Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy
Plánujete realizaci nové zahrady a chcete, aby nejen hezky vypadala, ale působila harmonicky a nabíjela vás pozitivní energií? Pak se seznamte se zásadami Feng Shui, které se s oblibou uplatňují nejen při navrhování interiérů, ale také zahrad a jiných venkovních prostorů. Uvidíte, že pokud budete aspoň některé z nich respektovat a inspirujete se jimi, bude pobyt strávený ve vaší zahradě o poznání příjemnější.
Kruhovité tvary a oblé linie
Zahrada navržená podle zásad Feng Shui (či Feng-šuej) by měla mít kruhovitý tvar, případně jej na první pohled evokovat. Takový dojem může budit i zahrada tradičního obdélníkového tvaru, stačí jen vysadit stromy a keře do kruhu nebo z kamenů a dalších dekorativních předmětů vytvořit kruhové či půlkruhové tvarování. Důležité jsou také oblé linie, které podle východní filozofie umožní snazší a volnější proudění energie. Také proto se v čínských zahradách setkáte s živými ploty a keři zapravenými do zakulacených a oblých tvarů. Pro ostré a rovné linie není v takových zahradách přílišné místo.
Umožněte volné proudění přírodní energie
Zahrady navržené podle Feng Shui musí na první pohled vypadat vzdušně a prostorně. Zejména střed zahrady by měl být zcela volný, nepatří do něj ani stromy, květiny nebo cestičky. Vzdušná zahrada bude vypadat elegantně bez ohledu na to, budete-li jí koncipovat s ohledem na východní myšlení. Stačí zahradu pořádné prostříhat, posekat, zbavit staré a nevzhledné vegetace a celkově ji prosvětlit.
Do zahrady patří přírodní materiály i pevné konstrukce
Podle filozofie Feng-šuej je důležité vnést do prostoru energii Yin i Yang, a to ve vzájemné harmonii. Energii Yin podle východních učenců obsahují přírodní materiály, ať už jde rostliny, stromy, vodní plochy, zemi nebo kameny. Energii Yang do prostoru zahrady přenesete zakomponováním dřeva, pálených cihel, pergol a konstrukcí spojených hřebíky či jinými kovovými spojovacími materiály.
Zakomponujte do zahrady element vody
Máte-li dostatečně velkou zahradu, neměli byste do ní zapomenout zakomponovat element vody v podobě zahradního jezírka nebo fontány. Zahradní jezírko by opět mělo mít oblé tvary a ideálně nepravidelný tvar. Důležité také je, aby mohla voda proudit a nezadržovala se. Do zahradního jezírka vysázejte různé vodní rostliny, ozdobte je sochami a dalšími dekoračními prvky ideálně z přírodních materiálů – kamene, dřeva a podobně.
Vybudujte klikaté cestičky
Do středu vaší zahrady by měly vést cestičky z kamenů nebo dřeva, rozhodně by však neměly vést napřímo. Podle učení po rovných cestách proudící energie rychle projde, a nepřináší silnější účinek. Důležité je postavit klikaté cestičky, které vedou kolem okrasných květin a dalších prvků. Energie v nich zůstane delší dobu, a tak ji budete moci čerpat pokaždé, když budete zahradou procházet.
Vyberte okrasné květiny v souladu s východní filozofií
Při budování nové zahrady inspirované Feng-šuej byste se měli zaměřit také na výběr vhodných druhů rostlin. Číňané mnohým rostlinám přidělují zvláštní symboliku a věří v jejich jedinečné působení. V zahradě by neměly chybět například narcisy, které rozvíjí kreativitu a přináší poznání sebeúcty. Manželské páry by neměly zanevřít na magnólie, které v sobě ukrývají tajemství spokojeného manželství. Krásu a štěstí vám pak přinesou dožluta zabarvené chryzantémy, které vám dodají nálady i v těžkých životních situacích.
V pokračování se v budoucnu zaměříme na další aspekty zařizování zahrad v souladu s Feng Shui. Zatím si přečtěte některé z dřívějších článků, které jsme východní filozofii věnovali:
Diskuse k článku
Emilie
Redakce Chytré bydlení