Jaké musí být bazénové schůdky?
I když bývají bazénové schůdky součástí dodávaného bazénu, u těch menších variant si je většinou musí majitel dokoupit dodatečně, stejně jako i další doplňky. Schůdky by však měly být samozřejmostí. Nejde jen o větší komfort, který dokážou zajistit při vstupu i výstupu z bazénu, ale především o bezpečnost. Je zcela jedno, zda se jedná o nadzemní nebo zabudovaný bazén, kvalitní schůdky jsou k dostání k různým typům, v případě potřeby si je můžete nechat vyrobit i na míru. Tak jako tak musí splňovat určité požadavky. Jaké?
O tom, že bazén zpříjemňuje každý horký den, není potřeba vést dlouhé diskuze. Pořizovací ceny nejsou vzhledem k rozsáhlé nabídce tak velké, a proto si ho může dovolit stále více domácností. Objevuje se tak na téměř každé zahradě, kde ho lze umístit. Na schůdky však někteří lidé zapomínají s tím, že do bazénu se dá pohodlně dostat i přes jeho hranu nebo skokem. Takový přístup je ale naprosto špatný.
Bazénové schůdky a materiál
Nejrozšířenějším typem bazénových schůdku z hlediska materiálu, z něhož jsou vyrobeny, jsou poplastované, jejichž základní konstrukci tvoří leštěná nerezová ocel. K větším nadzemním bazénům se prodávají i kombinovaná řešení, kdy část vedoucí do bazénu je z nerezu a část, která se nedotýká vody, je tedy vně bazénu, je ze dřeva. K zabudovaným variantám se volí jen nerezová provedení, tvarem připomínající žebřík. Některé bazény mají schodiště jako součást jejich tvaru. Koupou-li se v bazénu malé děti, neopomíjejte ani madla. Příliš tlusté trubky by nemusely umožnit pevné sevření dětskou rukou.
Ať už se chystáte pořídit schůdky k nadzemnímu nebo zabudovanému bazénu, všímejte si jejich celkové stability, spojů a částí, kde jsou plastové stupně přimontovány k ocelové konstrukci. Tvar jednotlivých linií musí být zaoblený a použitý plast tvrzený. U nekvalitních typů se může obyčejný plastový díl po čase rozlomit na základě působení vysokých teplot v kombinaci s vodou. Vyvarujte se proto nákupu schůdku u neosvědčeného prodejce. Bude-li nutné bazénové schůdky kotvit, věnujte pozornost i součástem, které mají schůdky upevnit do země. Samozřejmostí je, že plastové díly musí mít protiskluzovou povrchovou úpravu. S materiálem souvisí i nosnost, u běžných bazénových schůdků (do 1000 Kč) se většinou pohybuje okolo 150 kg. Tento údaj určitě nepodceňujte, bude-li bazén užívat těžší osoba, musíte pořídit odpovídající schůdky, jinak budou nebezpečné nejen jí, ale také bazénu, který by mohly poškodit.
-
Výběr podle výšky bazénu
O praktičnosti schůdků rozhoduje nejen jejich materiál či tvar, ale také rozměry. Musí být dostatečně široké i vysoké, je proto naprosto nezbytné vybírat je podle výšky bazénu. Nekupujte nikdy malé, ani příliš velké, co by výstup z vody spíše ztěžovaly, než aby ho usnadnily.
Při výběru bazénových schůdků myslete v prvé řadě na to, jak jsou bezpečné, vzhled řešte až posléze. Necháte-li se inspirovat dnešním článkem, pak jistě pořídíte typ splňující všechna očekávání.
Diskuse k článku