Jak zazimovat muškáty, aby příští rok zase krásně kvetly
Kvetly vám celé léto na balkoně nebo na zahradě muškáty, a chtěli byste, aby vám kvetly i příští rok? Pak nezapomeňte na jejich správné zazimování, které je klíčem úspěchu pro správný růst v nadcházející sezoně. Přinášíme vám několik tipů a rad, jak se postarat o zazimování muškátů. Také pro vás máme důležité rady, co dělat, když muškáty během zimy napadnou škůdci.
S přípravou byste měli začít už v září
Zazimování muškátů není náročné, ale měli byste se na něj připravovat průběžně, ideálně už od poloviny září. Pokud jste se k zazimování dostali až teď v říjnu, nevadí, i tak se vám zazimování podaří, příští rok ale začněte s přípravou už dříve. Přizpůsobte zálivku klesajícím teplotám, během teplejších podzimních dnů zalévejte více, během sychravých dnů méně.
Muškáty nesmí zmrznout
Aby bylo přezimování muškátů úspěšné, měli byste je do interiéru přenést dříve, než se začnou objevovat přízemní mrazíky. Ty mohou květiny poškodit a zimu by nemusely zvládnout. Pokud máte muškáty v truhlících, jednoduše je přeneste do tepla, ani s ním se to ale nesmí přehnat.
Muškáty by měly být během zimy v místnosti, kde je teplota mezi 6 až 8 °C, nesmí ale přesáhnout 10 °C. Z toho důvodu se nesmí skladovat ve sklenících, které jsou temperované a kde je teplota i během zimy vyšší. Během zimy se muškátům nejlépe daří na chodbách, na okně mezi skly nebo na půdě.
Muškáty v květináči snadno přenesete.
Odstraňte suché listy a už nepřihnojujte
Cílem zazimování muškátů je připravit rostliny tak, aby byly co nejsilnější a zvládly přečkat do jara. Z toho důvodu je třeba zajistit, aby byly zdravé a odolné. Proto v první řadě odstraňte suché listy, které se na muškátech začaly objevovat. Také přestaňte muškáty přihnojovat, aby už dále nerostly. Budou tak moci koncentrovat svou energii do již vyrostlých silných částí. Muškáty dobře vyzrají a zastaví se jejich růst. Po přemístění se postarejte o to, aby měly dostatek světla, v opačném případě by se vytáhly a hrozil by i jejich úhyn.
Muškáty seřízněte
Nejdůležitějším krokem při zazimování muškátů je jejich seříznutí. Letošní výhony seřezejte, rostlinu by během zimy zbytečně vysilovaly. Řez prováděte ostrými nůžkami a nebojte se radikálnějšího řezu. Každý výhon byste měli seříznout pokud možno co nejhlouběji, tedy těsně nad jeho kolénkem. Převislé muškáty zkraťte na délku cca 15 cm. Pokud by se během období zazimování začaly na muškátech objevovat květy, průběžně je odstraňujte.
Pelargonie vyžadují zálivku i během zimy
Mnoho zahrádkářů žije v domnění, že rostliny v čele s muškáty nepotřebují během zimy zálivku. To je velký omyl, protože i během zimního odpočinku potřebují zavlažovat, i když samozřejmě v mnohem menší míře než v průběhu doby vegetace. Po přesazení zalévejte rostliny jednou týdně a v průběhu zimy jednou měsíčně. Se zálivkou to ale nepřehánějte, protože by muškáty mohly začít zahnívat.
Muškáty můžete přezimovat i bez substrátu
Jednou z oblíbených možností přezimování muškátů je způsob bez substrátu. V takovém případě se rostlina vyndá z květináče, substrát se opatrně oklepe a odstraní, kořeny se sestříhnou. Pak se rostliny bez substrátu naskládají zpět do květináče a zasypou se pískem nebo rašelinou. Je důležité, aby se světlo nedostalo ke kořenům. Výhoda této metody spočívá především v tom, že ušetříte spoustu místa, protože do jednoho květináče umístíte více rostlin. Pokud ale máte prostoru dostatek pro uskladnění rostlin, dejte přednost klasické metodě, která bývá úspěšnější.
Pozor na škůdce
Muškáty mohou být napadeny škůdci i během zimy. Proto je třeba jednotlivé rostliny pravidelně kontrolovat, odumřelé listy odstraňovat a při výskytu plísně či škůdců napadený muškát ihned odstranit. Pokud narazíte na škůdce, použijte chemickou ochranu proti plísňovým chorobám. Se škůdci pak zatočíte s lepovými destičkami. Ty zabírají především na molice, které se během zazimování objevují nejčastěji.
Pokud dodržíte základní pravidla pro zazimování muškátů, příští rok vám zase krásně vykvetou a budou zdravé.
Diskuse k článku