Jakou vybrat dlažbu do koupelny? Nenechte se unést designem
Pokud se pouštíte do rekonstrukce koupelny, pak možná procházíte katalogy a přemýšlíte, pro jaké obklady a dlažby se rozhodnout. Výběr na trhu je skutečně velký, o to jednodušší je udělat krok vedle a vybrat nevhodný typ. Při pořizování dlažby se nenechte unést hezkým designem a vybírejte především podle technických parametrů a vlastností. Sepsali jsme pro vás několik tipů a pravidel, díky kterým si vyberete takovou dlažbu, která vám bude dobře sloužit třeba i 20 let.
Nezapomeňte na vlastnosti a technické parametry
Estetika je při výběru dlažby do koupelny zásadní, ale není jediným kritériem výběru. Ano, materiál se vám musí v první řadě líbit a zapadnout do celkové koncepce koupelny, pokud ale bude klouzat, špatně se udržovat nebo třeba i praskat, přinese vám víc starostí než užitku.
Narazíte-li na typ dlažby, který se vám líbí, zjistěte si o něm co nejvíce informací. Možná přijdete na to, že neodpovídá vašim požadavkům a potřebám. Raději hledejte dál, možná narazíte na podobný typ s lepšími vlastnostmi.
Rozpočet si stanovte předem
Chcete-li se při pořizování nové dlažby vyhnout rozpakům, rozpočet si stanovte předem. Část peněz si vyhraďte také na montáž, stavební chemii a nezapomeňte na rezervu materiálu. Spočítejte si obsah podlahy a snadno zjistíte, kolik m2 budete celkem potřebovat.
Na základě svého rozpočtu si stanovte maximální cenu za m2 dlažby a vybírejte jen v kategoriích, které jsou pro vás cenově dostupné. Ty nejlevnější seženete už od stokoruny za metr, výběr ale bude omezený a o kvalitě nemůže být řeč. Pokud na dlažbě nemusíte nutně šetřit za každou cenu, nebojte se připlatit. Realizaci dlažby považujte za dlouhodobou investici, která se vyplatí.
Výběr dlažby podle materiálu
V první řadě byste si měli promyslet, z jakého materiálu by vaše budoucí dlažba v koupelně měla být. Standardem jsou keramické dlažby, které jsou dostupné v různých dekorech, velikostech a s různou povrchovou úpravou. Keramická dlažba odolává chemickým prostředkům, neodře se ani neprošlape, hlavní nevýhodou je chladný povrch.
Do vyšších cenových kategorií pak patří prvotřídní obklady z přírodního kamene, které mají nezaměnitelnou strukturu, jsou extrémně odolné a bez změny vlastností vydrží desítky let. Na dotek jsou příjemně teplé, takže jsou ideální volbou do luxusních koupelen. Přírodní kámen však bývá nasákavý, proto by se měl impregnovat a chránit vrstvou laku. Na trhu narazíte na dlažbu z travertinu, mramoru a dalších druhů kamene.
Dlažba v koupelně nesmí klouzat
Při realizaci nové koupelny nepodceňte bezpečnost a vyhněte se lesklým dlažbám s hladkým povrchem, na kterých můžete snadno uklouznout. Dobrou volbou jsou keramické obklady s drsnější strukturou, případně speciální protiskluzovou úpravou.
Stále častěji se v moderních koupelnách setkáte s bezvaničkovými walk-in sprchovými kouty s kvalitními podlahovými žlaby pro odtok vody. „O podlahové žlaby do koupelen je stále větší zájem. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, zaměřte se na výběr dlažby, která neklouže,“ upozorňuje Václav Oslzlý z produktového oddělení břeclavské společnosti Alcaplast, která se zabývá výrobou sanitární techniky. „Důležitý je také výběr samotného podlahového žlabu, který musí být kvalitně zpracovaný, aby zajistil rychlý odtok vody,“ dodává Václav Oslzlý. Kromě standardních podlahových žlabů narazíte na trhu i na typ s možností vložení dlažby, který se stane součástí podlahy a splyne se zbytkem koupelny.
Otěruvzdornost – jeden z parametrů, na který se zapomíná
Jeden z technických parametrů, na který byste se měli při výběru dlažby do koupelny zaměřit, je otěruvzdornost. Čím vyšší stupeň otěruvzdornosti bude dlažba mít, tím bude povrch více chráněn před mechanickým poškozením. Otěruvzdornost se označuje římskými čísly I až V. Do koupelen byste měli volit model o minimálním stupni II. V hotelech, wellness centrech a jiných zařízeních by vzhledem k častějšímu používání a zatížení měl být zvolen vyšší stupeň, ideálně III a více.
Velkoformátová dlažba je stále v kurzu
Pokud si pohlídáte technické parametry a vlastnosti dlažby (materiál, protiskluzovou úpravu, odolnost), můžete se zaměřit na výběr podle vzhledu. Již řadu let je v moderních koupelnách populární velkoformátová dlažba, která vynikne jak v menších, tak rozměrných koupelnách. Pro dosažení jednolitého vzhledu můžete vsadit na kalibrované obklady, které na sebe přesně navazují a mohou se pokládat s minimální spárou.
Spáry ale u obkladů nesmí nikdy chybět. Pokud byste chtěli podlahu v koupelně celistvou a beze spár, jediným řešením je realizace litých podlah. Ty však s klasickou dlažbou nemají nic společného. Z hlediska barevnosti a struktury jsou oblíbené jako dlažby s imitací kamene, tak série obkladů v pastelových barvách. Výběr konkrétního provedení pak závisí na vašich preferencích a koncepci celé koupelny.
Než se pustíte do výběru obkladů, dlažeb a dalších stavebních součástí koupelny, navštivte koupelnové studio a nechejte si vypracovat vizualizaci. Uděláte si jasnou představu o tom, jaký typ dlažby je pro daný prostor nejvhodnější.
Diskuse k článku