Pozemek podle feng shui a jeho čtyři nosné pilíře
Feng shui je hlavně o interiéru, svou roli však sehrává i volba správného pozemku. Okolí pomáhá cítit se příjemně, jenže ne vždy existují možnosti, jak jej změnit. Můžete však upravit alespoň detaily, jež se dají vnímat jako zástupné symboly. Pozemek podle feng shui pomůže v kompletní stylizaci bydlení podle feng shui, japonského učení o harmonizaci prostředí.
Feng shui = harmonizace se vším všudy
Japonská nauka o harmonizaci feng shui se dá aplikovat na vše kolem bydlení, tudíž i na volbu pozemku. Učení feng shui vysvětluje princip výběru symbolikou židle. Musí stát natolik pevně, aby poskytla dostatečné pohodlí. Propracovaná opěrka nebo područky pak už jen zvyšují komfort. Nesmí být příliš tvrdá a její velikost by měla být odpovídající velikosti těla. A samozřejmě neopomíjí ani prostředí, v němž se nachází: slunečné, harmonické a vábivé. Aplikováno na stavební pozemek to znamená jediné: vnější prostředí dokáže ovlivnit mnoho.
Ideální pozemek podle feng shui
Ideální pozemek se podle feng shui otevírá slunci. Zadní opěradlo reprezentuje kopec nebo návrší a pohled z okna nabízí pohled na vodní hladinu. Vodní živel přispívá k harmonii všech prvků. Domy postavené mezi kopci působí nejen malebně, ale mají rovnou i ochranu symbolizovanou opěrkami u židle. Ve feng shui nesou tyto prvky označení fénix, drak, tigr a želva.
Krunýř želvy, tedy zadní opěradlo, má ochrannou funkci. V případě domu to kromě kopců mohou být vrostlé stromy (alej), živý plot nebo sousední dům.
Mocného strážce reprezentuje drak – vzdálenější dominanta, u které je ale riziko, že bude dům utlačovat. Dostatečně vzdálený kopec je v tomto případě ideální variantou.
Tygr na pravé straně domu a symbolizuje krotší prvek. Nabízí se tedy menší vyvýšenina.
Fénix symbolizuje volnost. Jako zástupný prvek funguje vodní plocha otevřená do prostoru. Přináší potěšení při každém pohledu, dodá energii a povzbudí.
Když při výběru pozemku podle feng shui nelze vyhovět podmínkám
Z pohledu feng shui není ideální jako stavební pozemek vybrat nechráněné místo. Negativní sílu domu propůjčuje třeba místo na vrcholku kopce nebo úpatí, protože se v něm hromadí síla okolí. Nepřizpůsobíte si ale ani městskou zástavbu, kde není prostor. Do hry tedy přichází zástupné symboly. Tygra a drak zastupují okolní budovy a další prvky se umísťují do oken. Draka nahradí zdravá a silná pokojová rostlina, duhový krystal na čelní straně fénixe, kovová dekorace tygra a kámen želvu.
Půdorys stavby
Harmonické zasazení domu do prostředí dělá zázraky. Liší se od sebe vlastním charakterem a polohou pozemku. Tvar budovy proto volte uvážlivě. Experimety se při plánování stavby nevyplácí... Příliš mnoho hran a rohů, případně tvar domu do písmene L nepatří mezi ideální prostředí. Nejčastější a nejvhodnější je čtverec či obdélník.
Harmonický půdorys přináší pohodu a stabilitu. Další prvky by měly být už jen bonusem připojeným k tomuto základu. Už v dřívějších dobách sloužily k oživení staveb vikýře.
Jak vybrat pozemek podle feng shui? Světlo hraje prim
Správná orientace pozemku zajišťuje dostatek nenahraditelného přirozeného světla. Mezi čtyřmi stěnami se odehrává velká část dne a světelná pohoda je proto nezbytná. Jen tak může tělo správně fungovat, rozběhnout své biorytmy, nepodléhat únavě a udržet si psychickou pohodu.
Ve feng shui je volba osvětlení jedním z podstatných témat. V tmavém prostředí dostává prostor negativní energie. Problematickým místem jsou třeba rohy, které takto blokují energii. Netýká se to jen nevyhnutelných rohů místnosti, ale i hran obrazů, nábytku, trámů nebo šikmin. Pro změkčení se využívá bodové světlo nebo měkké světlo z lamp. Hru světla a stínu umí příjemně rozehrát solné lampy a svíčky, jejich měkké světlo udělá útulný každý pokoj.
Feng shui se zaměřuje třeba na osvětlení u vchodových dveří a v předsíni. Pravidelné vstupování do ponurého prostoru totiž ovlivňuje celkové snižování nároků na život. Jejich nároky se kvůli nepříjemnému prostředí sníží k průměru.
První pocit podle feng shui rozhoduje
O tom, jak budete vnímat nové lidi, rozhoduje první dojem. Podobné pocity se dostavují i při první návštěvě nového místa.
Pokud se vám nepozdává situování pozemku vzhledem k blízkým komunikacím, tak vězte, že i to se dá vyřešit. V takovém případě se používají prvky kovu a vody, jež vytvoří bariéru. Konkrétně jsou zmiňovány jezírka, žulové kameny, valouny nebo sochy. Na oknech potom dekorace v barvách vody, krystaly a podobné.
Při zvažování úprav postupujte od největších celků k dílčím. Možná už víte, kde je chyba, a co je potřeba upravit. Od okolí domu se přesuňte k místnostem a vylepšujte podle toho, co je pro vás důležité. Cítíte-li se v životě spokojení, i když všechno není přesně podle návodu, není potřeba nic měnit.
Diskuse k článku