Jak zpracovat dřevo napadené kůrovcem
Vlastníte les a řešíte, jak naložit se stromy napadené kůrovcem? Nebo zvažujete pořízení stavebního nebo palivového kůrovcového dříví a máte strach o jeho špatnou kvalitu? Možná vás překvapí, že dřevo napadené kůrovcem lze využít různými způsoby, rozhodně nemusí hned putovat do kamen. Přinášíme základní informace o tom, jak kůrovcové dřevo zpracovat a k čemu jej využívat.
Při včasném odhalení kůrovce lze napadené dřevo využít
Hojně rozšířená domněnka, že dřevo napadené kůrovcem je dobré maximálně na otop, patří mezi nejčastější mýty. Pokud se výskyt kůrovce odhalí včas, dá se vytěžené dřevo zpracovat podobným způsobem jako dřevo ze zdravých stromů.
Kmeny stromů napadeného kůrovcem se po vytěžení odváží na pilu. Zde musí proběhnout jejich základní vytřídění. Vyřadí se jen ty nejsilněji poškozené kmeny, naopak ty méně postižené se dají dále zpracovat pro výrobu stavebního dřeva. Kmeny se nejprve zbaví zbytků větví a především kůry. Díky tomu se odstraní i kůrovci, které se do stromů zavrtali.
Okrajové části dřeva jsou samozřejmě také poškozeny řáděním lýkožrouta, odstraní se však pomocí mechanického omílání. Ve výsledku tak zůstane zdravá vnitřní část dřeva, kterou lze dále zpracovávat naprosto běžným způsobem. Při zpracování je však důležité co nejdříve kůru, větve i drobný dřevní odpad zpracovat na jemnou drť. Tím se kůrovec zlikviduje a zabrání se jeho přesunu na jiné stromy. I z toho důvodu se musí pokácené stromy co nejdříve odvézt na pilu a okamžitě zpracovat, aby lýkožrouti nemigrovali jinam.
V opracovaném stavebním dřevě je výskyt kůrovce téměř nemožný
Často se na nás čtenáři obrací s dotazem, mají-li si stavební dřevo, resp. hranoly pořídit pro výrobu různých dřevěných konstrukcí. Je třeba podotknout, že u pečlivě vytříděného a mechanickým omíláním opracovaného stavebního dřeva je riziko výskytu kůrovce v podstatě nulové. Hotové dřevěné lamely se totiž musí při výstupní kontrole vytřídit.
Kupovat byste tak měli je bezvadné dřevo, ve kterém nebudou viditelné žádné požerky od hmyzu. Chcete-li pro stavbu dřevěných konstrukcí použít hranoly zpracované z kůrovcového dřeva, bez obav tak můžete učinit. Kupujte však jen dřevo nejvyšší jakosti.
Kůrovcové dřevo je vhodné na topení
Dřevo ze stromů silně napadených kůrovcem je ideální na otop. Vzhledem k nadměrné těžbě dřeva je navíc cena palivového dřeva v tomto roce velmi příznivá, a tak není důvod s nákupem váhat. O cenách palivového dřeva pro rok 2020 jsme podrobněji psali v samostatném článku.
Pozor na skladování kůrovcového dřeva
Pokud si chcete koupit kůrovcové dříví na topení, buďte na pozoru. Dřeva na otop se totiž prodává včetně kůry, ve které se kůrovec často hojně vyskytuje. Na začátku rojení, které nastane kolem dubna příštího roku, by se mohl lýkožrout skutečně přesunou na stromy na vaší zahradě.
Chcete-li eliminovat riziko výskytu kůrovce na vaší zahradě, palivové dříví spalte do začátku rojení. Pokud jste nakoupili větší množství dřeva a do jara jej neztopíte, proveďte ochranná opatření. Jednou z možností je kůrovcové dřevo odkornit, tedy oloupat z něj kůru a tu do rojení spálit. Pokud si s loupáním kůry nechcete dělat starosti, postříkejte dřevo vhodným insekticidem a zakryjte jej plachtou. Další alternativou je použití speciální insekticidní sítě. Uvnitř její struktury jsou uzavřeny částice insekticidu, jejichž malá část zůstává na povrchu a usmrtí usedající hmyz.
Neošetřené kůrovcové palivové dříví spalte do příštího dubna
Z použití stavebního nebo palivového dřeva zpracovaného ze stromů napadeného kůrovcem nemusíte mít strach. Stačí jen dodržet několik základních pravidel, díky kterým k dalšímu množení lýkožrouta zabráníte.
Čtěte také:
Diskuse k článku