jistě pustil hmyz. Jak ale sami jistě uznáte, pochoutka by to byla dosti drahá...
Údržba
Přírodní ratan je třeba během let ošetřit tenkou vrstvou laku jako ochranu před cizopasníky a před vysycháním, umělý vyžaduje jen pořádné umytí po každé sezoně, kdy se používá. Nepraská a neláme se jako to hrozí u přírodního.
Ratan, to nejsou jen obyčejné sestavy zahradního nábytku
Při vybavování zahradního posezení se nemusíte omezovat jen na zažitou klasiku. Nebojte se sáhnout i po lehátku nebo dokonce houpačce, která se může zavěsit na trámy altánu nebo pergoly. Potěšeny takovým zpestřením nebudou určitě jen nejmenší děti. Příjemné jsou lenošky a taburety.
Omezovat se nemusíte ani klasickou hnědou barvou. Trendy nyní hovoří jasně: vybavit se tmavým odstínem v kombinaci se světlým textilem. Ven však volte textil odolnější, než do vnitřních prostorů.
Na co si dát pozor při výběru nábytku z ratanu
- nejlevnější konstrukce bývá dřevěná, ta však časem trouchniví nebo plesniví; vyberte proto raději ocelovou či hliníkovou
- i výplet se dá najít levnější a dražší: u toho v nižší cenové relaci dávejte pozor, protože během používání často mění barvu, může praskat, oxiduje a není opatřen UV filtrem
- při výběru přes internet se nezapomeňte podívat na rozměry
Umělý ratan je plnohodnotnou náhražkou, na první pohled od originálu k nepoznání. Jen bližší zkoumání odhalí pravdu. Cenově je však mnohem dostupnější a navíc do náročnějšího prostředí se hodí mnohem víc.
Diskuse k článku
Karolína
Komentář byl upraven redakcí.