Kam uložit jízdní kolo v malém bytě?
Především v bytech menších dispozic se obyvatelé potýkají s problémem, který lze pojmenovat jako nedostatek volného místa. Pokud navíc vlastní i různé sportovní vybavení a dům, ve kterém žijí, nedisponuje sklepními prostory, pak je konečné řešení výsledkem mnoha kompromisů a také netradičních postupů. Velmi často je tak nutné vymyslet, kam ukládat přes sezonu i mimo ní jízdní kolo. Umístění na balkon je nepraktické a mnohdy i nežádoucí, avšak obvykle nevyhnutelné. I tak je potřeba hledat způsoby, jak jízdní kolo uložit přímo v bytě. Jak na to?
Jízdní kolo je třeba v bytě uložit tak, aby nejen nepřekáželo, ale také přílišně nezasahovalo do celkové estetiky interiéru. Při zvažování všech podmínek se také musí brát ohled na to, jak často na kole jezdíte a zda například takto sportujete i na podzim, kdy může být kolo po projížďce zablácené. Představa zdlouhavého čištění před bytem, aby bylo následně možné pronést kolo místnostmi třeba na avizovaný balkon, jistě není lákavá pro nikoho.
Možnost č. 1: jízdní kolo na balkoně
Pokud k bytu náleží balkon, pak se tento prostor k uložení kola přímo nabízí. Střídání denních a nočních teplot, déšť a další nepřízeň však kolu nesvědčí, a to ani v případě, že ho umístíte pod plachtu. Trpí především součásti se sklony ke korozi a samozřejmě také pláště, brzdy či například sedlovka. Je-li však toto řešení nevyhnutelné, užívejte ho pouze v letním období a na zimu kolo ukládejte jinam. Jestliže navíc bydlíte v přízemí, pak je vaše kolo velkým lákadlem pro zloděje, kterým nedělá žádný problém ani případné zabezpečení v podobě přídavného zámku nebo řetězu. Jízdní kolo je často poměrně nákladnou investicí, a tak je riskování poškození naprosto nerozumné.
Přečtěte si i další článek o možnostech umístění kola do bytu
Možnost č. 2: jízdní kolo na chodbě či v místnosti
Z výše uvedeného vyplývá, že příhodnější je umístění jízdního kola uvnitř v bytě. Jenže kam s ním, když se jedná o garsoniéru, kde se v jednom prostoru nachází kuchyň, ložnice i obývací pokoj dohromady? Možným řešením je chodba či předsíň. Samozřejmě v případě, že se tam jízdní kolo vejde.
Pokud zde máte koberec, nezapomeňte na určené místo položit například kousky starého linolea, aby nedošlo k zašpinění. Zvolte i vhodné podložení v místech, kde se bude opřené kolo dotýkat řidítkem (šlapátkem nebo sedlovkou) o stěnu. Takto můžete jízdní kolo uložit prakticky v jakékoliv místnosti. Vždy je ovšem nutné počítat s tím, že bude překážet a zabere dost místa. Jestliže se však nebráníte investici v řádech několika stovek korun, pak si můžete v tomto ohledu pomoci. Řešením je držák na kolo, který umožní uložit jízdní kolo tak, aby co nejméně zasahovalo do prostoru.
Možnost č. 3: držák na kolo
Držák na kolo se jeví jako nejpraktičtější a vysoce funkční způsob, jak uložit jízdní kolo i v malém bytě. Existují různé typy, některé se montují na stěnu, jiné do stropu. Kolo může být uchyceno za rám u stropu, a tak pod ním vznikne volný prostor, nebo se obdobně zavěsí na zeď jako obraz. Jízdní kolo může držák uchytit i za ráfek, kdy je uloženo v poloze s předním kolem směrem vzhůru.
„Části držáku, které se budou dotýkat rámu, musí být polstrované.“
Pokud se obáváte, že byste kolo do výšky neuzvedli, pak je na trhu k dostání i speciální systém s kladkou, který umožňuje vyzvednout kolo pomocí lana. I tak ale není potřeba dostávat jízdní kolo do vzduchu, držáky, které jsou k dostání, pomáhají lépe kolo postavit i na zemi, a tak minimalizovat riziko, že by jednoduše opřené kolo o zeď spadlo a poškodilo třeba nábytek.
Základní držák na kolo k uchycení za pneumatiku stojí okolo 200 Kč. |
Držák na kolo je všestranně využitelný
I když je držák primárně určen k zavěšení nebo stabilnímu postavení jízdního kola, dá se využít i k jiným účelům. Jedná-li se o jednoduchý držák na kolo v podobě háku, pak se to i nabízí. Můžete tak na něj zavěsit i jiné sportovní náčiní, například kolečkové brusle, při troše šikovnosti do nich upevníte i lyže v obalu apod. Fantazii se meze rozhodně nekladou, a pokud kolo prodáte, nebo pro něj po čase najdete více vyhovující možnost umístění, nemusíte držák hned demontovat.
A co zabezpečení?
I když máte vchodové dveře do bytu bezpečnostní, nikdy rizika nepodceňujte. Vynalézavost zlodějů je v dnešní době velká. Odcházíte-li z domova na delší dobu, určitě opatřete kolo zámkem, využijte jakoukoliv možnost, jak případnému zloději záměr odcizit jízdní kolo z držáku překazit. V každém případě možné nepříjemné následky jeho úspěchu zmírní pojištění domácnosti, které jsme vám popsali v článku „Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet“.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv uvedenou možnost umístění jízdního kola v malém bytě, pamatujte na to, že často se nevyhnete jistým kompromisům, například právě s ohledem na vybavení interiéru a jeho vzhled. Pokud vás i tak láká umístění kola na balkon, pak je dobré uvažovat o jeho zasklení. Co takové řešení obnáší? Potřebné informace najdete v článku „Zasklení balkonu je žádané a praktické“, ve kterém vám celý proces přibližujeme. Ani v malém bytě nemusí být uložení jízdního kola problémem, jen je nutné najít řešení, které bude ve všech směrech praktické.
Diskuse k článku